Pontosan mi is volt itt az első világháborúban Oroszországban?
Nos sajnos a töri tanár hülyén magyaráz, és a könyvbe is elég bonyolultan van benne.
Szóval annyit tudok ,hogy volt valami Marx német, ő kitalálta a kommunizmust, aztán ezt Lenin meg Troczkij felhasználta , hogy kommunista hatalom legyen Oroszországban.
Csak Lenin , bolsevikként(fegyveres hatalalom átvétel)
Troczkij pedig mensevikként (demokratikus hatalom átvétellel) akarta elérni a kommunizmust.
Meg volt valami Szent Pétervári forradalom ,meg valami Lenin elutazása visszatérése de nem tudom pontosan , kérem valaki magyarázza el egy 8.os nyelvén.
Google nem találtam kézzel fogható dolgot
Tudod mit ír erről?
Lenin átvette a hatalmat.Ennyit ír kb.
És a tanár mindenféle forradatlmat kér stb. szeretném ha valaki leírná vázlatosan hogy mi történt, és rákeresgetek a google-n
Amit írsz, az jó.
A kommunizmust nem Marx "találta ki", ős csak továbbfejlesztett és közgazdaságilag leírt egy olyen modellt, ami kiküszöböli a pénz használatát és a társadalmi egyenlőségen alapul. Elődei voltak az úgynevezett "utópista szocialisták", akik tettek néhány elhaló kísérletet a 19. században a helyi szintű kommunizmusra.
Marx közgazdász volt, nem politikus. Az ő műveit olvasták azok az orosz értelmiségiek, akik le akartak számolni a cárizmussal Oroszországban. Ehhez tudni kell, hogy Oroszországban a társadalmi különbségek óriásiak voltak: 1863-ig jobbágyrendszer volt, polgárság szinte nem létezett, az arisztokraták pedig ma már szinte elképzelhetetlen módon kizsigerelték a többségében szegényparaszti lakosságot.
Lenin és Trockij tényleg másképp képzelték el a szocialista társadalmat, de ez a századfordulón még nem ütközött ki. Akkoriban még illegalitásban dolgoztak a kommunista forradalmárok, és az irányvonal nagyjából egységes volt. A '17-es februári forradalom és az Ideiglenes Kormány megalakulásával a szocialisták bejutottak a törvényhozásba. Ekkor vált el a három irányvonal a szocialistákon belül: voltak eszerek (Trockij is az volt, nem pedig mensevik), mensevikek - akik együtt szereztek a pétervári szovjetben. (A szovjet szó tanácsot jelent, gyakorlatilag önkormányzat volt.) Ezt a mensevik-eszer koalíciót döntötték meg a bolsevikok (radikálisak, Lenin vezetésével) októberben. Ekkorra azonban Trockij már átállt a bolsevikokhoz, mert így érezte biztosítottnak a hatalmát.
A fegyveres hatalomátvétel és a szovjet korszak október-fanatizmusa egyébként hülyeség, és a propaganda-minisztérium találta ki. Októberben az történt, hogy amikor a Téli Palotát "megostromolták", az valójában nem is volt ostrom. Ezt amúgy nem kell tudnod "nyolcadikos szinten", csak érdekesség. A Téli Palotát ugyanis néhány ajtónálló dízsegyenruhás katonán kívül senki sem védte, a bolsevikok szinte akadálytalanul jutottak be az épületbe.
Amit a "Szent Pétervári forradalomról" írsz, az félrevezető. Nem egyetlen forradalom volt ugyanis, hanem kettő. Illetve valójában egy sem: puccsok voltak, nem "forradalmak". Ezt is csak a szovjet propaganda-gépezet találta ki.
Két "forradalom" volt: a februári (1917 feb. 23.), amikor a katonák megpuccsolták az abszolutista cári hatalmat, és a cárt választások kiírására, és alkotmányos monarchia bevezetésére kényszerítették. Ebből később 1917. szeptember 1-jén köztársaság lett, ami nem volt túl hosszúéletű...
A következő "forradalom", vagyis az Októberi a bolsevista puccs volt, amikor a bolsevikok a Téli Palota elfoglalásával és a cár és családja, valamint Kerenszkij, az Ideiglenes Kormány minisztereknökének letartóztatásával megpuccsolta az köztársaságot, és bolsevik diktatúrát hirdetett meg. Ezt vezette Lenin. A februárit még nem ő vezette, mert akkor még Svájcban volt száműzetésen, áprilisban tért vissza onnan.
Remélem, így már érthető...
Megnézheted pl.ezeket is.
Auróra-cirkáló (ez a Szentpétervári eseményeket tárgyalja)
Romanov gyikosságok ( az utolsó cári-család tagjainak megölése).
Esteleg rákereshetsz Trockij nevére is.
Szentpétervár pedig egybeírandó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!