Mi a kapcsolat az elektromágneses mező és az anyag között?
Nem kötözködök, max. választ várnék, mert elakadtam.
Utalva válaszodra:
Van itt az asztalomon egy radír, mint anyag.
Gondoltam milyen elektromágneses mező lehet körülötte, de az íránytű nem reagált rá, maradt az eredeti É-i iránynál a mutatója.
Én azt tanultam és kisérletben láttam is, hogy elektromágneses térben tekercset mozgatva feszültség indukálódik, amely mérhető.
Nem álltam neki a kísérletet megvalósítani, de attól tartok a radír nem lesz igazán és látványosan alkalmas elektromosság előállítására.
@2 Teljesen jogos a kérdésed (nem tudom, miért lett lepontozva).
A radír is atomokból, molekulákból áll, az atomok pedig a központi protonokból és az azok körül elektronfelhőt képző elektronokból állnak. Ezek az elektronfelhők elég erős elektromágneses teret cserdítenek maguk köré.
Igaz, úgy tanultuk, hogy a proton +1 az elektron -1, tehát pont kioltják egymást és semleges a töltés. De ez csak nagy léptékben igaz, közel a radír felületi atomjaihoz a molekulatömegek elektronburkainak mágneses erővonalai inkább ilyen birkagyapjú szerű bolyhos-hullámos kinézetet mutatnának, ha látnánk őket.
Ha lenne elég picuri iránytűd (~1 atom), az kilendülne, ha közel vinnéd a radírgumihoz. Nagyon közel.
Ugyanezen mágneses erővonalak taszítása miatt nem érintkezik közvetlenül semmilyen felület semmilyen más felülettel. A radírgumi az asztalon tujadonképpen egy mágneses párnán fekszik, a két felületet alkotó molekulák elektronburkainak egymással szemben fellépő taszító hatása (negatív<->negatív) tartja távol egymástól a két anyagtömeget. Ilyen kicsi távolságon erős elektromágneses teret gerjesztenek az elektronok.
#6
van der Waals kölcsönhatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!