Hogyan bizonyítsam be alacsony intelligenciaszintű ismerőseimnek, hogy az eldobott bowlinggolyó onnantól kezdve, hogy elengedtük, nem gyorsul tovább?
Azt állítják többen is, hogy kell neki egy kis idő amíg felgyorsul, és a gyorsulás azután is tart miután már eldobtuk... (és itt most ne vegyük figyelembe a gravitációt, mert tegyük fel hogy nem ejtjük a golyót)
Bármit mondtam eddig nekik, nem hiszik el. Hogyan bizonyítsam?
Hát lehet én tudom rosszul, de a bowling pálya nem lejt egy kicsit?
De ha nem lejt, akkor nyilvánvalóan igazad van, és nyilván nem fogod tudni bebizonyítani, max ha oldalról levideózod és lassítva lejátszod nekik. Nem ér annyit az egész, úgy is ragaszkodni fognak az idiótaságukhoz.
Hagyd rájuk. Aki hülye, az is marad.
Majd a fizika tanárotok/tanáruk bebizonyítja nekik.
18:44: Ez így nem teljesen igaz...
A képletet szépen leírtad (F=m*a), és azt is tudtad, hogy Newtontól származik. Viszont...
Amikor te megfogod a bowling-golyót, és elkezded taszítani a bábuk fele, csupán akkor hat rá olyan irányú erő. Amikor elengeded, már nem fog! Akkor nincs ami gyorsítsa, mert azt te magad tetted a karoddal. Amint megszűnik a kapcsolat közöttetek, a domináns erőket a súrlódás, a lendület, és a közegellenállás fogja jelenteni. A lendület viszi szépen tovább a pálya vége fele, de egyre csökkenő ütemben (természetesen tökéletesen sík, sima felületű). Ezzel ellentétesen pedig a másik kettő erő hat, ameddig ki nem egyenlítik egymást.
Elnézést, korrigálom magam.
"Amikor te megfogod a bowling-golyót, és elkezded taszítani a bábuk fele, csupán akkor hat rá olyan irányú erő."
Pontosabban: "Amikor te megfogod a bowling-golyót, és elkezded taszítani a bábuk fele, csupán akkor hat rá olyan irányú gyorsulás."
Szerintem én is ezt írtam...
"Ez azt jelenti, hogy miután elengedted és ott gurul a deszkán, hat rá valamiféle gyorsító erő, hiszen gyorsul egy darabig. Ha hat rá ez az erő, akkor jó kérdés, hogy ez milyen erő és honnan származik, mert te már rég elengedted, tehát nem gyorsítod..." Vagyis: ha gyorsulna, akkor valami gyorsítaná, de a kezed nem fogja gyorsítani, mert már elengedted, nem fejtesz ki rá erőt.
"Amikor te megfogod a bowling-golyót, és elkezded taszítani a bábuk fele, csupán akkor hat rá olyan irányú erő. Amikor elengeded, már nem fog!" - ez azt hiszem, egyenértékű megfogalmazás, csak én indirekt módon kezdtem bele a bizonyításba.
(na de ez legyen a legnagyobb probléma :-)
A pálya lejt valamennyit, hogy golyó ne maradjon fent. De ez nem látványosan látható gyorsulás.
A kar lendíti, a csukló pedig csavarja a golyót. Tehát kétféle erő hat a golyóra. Van egyszer egy, a pályával párhuzamos erő, és van a golyó közzépontja körüli forgás, ami centrifugális erő hatására oldalra taszítja a golyót. Ez utóbbi erő addig nem tud érvényesülni, amíg akkora az előre mutató lendület, hogy a golyó "elcsúszik" a parketta felett. Amikor csökken a golyó lendülete, akkor a centrifugális erő is "labdába tud rúgni", ugyanis a golyó tapadni kezd a parkettán. Ilyenkor előre és oldalra gyorsul a golyó.
Azért ezzel óvatosan kedves kérdező! Még a végén nem tudod bizonyítani. Ugyanis gyorsulhat egy bowling golyó az elengedése után is!
Lássuk csak. Abban mindenkinek igaza van, hogy a pálya, ha nem lejt, és egyéb külső erő nem hat, a golyó a súrlódás, és a légellenállás miatt lassulni fog. Az is könnyen belátható, hogy erő nélkül nincs gyorsulás. Én viszont azt állítom, lehet úgy gurítani, hogy hasson további erő a golyóra. Ott van a kutya elásva, hogy mindannyian feltételezitek a golyó gördülését, mégpedig csúszásmentesen. Ez viszont gyakorlatilag szinte soha nem teljesül. Végezzük el az alábbi gondolatkísérletet: Egy golyós csapágy belső gyűrűjét fogjuk meg, majd egy relatíve vékony csövön keresztül érintőlegesen engedjünk sűrített levegőt a kosárra. Ekkor a csapágy szépen felpörög, de írtózatosan. Most szépen a gyorsan forgó csapágyat tegyük le a földre úgy mintha gurítanánk. Ha csak elengeded is, szépen gyorsulva el kezd távolodni a csapágy, és a végén elég rendes sebességgel távolodik tőlünk. Ugyanígy egy bowling golyó is felpörgethető. Tegyük fel, egy vízszintes tengelye körül felpörgetjük nagy sebességre. Majd tegyük a földre és engedjük el gurítás nélkül. Ilyenkor a golyó megcsúszva pörög, és a kialakult nyomaték a golyót egyre nagyobb sebességgel gyorsítja tőlünk. Visszatérve az alapproblémánkhoz, ha egy bowling golyót úgy engedünk el, hogy az nem tisztán GÖRDÜL a pálya felületén, és pörög, akkor bizony lesz egy erőhatás, ami mindaddig hat a golyó mozgására, amíg a csúszás-pörgés nem válik tisztán gördüléssé! És ez a titka a dolognak. A profi bowlingosok ki is használják rendesen, amikor is pörgetik a golyót. Ilyenkor nem teljesen telibe ütik a bábukat, hanem pörgetve kissé jobbról érkezik a golyó kanyarodó pályát leírva. Könnyen belátható ezek után, hogy a golyó relatíve nagy tömege miatt kialakulhat,kialakítható olyan gurítás (csúsztatással avagy pörgetéssel) ami az elengedése után is képes még gyorsítani a golyót még egy darabig. Viszont igaz hogy rengeteg-féle módon perdíthető egy bowling golyó. általánnosságban elmondható, hogy ha a gurítás során az elengedés UTÁN a golyó tengelykörüli forgása gyorsul (és ez a gyakoribb!), akkor a golyó sebessége BIZTOSAN csökkenni fog. Ha viszont az elengedés után a tengelykörüli forgása lassul, akkor a tömegétől és a perdületétől függő gyorsító nyomaték lép fel, ami végül is a golyót BIZTOSAN gyorsítani fogja.
Végül linkelek egy videót, ahol remekül megfigyelhetőek a fent írt jelenségek: a görbült pályára kényszerített gurítás, és egy elengedése után gyorsuló bowling golyó is!
http://www.youtube.com/watch?v=61FRECOpDp0
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!