A PWM modulációval dimmelt LED fényforrások nem baromi ártalmasak a szemre?
Mivel zseblámpáról van szó, így feszültség/áram-karakterisztika váltás szükséges. Valószínűsíthetően nem is villog a LED, ha tisztességesen megcsinálták. A PWM-et az csak az inverter vezérlésének üzemmódjára értik, hisz vannak frekvenciavezérelt, tehát rezonáns módban üzemelő tápok is.
Különben is, ha már nem vált ki látásingert a látható fény, akkor már káros hatással sem lehet a szemre.
"Extrém fényerejű" lámpát írtál. Ez nálam LED-es verzióban is 10W-tól felfelé kezdődik - pláne, ha "a legerősebb autós fényszórókon is túltesz".
Nem írtál se típust, se teljesítményt, meg semmi egyebet - éljék csak ki a gyakoris válaszadók a telepatikus távérzékelési képességeiket - hisz itt mindenki médiumi képességekkel bír - ugyebár?
Hacsak nem valamilyen bóvli vacakot vettél, akkor biztosan tettek bele rendes kapcsolóüzemű áramszabályozót induktivitással, mert normális gyártó nem rak disszipatív áramkorlátot egy ilyen komoly lámpába, ahol spórolni kell az energiával.
A mai néhány MHz-en futó cél IC-kkel és SMD induktivitással és kerámiakondikkal egyszerűbben és olcsóbban jön ki a dolog, mint a hőelvezetés egy rezisztív áramkorlátról. Viszont ha mégiscsak az utóbbi van benne, akkor tényleg botcsinálta idióta volt a konstruktőr, hogy PWM-el oldotta meg a fényerő leszabályozását.
Mindettől függetlenül nem értem, hogy miért ártana egy leszabályozott lámpa a szemnek? Miféle "szembe vakuzásról" beszélsz, ha egyszer nincs számottevő teljesítmény?
Ha fehér fényű fényforrásról van szó, ami nem sugároz UV-ben, akkor általában elegendő az általad érzékelt fényességre hagyatkozni, ha nem vakít el akkor biztonságos.
Látható impulzuslézerekre a "Class 3B" biztonsági határ: 30mJ, erre mondják hogy már semmiképpen ne jusson szembe. Na most ha a te lámpád mondjuk 100Hz-el villog, akkor átlagosan 3W fény megy be a pupilládon amikor elérnéd a 30mJ-t.. abba már nem szívesen nézel bele.
#3:
Nem értem, miért írod, hogy "Ez nálam LED-es verzióban is 10W-tól felfelé kezdődik". Egy szóval sem írtam, hogy valami fél wattos gagyiságot vettem. Ez 30 W -os fényteljesítményt ad le, 11.000 lumen a gyártó szerinti max. fényereje, de egy független mérés szerint 14.000 lumen. Jóval erősebb a normál autó-fényszóróknál, egy közeli fehér falról visszaverve is fájdalmasan vakító a fénye. Amúgy a feltett kérdés szempontjából teljesen irreleváns a fényerő és a lámpa típusa, mert engem a PWM fényforrások élettani hatása érdekel, aminél tök mindegy, mi produkálja ezt a fényt. Kb. mintha azt kérdeztem volna, hogy egészséges-e a tej, és te azt válaszolnád, hogy hogy kérdezhetek ilyet, ha nem írtam le, melyik márkát vettem, mennyiért és melyik boltban. Amúgy egy Sofirn Q8 Pro a típus. YouTube -on sok videó van róla.
Ha érdekel, hogy néz kis a vezérlő elektronikája, itt van róla egy fotó, elég jól látszik a lényeg:
Egy AtTiny 85 mikrokontrolleren fut a firmware -e, ami 3db MOSFET -et vezérel.
#4:
Na ez az, amiben nem vagyok biztos. Lehet, hogy a rövid, erős impulzusok sokkal károsabban az egyenletes fényáramnál, akkor is, ha az átlagos teljesítmény azonos. Pl. egy kis kalapácsütéssel is könnyen meg lehet törni egy diót, de ha az ütés energiáját folyamatosan adják le finom nyomásként, az soha nem repeszti meg, bármeddig is nyomják.
#5:
Igen, azt tervezem, hogy magam elemzem ki a villogását, van profi digitális oszcilloszkópom, majd egy fotodiódával megnézem a fényesség-változás görbéjét különféle fényességeknél. Persze abból még nem tudom meg, mennyire árt a villogás, csak hogy milyen a görbe alakja és a PWM frekvencája.
Kérdező - hogy a pofád nem szakad le - írod:
"Van profi digitális oszcilloszkópom"
- de azért eszedbe nem jutott volna a kérdésfeltevés előtt kimérni a témát - ugye?
Erre csak annyit írok, hogy Rácz Gábor László (RGL) csöves YouTuber-nek is van 2 csatornás, 100 MHz-es szkópja - mégsem megy vele semmire a híd alatt, mert alapból egy fejlődésképtelen, téves önértékelésű kretén, és a tudása megrekedt egy felső tagozatos alapsulis szintjén:
A nagy igazság az, hogy egy szakmailag felkészült ember kezében egy 10 MHz-es elektronsugaraz orosz szerviz-szkóp messze többet jelent, mint egy modern digiszkóp egy balfék esetében. (Ez olyasmi mint egy mesterhegedű egy csöves utcazenész - és egy áruházi olcsó hegedű egy profi zenész kezében esete.)
A közölt linken nem "30W"-os fényteljesítményű, hanem jóakarattal 3W-os LED-lámpa van kiábrázolva. Tényleg kapcsolóüzemű tápja van (ahogy fentebb tippeltem), hisz ottlátszik az 1 uH-s felületszerelt induktivitás. Igen, egy gagyi cuccról van szó, hisz az energiaforrás teljesítőképessége nem arányos a fogyasztó igényeivel - tehát ez egy kerülendő dizájn.
#7 (11:09) folytatása:
Kérdező - a témához még amatőr szinten sem értesz, hisz különben nem írtál volna ekkora baromságot:
"Ez 30 W -os fényteljesítményt ad le, 11.000 lumen a gyártó szerinti max. fényereje, de egy független mérés szerint 14.000 lumen."
Most tekintsünk el olyan részletektől mint pl. a "fényteljesítményt" nem wattokban értelmezzük (mert ismert technológia esetén elfogadhatunk egy váltószámot), de vegyük észre, hogy a linkelt lámpatípus nemhogy 30W sugárzási teljesítményt nem adhat ki, hanem bele se pumpálhat a LED-ekbe ennyit (egy digiszópot birtokló szaki ezt zsigerből kiszúrja).
Most hadd tippeljek látatlanban: A négy ceruzaelem friss állapotban (és hűvösebb időben kézben jól átmelegítve :-) max 1 amperrel (!) terhelhető. 5 volt kapocsfeszültséggel és 90%-os tápegység hatásfokkal számolva 4,5W-os tápteljesítményünk van. Az lámpa optikai kimenőteljesítménye a legjobb esetben sem haladhatja meg a MÁSFÉL WATTOT!
Haver - ezt kb. hússzorosan benézted a 30W-oddal! :D
Ez a standard fényteljesítményű kis zseblámpa biztosan nem fog ártani a szemednek - max. a pénztárcádnak!
PS:
Az 1,5W-os pilácsod csúcsminőségű (140 lumen/W) LED-eket és friss tápcellákat feltételezve kb. 210 lumen fényteljesítménnyel bír - ez az én (kretének által lepontozott első válaszoló) "független szakvéleményem" - melyhez még le se kellett mérnem a cuccot, mert annyira egyértelmű a téma!
Bocsi - elírtam, hisz nem az optikai, hanem a tápteljesítményre értelmezzük a lumen/watt hatásfokot, tehát:
140*4,5=630
- így van egy nyári meleg estén max. fél óráig 630 lumen/watt fényteljesítményt produkáló zseblámpád - örülhetsz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!