Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Villamosság: Állítsam le a...

Villamosság: Állítsam le a motort vagy sem ?

Figyelt kérdés
Egy ipari gépen 6KW-os motor működik. A gépet szakaszosan kell üzemeltetni, azaz megy fél percet, utána fél percig áll. Kérdésem, hogy hogyan fogyaszt többet a motor, ha leállítom arra a fél percre és újraindítom, mikor szükséges, vagy akkor ha folyamatosan járatom ?

2022. szept. 2. 19:21
1 2 3
 1/23 A kérdező kommentje:
Az alatt a fél perces szünet alatt munkadarabot kell cserélnem, de attól még a fő motor járhat.
2022. szept. 2. 19:23
 2/23 Szirty ***** válasza:
76%

Nyilván üresjáratban is fogyaszt.

Tehát folyamatos járatással többet fogyaszt. De ez nyilván attól is függ miféle gép és milyen módon terheli a motort.

2022. szept. 2. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Számít az elektromos kopás is és a bekapcsolási tranziens folyamatok. Ha az elektromos kapcsolgatástól szétég a kapcsoló, akkor semmit sem nyersz.
2022. szept. 2. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
#2 , Nem biztos, hogy többet fogyaszt ha nem kapcsolom le, mert a világításnál is van valami okosság, hogy, ha rövid időre lekapcsolod a fénycsövet, vagy izzót, akkor többet fogyaszt, mikor visszakapcsolod, mint akkor, ha égve hagyod, de nem tudom, hogy hogy is van ez a szabály pontosan. Az induktív terheléseknél is előfordulhat valami ilyesmi. Üresjáratban felvesz 12 Ampert, de mikor újraindul, akkor meg talán 50-et is. 2800-as fordulatú motor. Biztos van erre valami képlet, amivel lehet számolni.
2022. szept. 2. 22:56
 5/23 anonim ***** válasza:
74%
A legalapabb gondolat az lenne, hogy a tömegek felpörgetéséhez munka kell, de a folyamatos pörgetésnél is kell munka a veszteségek legyőzésére. Adott tömeg és adott idő esetén össze lehet hasonlítani, melyik nagyobb (ezekből a kívánt adatokból itt pont semmit nem ismerünk). A felpörgetéshez még hozzá lehet tenni az átmeneti állapotok veszteségeit, melyek nyilván nagyobbak - ezeket sem ismerjük. Szóval, mit fogunk tudni kiszámolni? Semmit. Megfelelő műszerparkkal meg lehetne mérni a két variációt, ez egészen durván egy egyetemi munka keretében 3-6 millióból biztosan kijön.
2022. szept. 2. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem fontos infó lenne, hogy üresjáratban mennyi a terhelése a súrlódás és egyéb veszteségek miatt.

Pl.: leállításkor mennyi idő alatt áll meg teljesen?

Ha gyorsan leáll, akkor elég nagy lehet a fogyasztása üresjáratban is, tehát megérheti lekapcsolni, viszont ha fél perc alatt épp hogy leáll, akkor ellenkezőleg.

Ennél komolyabbat tényleg csak műszeres mérésekkel, lehet mondani.

2022. szept. 3. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Voltaképp egy kisebb fémipari marógépről van szó. Kb 5-7 másodperc alatt áll meg. De hogy mennyi a mozgatott tömeg, arra csak saccolt értéket lehet adni, valahol 100 Kg környékén lehet. De végül is , ha nem könnyű a kérdést megválaszolni egy képlettel, akkor nem érdemes rajta agyalni, mert az időintervallumok változhatnak az egyes munkák függvényében.
2022. szept. 3. 01:02
 8/23 anonim ***** válasza:

4: Nem nincs ilyen, az a lámpáknál fénycsőveknél is csak legenda, félreértés hogy egy mondjuk 1 másodperces bekapcsolás fogyasztása, összemérhető kb több 10 másodpercnyi fogyasztással. Ha egy izzo annyít fogyasztana 1 másodperces bekapcsoláskor, mint mondjuk 30 másodpercnyi égéskor, akkor azt jelenthetné,hogy az izzo 1 másodpercig 30-szor akkora teljesítményt venne föl, amít semmilyen izzoszál sem birna el. Legfeljebb század másodpercekig nagyobb jelentősen egy izzolámpa fogyasztása bekapocsláskor, mint normál égéskor, szoval lehet hogy a bekapcsolási plusz energia az max fél másodpercnyi normál égéssel egyenértékü. Persze kapcsolgatásnál az élettartam tényleg csökkene, mert azért jo nagy áramlökést kap a kis ellenálású hideg izzoszál.

Villanymotornál is, bekapcsoláskor biztos hogy kb 1 másodpercig többet fogyaszt, mint normál üzemben, de az nem hasonlítható össze 30 másodpercnyi normál forgás energiaszükségletével.

2022. szept. 3. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%

1. A fénycsöveket nem az esetleges többletfogyasztás, hanem a bekapcsoláskor fellépő elektródaerózió miatt nem szabad gyakran kapcsolgatni. Alkalmas tápelektronikával viszont villogó üzemmódban lehet használni a legközönségesebb fénycsövet is, és hozni fogja a több tízezer óra élettartamot!


2. Egy nagy motort meg nem illik ki-be kapcsolgatni, hacsak nincs eredetileg lágy felfutásra tervezve. A standard ipari kapcsolók elektromos élettartama mindössze néhány ezer kapcsolás, tehát kell az elektronikus relé, lágy-indító, stb..

2022. szept. 3. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

"de az nem hasonlítható össze 30 másodpercnyi normál forgás energiaszükségletével"

Korábbi tanulmányokból felelevenítendő a kördiagram.

2022. szept. 3. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!