Mit jelent pontosan a faktor a naptejeknél? Pl. 50+, milyen fizikai jellemzőt? Hogyan lehet megmérni, milyen mérőberendezéssel? Van UV mérő, ami kisker forgalomban is kapható?
Annyit jelent, hogy az UV sugárzásnak hányad részét engedi át (50+ faktoros elvileg kevesebb, mint az 1/50 részét).
UV mérőt lehet kapni, egy sima google keresés kidob egy csomót.
A naptej faktorszámát úgy tudnád lemérni, hogy lefeded az UV mérőt valamilyen átlátszó dologgal, leolvasod az kijelzett értéket, aztán naptejjel összekened azt a dolgot, ami alatt a mérő van, és leolvasod újra. Nagy pontossággal mondjuk nehéz lesz ezt házilag kivitelezni, mert az is számít, milyen vastagon kened rá a naptejet. A faktorszám megállapításakor 2 mg/cm²-el számolnak.
A naptejeken használt SPF egy eléggé laza mértékegység. Gyakorlatban inkább egy iránymutatás mint tényleges érték . Ez annak köszönhető ahogy a skála működik például egy 15SPF-es naptej 2 mg/cm2 adagban felvíve a beérkező UVa sugárzás 1/15-t engedi át. Ez a gyakorlatban nem túl praktikus több okból is mivel az átlag ember nem fogja követni a 2 mg/cm2 adagolást és csak az UVa sugárzást veszi figyelembe (habár a naptejek nem csak az ellen védenek).
Mérni lehet, csak kell hozz egy UV mérő (pl. egy ilyen: [link] ) ami lefedi a kellő hullámhosszt, ezen kívül kell egy hordozóanyag ami nem nyeli el az UVt amire rákened a naptejet, valamint egy UV forrás. Utána csak rákened a vivőfelületre a naptejet és megnézed mennyi UV-t takar ki.
A jelenség lényege, hogy a napsugárzás energia, amit a bőr egy darabig tolerál, aztán feladja és megég. Az UV sugárzás még nagyobb energiát hordoz.
A naptej a bőrünk helyett elnyeli a sugárzás egy részét, minél nagyobb a faktor, annál erősebben. A maradék energiát pedig a bőrünk fel tudja dolgozni.
A lényeg, hogy a bőr a sugárzás kivédésére elkezd pigmenteket termelni, de ez nem túl gyors folyamat. A pigment (azaz a barnaság) feladata, hogy a napsugárzás energiáját lekösse, hogy az érzékeny hámsejtek ne sérüljenek.
Egy másik fontos dolog az egyensúly. Minden egészséges bőr képes feldolgozni egy bizonyos sugárzást. Ezért mondják, hogy kezdetben napozz délelőtt és napnyugta előtt. Ha a bőröd megszokta, hozzáedződött (barnulni kezdtél), akkor nagyobb energiát képes feldolgozni, tehát már kicsit magasabb napállásnál is napozhatsz. A naptej a bőrtől a feladat egy részét átveszi, minél magasabb faktorú, annál többet, ezért pár órás napozás nem éget meg (kivéve egy jó kánikulát délben).
Az emberek e tekintetbe nis nagyon különbözők. Egyes kreol bőrűek, ha óvatosak, nem is használnak naptejet, vagy egy erősebbel egész nap napoznak. Ugyanezt egy fehér bőrű (főleg ha vöröses hajú) nem fogja kibírni és megég, mert az ő bőre kevés pigmentet termel, azt is sokára.
Ötvenes faktort csak a nagyon érzékenyek szoktak használni, vagy ha valaki a trópusokra mgy, ahol a délelőtt is akkor dózis, mint itt délben. Néhány nap után elegendő lesz a 20 körüli faktorszám, ha rendszeresen napozol, nyár végé azt veszed észre, már semmi se kell, a bőröd bírja, és egyébként is, aki figyel önmagára, észreveszi, mikor elég.
Fontos, például faárnyékban is van sugárzás, csak kisebb, érzékeny bőrűek használjanak ekkor is 15.20-s naptejet, az átlagnak nem kell.
Mérőberendezést ne vegyél akkor se, ha utánad dobják. A kijelzést nem fogod érteni és a hétköznapokban egyébként se mond semmit a laikusnak. Szimplán hidd el, ami a flakonra van írva, és tudhatod, elég nagy a tolerancia. Én például idén még nem használtam naptejet, igaz félárnyékban vagyok, vagy fél órát legfeljebb, és nem 11-16 között.
Még annyit hozzá, hogy a leégés elég veszélyes, rákkeltő hatású és öregít. A seb elmúlik, de a hatása nem.
A lebarnulás sem egészséges! Ez csak egy tévhit.
A lebarnulás véd valamennyire a leégéstől, viszont normális körülmények között nincsen szükség rá!
Csak akkor barnulj le, ha utána hosszú ideig napon KELL lenned.
A napi D vitamin termeléshez pedig elegendő, ha NEGYED órán keresztül napon vagy (fürdőruhában vagy a nélkül).
Mondtam az asszonynak, hogy trópusokra megyünk és vegyél erős naptejet, de véletlenül a másik üzletbe ment be. Azt mondta neki az is jó. Mondjuk nem finnyás az asszony.
"A naptej faktorszámát úgy tudnád lemérni, hogy lefeded az UV mérőt valamilyen átlátszó dologgal"
Ez nyilván csak a fizikaira jó, a kémiai módon ható naptejre nem. És egyébként is számít, hogy a bőr mennyit szív be. Azt tudja valaki, hogy ténylegesen hogyan mérik a gyárak? Mert a bőr alá nyilván nem raknak UV mérőt, vagy valami állatbőrrel szimulálják in vitro?
"50+ faktoros elvileg kevesebb, mint az 1/50 részét"
Akkor, ha bekenem magam 50+ naptejjel és felveszek egy 50-es polót, akkor 50*50, azaz 2500+ az UV védelmem? Kicsit nehezen hiszem el, hogy multiplikatív mérőszám. Sőt, ezek szerint ha bekenem magam fizikai naptejjel, majd 5 perces felszívódás után mégegyszer, akkor az is 2500+ védelem???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!