Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 10 liter héliummal (kb 12db...

10 liter héliummal (kb 12db lufi) mekkora súlyt lehet megemelni?

Figyelt kérdés
2010. szept. 22. 14:31
 1/9 anonim ***** válasza:
28%
Súlyt, azt semekkorát. Tömeget szerintem néhány dekát.
2010. szept. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Szóval akkor mekkora tömeget?? de hogy kell kiszámolni??
2010. szept. 22. 15:00
 3/9 anonim ***** válasza:
Hmm... ez engem is érdekelne. :) Merengtem már rajta korábban, hogy vajon fizikailag kivitelezhető-e egy héliummal töltött óriási, lebegő platform, ami akár egy kisebb városrészt is elbírna - vagy legalább néhány szélerőművet, napelemet, vagy ilyesmiket, de sajna még nem találtam ehhez megfelelő forrásanyagot.
2010. szept. 22. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

:D persze, ezt szeretnéd megcsinálni , ugye?


http://www.youtube.com/watch?v=pkqzFUhGPJg

2010. szept. 22. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
92%

Első: Dede, súlyt bizony, a megemelhető valami ugyanis nem a tömegtől függ, hanem a súlytól, amit persze rögtön átszámítunk tömegre. Meg aztán ha a kérdező tömegre is kíváncsi, azt hétköznapilag akkor is súlynak hívják (pl súlyok és nem tömegek a mérlegen, vagy súlyzó - nem pedig tömegző.) Tipikus példa arra, amikor beléd verik, hogy nem súly hanem tömeg, de nem tudod értelmezni, hogy mire vonatkozik.


És hogy mitől függ: a levegőben mért felhajtóerőtől. Ha eltekintünk a lufik alakjának és felületének módosító hatásától, valamint úgy tekintjük, hogy a lufikban a hélium nincs összenyomva (ami nyilván nincs így), akkor ezt ki lehet számolni.


Először is, a felhatóerő a vízhez hasonlóan annyi, mint a kiszorított levegő súlya, illetve válthatjuk át rögtön tömegre, mert kiesnek a g-k mindkét oldalon. A levegő sűrűségéből, ami változó, de átlagosan kb 1,3 g/dm3 ezt meg tudjuk adni, 10 liter levegő 13g. Ennyit szorít ki a 10 liter héliumos lufi, feltéve hogy a 10 liter az a lufik össz térfogata. Ebből ki kell vonni magának a lufinak a tömegét, ami ugye áll a 10 liter héliumból (ezért kell feltételezni, hogy nincs összenyomva, mert akkor 0,18 g/dm3 a sűrűsége, vagyis 10 liter az 1,8 gramm.). A lufik tömegét nem tudom, azt meg kéne mérni, de nem hiszem, hogy 1 grammnál sokkal kisebbek lennének.

Ez viszont azt jelenti, hogy igazából épp hogy meg bírja emelni saját magát a héliumos lufi, pluszba rákötött cuccot nem nagyon fog felemelni.

2010. szept. 22. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Egyébként meg veszel egy lufit, egy grammra pontos mérleget, és leméred, hogy egy adott méretű lufi mekkora súlyt képes felemelni, majd beszorzod :) Nem lesz egészen pontos, de azért közelítésnek megteszi.
2010. szept. 22. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A súly csak egy erő, ami a testre hat, a tömeg pedig magának a testnek a jellemzője, úgyhogy nagyon nem ugyan az a kettő, még ha a köznyelvben így is használják.
2010. szept. 22. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A súly ahogy előző is írja erőt jelent. (attól függetlenül, hogy a tömegmérésnél használt összehasonlító tömegeket súlynak hívjuk hagyományból)
2010. szept. 22. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezt nagyon fontos volt mindkettőtöknek benyögni. A helyzet az, hogy a héliumos lufi nem tömeget fejt ki, hanem erőt fejt ki (felfelé). Éppen ezért nem egy tömeget mozdít el, hanem egy súlyt. Csakhogy a Földön egy adott nyugalmi helyzetben levő tárgynak adott súlya is lesz, ezért ha nyugalmi helyzetű tárgyak felemeléséről van szó, akkor tulajdonképpen rögtön kiszámolhatjuk a tömeget is, ami annak a súlynak felel meg, amit fel tud emelni a lufi.


Ahogy a kettővel ezelőtti is jól látja, a testnek a tömege állandó, de a súlya nem. Ha a lufi tömeget emelne, mondjuk egy grammot (ahogy az első hozzászóló állítja), akkor egy zuhanó egygrammos tárgyat ugyanúgy meg tudna emelni, mint egy nyugalomban levő egygrammos tárgyat. Nos, ez nincs így, és azért nincs így, mert a lufi ERŐT fejt ki, vagyis egy ERŐT tud leküzdeni, jelesül a súly nevű erőt.


Namost mivel abban a speciális helyzetben vagyunk, hogy a földi körülmények közt a súly bizonyos konvenciókkal tömeggé konvertálható, így azzal a kikötéssel, hogy a test nyugalomban van, arra a kérdésre, hogy mekkora súly emelhető fel, végülis válaszolhatunk egy tömeg mértékegységgel. De nem azért, mert összekeverjük a tömeget a súllyal, és nem is azért mert a lufi tömeget mozgat meg, hanem mert a súlyt mi fejben átváltottuk egy számunkra otthonosabb valamivé, azaz tömeggé.


Tehát az első válasz, amit olyan okosan próbáltok általános igazságokkal védeni, hülyeség. Mármint ez itt: „Súlyt, azt semekkorát.”


A válasz: X Newton súlyt, ami Y tömegnek felel meg, ha a test nyugalomban van. Na így máris korrekt, és nem felesleges okoskodás a válaszotok.

2010. szept. 22. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!