Ásványvizes és űdítős (műanyag)palackok menetes kupakjának a záródása hogyan történik?
Két lehetséges magyarázat fogalmazodott meg bennem arra, hogy hogyan feszül meg a kupak rácsavaráskor és tömíti a folyadékot és a gázt (széndioxid):
1. A palack nyakán lévő menet menetemelkedése fokozatosan csökken a nyak belsőbb szakaszán, így a kupakon lévő menet és a nyakon lévő menet egymásra feszül rugalmasan egy szakaszon, és így tömít. (Ezt tartom valószínűtlenebbnek)
2. A kupak belső lapjának felülete (esetleg azon valamiféle kialakított "vájat") rászorul a nyak peremére és itt van a folyadékzárás/tömítés.
Valószínű egyik sem helyes, csak első megközelítésben ez a két elképzelés jutott eszembe.
Régebben a COCA-COLA palackok olyan tömítőbetétes kupakokat használtak, melyben a lapos homlokfelület tömített.
Manapság viszont kizárólag a klasszikus lyukba becsúszó, a kupak anyagából kiképzett rugalmas tömítőperemet használják, melyet a palack nyomása még jobban felfeszít a száj belső peremére.
#3 (01:22)
Most hogy említetted, emlékszem azokra a kupakokra, az a régebben elég rég lehetett, még gyerek voltam, és ki lehetett azokat a kis ruganyos korongokat piszkálni belőle, talán dereng, mintha egyszer már akkor is elmorfondíroztam volna azon, hogy az miért is van benne.
Gondolom a manapság használatos kupak gyártása költséghatékonyabb, meg mintha valamivel rövidebb is lenne a kupak hossza. Bár az is lehet, hogy gyerekként minden nagyobbnak tűnt.
Köszönöm szépen a válaszokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!