Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért erősebb a szél magas...

Miért erősebb a szél magas épületek mellett?

Figyelt kérdés
A 7 éves kisfiam kérdése, és őszintén nem tudom a választ. Van aki le tudja vezeti, gyerek nyelven érthetően? Köszönöm szépen.

2022. febr. 22. 11:21
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jó és öröm, hogy ilyen okos kérdést tett fel a kicsi, használd ki a tudásszomját!

Kivinném egy csendesen folydogáló patakhoz, és ott mesterséges akadályt elhelyezve szemléltetném neki, hogy a folyásirányból érkező víznek a ferdén elhelyezett akadály kikerülésekor adott idő alatt mennyivel több utat kell megtennie. És elmondanám azt is, hogy a természet szabályai miatt a víz, hacsak teheti, elkerüli hogy fel kelljen duzzadnia.

Aztán már csak a levegő mozgását kell hasonlítani a vízben látottakhoz.

2022. febr. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Minél magasabban vagy a földfelszínhez képest, annál erősebb az átlag szélerősség. Ezért teszik a szélerőműveket magasra, és nem talaj közelbe.

Ha magas épületekkel beszűkíted a szél útját, akkor a földközelihez képest alapból is erősebb szél kisebb helyen fog átfújni. Kevesebb helyen fog ugyanakkora mennyiségű levegő áthaladni, ami azt jelenti, hogy gyorsabb is lesz.

Olyan ez, mint amikor befogod egy slag végét, vagy a csapot szűkíted le, ugyanannyi víz kisebb helyen nagyobb sebességgel tud átáramolni.

2022. febr. 22. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Szélcsatorna alakul ki - asszem, ez a szakkifejezés. De az előttem szólók már jól leírták.
2022. febr. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

javaslom ezt az érdekes cikket, itt is szó van róla:


[link]


Már az új épületek építésénél is figyelnek rá, hogy ne alakuljon ki túl szűk szélcsatorna.

2022. febr. 22. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ejha ☺️

Köszönöm

Mindent felolvastam. Az első majd meg lesz valósítva.


A felhő karcolok is nagyon érdeklik. Azt is felolvastam neki. ❤️


Köszönöm a válaszokat.

2022. febr. 22. 16:54
 6/7 anonim ***** válasza:
A forman1es autok is hasonlo elven mukodnek ahogy elottem leirtak. A legterelok oldalt mondjuk ugy terelik a levegot a kocsi ala hogy az osszeszukuljon igy gyorsabban aramoljon es igy nagyobb leszorito erot general
2022. febr. 24. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

5: remélem, tetszett neki! :)

(4-es voltam)


Egyébként gratulálok a kisfiadhoz, igazán klassz gyerek, hogy ilyen érdeklődő és okos. :)


Ha érdeklik az ilyen műszaki és tudományos dolgok, ajánlom majd szeptember végén a "kutatók éjszakája" rendezvényt. Az egész országban lesznek események, gyerekeknek is. Bemutatók, kísérletezések, stb. stb.

2022. febr. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!