Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Transzformátor vasvesztesége...

Transzformátor vasvesztesége hogyan aránylik a rézveszteséghez?

Figyelt kérdés

Pl. adott egy egyfázisú transzformátor, köztudott hogy a tekercseken átfolyó áram hatására Joule-hő fejlődik (rézveszteség).

Az egyéb hőfejlődés (vasmagban örvényáram, hiszterézisveszteség, stb.) milyen arányban áll a fentebb említett rézveszteséggel?

Vagy hogyan becsülhető meg?



#transzformátor #hőfejlődés #vasveszteség #rézveszteség #transzformátor veszteségei
2021. dec. 26. 20:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
69%

Névleges terhelésnél (ha más szempont nincs), akkor a vas és a részveszteség azonos.

Méréssel tudod megállapítani. Megterheled a transzformátort arra az üzemállapotra, mire kíváncsi vagy. Megméred a felvett és a leadott teljesítményt, valamint az üzemmeleg primer és szekunder tekercs ellenállását.

A primer és szekunder áram ismeretében ki tudod számolni mindkét oldalon az ohmos veszteséget. A maradékveszteség a vasveszteség

2021. dec. 26. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod!

Miből következik egyébként, hogy a vas és a rézveszteség azonos? Tapasztalati megfigyelés?

(Ezt olvastam amúgy én is, de a miértjét nem látom).

2021. dec. 26. 21:19
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Méretezési elv. Ha így méretezed a trafót akkor használod ki a legjobban a beépített anyagot
2021. dec. 26. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Szerintem ez nem így van.
2021. dec. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem "következik", pontosabban a transzformátor hatékonysága akkor lesz magas, ha a kétféle veszteséget azonosnak tervezzük. Tehát ez nem valami fizikai szabály, hanem technikai szempont.


[link]

[link]

(Csak egy ilyen google-fordított kvázi-magyar írásokat találtam, bocsi.)

2021. dec. 26. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 4-es utoljára 1990-ben méreteztem transzformátort, a levezetéseket már rég elfelejtettem, de így csináltuk.

Azért van a "ha más szempont nincs" kitétel, mert igenis lehetnek (és vannak) más szempontok. Szabványos vas méretek, szabványos huzalkeresztmetszet (máris el kell térni a számolt méretektől). Ha a szigorú feszültségtartás szempont, akkor a rezet túlméretezzük (vastagabb huzallal tekercselünk). Bizonyos esetekben (heggesztő trafó) légrést teszünk a vasmagba.

2021. dec. 26. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"milyen arányban áll"

Mivel az egyik főleg a feszültségtől függ, a másik az áramtól (vagyis az egyik sokkal inkább terhelésfüggő, mint a másik), ezért erre nincs számszerű válasz.

2021. dec. 26. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

#3 Melyik méretezési elv esetén azonos a két veszteség?

Pl. A vasmag hasznos keresztmetszetére tudok empirikus képletet:


A=0,022*gyök(P/f) ahol P a teljesítmény kVA-ben, f pedig a frekvencia Hz-ben.


Vagy pl. a menetszámra ismert az N=U/(4,44*B*A*f) képlet, ahol B a maximális mágneses indukció (0,8...1,8), A a vasmag hasznos keresztmetszete, f-frekvencia. Ebből lehet mondjuk voltonkénti menetszámot számolni, amit utólag a százalékos feszültségesés szerint korrigálunk a primer és a szekunder oldalon.


Na de honnan jön ki, hogy mikor lesz a rézveszteség egyenlő a vasveszteséggel. Mi a feltétele?

2021. dec. 26. 21:46
 9/12 anonim ***** válasza:
Mi katalógusokból dolgoztunk. A vas ablak keresztmetszetből indultunk ki. A vashoz tartozott egy ajánlott fluxus. Ebből számoltuk az oszlop keresztmetszetet. Sajnos 30 év után a konkrét képletek már nincsenek a fejemben. Rengeteg szakmailag elfogadott empírikus és "így szoktuk" képletet használtunk. Egy "teljes méretezés" (amikor minden értéket valóban végigszámoltunk) elég sokáig tartott, de a "szokásos" képletekkel (zsebszámológéppel) talán egy fél óra alatt meg volt. Legfeljebb a tekercselőből szóltak vissza, hogy a választott huzal keresztmetszetet változtassuk meg, mert az elfogyott, vagy éppen nem kapható.
2021. dec. 26. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

#9 Értem, köszönöm. Akkor ahogy látom, a felírt képletemben a B (Tesla vagy Gauss) fluxussűrűség lehet az ami ajánlott értékként kezelhető.

Ami a belinkelt oldalt illeti, azért a hiszterézis és örvényáramú veszteségek képleteiben is vannak ismeretlen paraméterek (kh, ke, Steinmetz állandó). Ezek talán még mérésből sem határozhatóak meg külön-külön.

Maga a kérdésfelvetés úgy született, hogy az ohmos veszteség jól számolható, meg tudom határozni hogy pl. percenként kb. 1,5 fokkal emelkedne meg a tekercs hőmérséklete, ha minden mástól el lenne szigetelve, és a környezet sem hűti.

A vasveszteségre ezt viszont nem tudom meghatározni elméleti úton. - Ha elkészül a trafó, megmérem.

2021. dec. 26. 22:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!