Transzformátor vasvesztesége hogyan aránylik a rézveszteséghez?
Pl. adott egy egyfázisú transzformátor, köztudott hogy a tekercseken átfolyó áram hatására Joule-hő fejlődik (rézveszteség).
Az egyéb hőfejlődés (vasmagban örvényáram, hiszterézisveszteség, stb.) milyen arányban áll a fentebb említett rézveszteséggel?
Vagy hogyan becsülhető meg?
Névleges terhelésnél (ha más szempont nincs), akkor a vas és a részveszteség azonos.
Méréssel tudod megállapítani. Megterheled a transzformátort arra az üzemállapotra, mire kíváncsi vagy. Megméred a felvett és a leadott teljesítményt, valamint az üzemmeleg primer és szekunder tekercs ellenállását.
A primer és szekunder áram ismeretében ki tudod számolni mindkét oldalon az ohmos veszteséget. A maradékveszteség a vasveszteség
Köszönöm szépen a válaszod!
Miből következik egyébként, hogy a vas és a rézveszteség azonos? Tapasztalati megfigyelés?
(Ezt olvastam amúgy én is, de a miértjét nem látom).
Kedves 4-es utoljára 1990-ben méreteztem transzformátort, a levezetéseket már rég elfelejtettem, de így csináltuk.
Azért van a "ha más szempont nincs" kitétel, mert igenis lehetnek (és vannak) más szempontok. Szabványos vas méretek, szabványos huzalkeresztmetszet (máris el kell térni a számolt méretektől). Ha a szigorú feszültségtartás szempont, akkor a rezet túlméretezzük (vastagabb huzallal tekercselünk). Bizonyos esetekben (heggesztő trafó) légrést teszünk a vasmagba.
"milyen arányban áll"
Mivel az egyik főleg a feszültségtől függ, a másik az áramtól (vagyis az egyik sokkal inkább terhelésfüggő, mint a másik), ezért erre nincs számszerű válasz.
#3 Melyik méretezési elv esetén azonos a két veszteség?
Pl. A vasmag hasznos keresztmetszetére tudok empirikus képletet:
A=0,022*gyök(P/f) ahol P a teljesítmény kVA-ben, f pedig a frekvencia Hz-ben.
Vagy pl. a menetszámra ismert az N=U/(4,44*B*A*f) képlet, ahol B a maximális mágneses indukció (0,8...1,8), A a vasmag hasznos keresztmetszete, f-frekvencia. Ebből lehet mondjuk voltonkénti menetszámot számolni, amit utólag a százalékos feszültségesés szerint korrigálunk a primer és a szekunder oldalon.
Na de honnan jön ki, hogy mikor lesz a rézveszteség egyenlő a vasveszteséggel. Mi a feltétele?
#9 Értem, köszönöm. Akkor ahogy látom, a felírt képletemben a B (Tesla vagy Gauss) fluxussűrűség lehet az ami ajánlott értékként kezelhető.
Ami a belinkelt oldalt illeti, azért a hiszterézis és örvényáramú veszteségek képleteiben is vannak ismeretlen paraméterek (kh, ke, Steinmetz állandó). Ezek talán még mérésből sem határozhatóak meg külön-külön.
Maga a kérdésfelvetés úgy született, hogy az ohmos veszteség jól számolható, meg tudom határozni hogy pl. percenként kb. 1,5 fokkal emelkedne meg a tekercs hőmérséklete, ha minden mástól el lenne szigetelve, és a környezet sem hűti.
A vasveszteségre ezt viszont nem tudom meghatározni elméleti úton. - Ha elkészül a trafó, megmérem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!