Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért csökken a vakcinák...

Miért csökken a vakcinák hatékonysága a koronavírus ellen az idők során?

Figyelt kérdés
[link]

2021. nov. 27. 12:51
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
10%
Ismét az uncsi demagog duma, amit az utolsó is nyom. Ezt az oltásellenesek vagy olvasták valahol és elhitték, mert logikusan hangzik, vagy az egyik csökött agyú találta ki, nem tudom. De nem így működnek a vírusok és a járványtan se. A lepontozasokból meg pontosan lehet követni hány oltasellenes van itt jelen :) Muris ahogy kínjukba erőlködnek és ostobaságokat terjesztenek
2021. nov. 27. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Elsősorban tényleg arról van szó, amit már mások is írtak, hogy cirka fél évig, vagy talán valamivel rövidebb, hosszabb ideig termel az immunrendszerünk mind az oltás, mind a spontán gyógyulás hatására antitesteket a vírus ellen, ezek szintje ekkor lecsökken és a védettségünket elveszítjük. Nem egyedülálló eset ez, más betegségekkel is előfordul hasonló.

Maga a vírus mutációja általában nem gyengíti a vakcinák hatását, ugyanis a markerjeleket előrelátóan választják meg, olyan fő komponenseket választva, amelyek aligha változnak. Lehet, hogy nem a legjobb a példám, de mondjuk egy olasz tészta fő jellemzője, hogy paradicsommártás van főtt tésztára téve, aztán hogy az a tészta spagetti e, vagy penne, vagy makaróni és hogy sonka, vagy darált hús, esetleg kagyló, vagy polip van benne, az ebből a szempontból tökmindegy, így lehet egy vírusnak akár harminc mutációja is, ha a fő definíciója nem változott, akkor az eredeti vakcina ugyanúgy jó rá.

Csökkenhet persze mutációval is az oltás eredményessége, tudtommal ilyen a lambda verzió, de ott sem maga az oltás lesz gyengébb, vagy hatástalanabb, hanem a vírus mutálódott úgy, hogy kevésbé hatnak rá az antitestek, mert úgy történt a mutáció, hogy dudorok vannak a felületén, amelyek akadályozzák magának az antitestnek a csatlakozását a vírushoz. Maga az oltás ugyanolyan hatékony, mivel rendesen beindítja az antitest termelését, ahogyan azt kell neki, ennyi ugyanis a dolga és az, hogy az antitestek már kevésbé hatékonyak a vírus ellen, arról az oltás nem tehet.

2021. nov. 27. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 sadam87 ***** válasza:
91%

#5

"Akkor a gyerekkori oltásoknál hogy van az, hogy csak egy kell a legtöbből? Vannak ismétlő oltások ott is, de azért itt már a harmadiknál, meg lassan a negyedik oltásnál tartunk..."

Diftéria, tetanusz meg szamárköhögés ellen meg hatot kaptál. (Na jó, nem tudom, korábban is pont ennyi adagot adtak-e, de nagyságrendileg biztos.) Plusz ha belelépsz a rozsdás szögbe, és nem kaptál tetanusz ellen egy éve oltást, rögtön tolják az újabb adagot a popsidba...

[link]

Másrészt egyáltalán nem véd minden hagyományos vakcina olyan sokáig. A fent említett tetanusz mellett erre sok más példa is van. Az alábbi linkben levő ábrán látszik, hogy például a szamárköhögés (pertussis) elleni védelem viszonlag hamar elhalványul.

[link]

2021. nov. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!