A viztoronyba hogyan pumpaljak fel a vizet?
A víztoronynak nyomástartó szerepe van, illetve csúcsfogyasztás esetén ellátja a megnövekedett vízigényt. Ilyenkor csökken a vízszintje, ha kicsi a fogyasztás, akkor nő, természetesen egy adott maximumig.
De, hogy a kérdésre is válaszoljak, a nyomást szivattyúk biztosítják a vízkivételi mű felől.
Ma már víztornyok nélkűl is megfelelő nyomást, vízmennyiséget tudnak biztosítani, szivattyúkkal közvetlenül a hálózatba pumpálják a vizet, sok településen már nincs üzemben a víztorony.
Hegyes, dombos vidéken régen sem tornyot építettek, hanem egy megfelelő magaslaton tárolót... a működési elv ugyanaz.
A toronyba, tárolóba felszivattyúzták, felpompálták a vizet, a hálózat közlekedési edényként működött.
A víztorony végül is egy hidrosztatikai nyomás-puffer.
Istenigazából addig volt értelme, amíg a nyomásszabályozó szivattyúk reakcióképessége és hatásfoka, áramfogyasztása rosszabb volt.
Nyomáspuffer általában most is van, csak jóval kisebb, a rendszerekbe be szoktak építeni egy nyomás alatti tartályt, ahol a víztorony nagy vízoszlopának a hidroszt. nyomását a növekedett légnyomás, egy "buborék" pótolja.
Szivattyúval.
Vagy nyomattyúval.
[Világéletemben nem értettem, hogy amikor szívni csak vákuumig tudunk, azaz 1 atm nyomáskülönbséget tudunk szívással létrehozni, nyomni meg bármilyen nyomásig (jó, amit a szerkezeti anyag kibír), mégis szivattyúnak nevezzük az eszközt és nem nyomattyúnak.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!