Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » LCD-kijelzőnél miért lesz X?

LCD-kijelzőnél miért lesz X?

Figyelt kérdés
Ha az LCD tv-m képernyőjét megnyomom az ujjam hegyével, egy kicsit, csak annyira, hogy pár másodpercig nyomot hagyjon, akkor azon pár másodperc alatt egy jól kivehető X lesz az ujjam helyén a képernyőn. Ez mitől van? Fehér háttéren látszik a legjobban.

2021. nov. 9. 00:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
53%
Azért lesz átmeneti elváltozás, mert a folyadékkristályok nem csak az őket vezérlő elektromos mezőre változtatják az optikai anizotrópiájukat, hanem külső mechanikai behatásra is!
2021. nov. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Oke, de miert X forma jelenik meg?
2021. nov. 9. 18:51
 3/13 anonim ***** válasza:
53%

Fúha - "miert X"? - az anyját! Hát kedves kérdező ez olyan kérdés, hogy miért sugárirányba reped az üveg ha betörik, vagy miért emlékeztet növényekre a jégvirág-jelenség az ablakon.


Persze részletekbe menően meg lehet magyarázni ezeket a jelenségeket, de nem egy hozzászólás keretein belül. A téma kivesézésére leginkább egy többórás előadás alkalmas, melynek a megértéséhez egy nagyon haladó középiskolás, vagy inkább egyetemi végzettség szükséges.


Feltételezem, hogy a kérdező már mélyen érti egy bóvli falióra, kalkulátor, stb. LCD kijelzőjének működését. Szintúgy mélyen érti a mészpát kristály elemi szerkezete és kettős törése közti összefüggést. Folyadékkristályt is látott már, és tudja, hogy hogy néz ki és miben különbözik a közönséges anyagoktól. Csak az a bizonyos "X" az utolsó nagy titok - mely megismerése után boldogan meghalhat!


Amúgy a monitor, mely előtt ezt írom, nem X-et csinál, csak egy alig észrevehető kék-sárga kettős lepke alakú foltot.

2021. nov. 10. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#3 Az egód már nagyon csillog-villog, de én még mindig nem tudom a választ a kérdésemre.


"Amúgy a monitor, mely előtt ezt írom, nem X-et csinál, csak egy alig észrevehető kék-sárga kettős lepke alakú foltot."


Mert a tiéd LED, és nem LCD. Azóta kipróbáltam LED képernyőn is ;)

Tehát a következő kérdés: miért nem X foműt mutat a LED kijelzőkön a nyomásfolt?

2021. nov. 10. 11:51
 5/13 anonim ***** válasza:

Tehát - nem rosszból - de még az alapfogalmakkal sem vagy tisztában - kérdező!


Olyan nincs még elterjedve a gyakorlatban hogy "LED képernyő" - az összes nagy képernyő LCD-TFT! Az csak reklámfogás a műveletlen emberek befolyásolására, hogy az alávilágítás szerint nevezik az újabb szériákat. Az én monitorom CCFL-es alávilágítású LCD. Az enyém most valamilyen nagy fényáteresztésű, inkább TV-be való paneltípus, de az előtt egy kisebb, de igen jó minőségű IPS rendszerű panelt használtam.


(Tudom, vannak OLED-esek is, főleg mobiltelefonokon, de ez esetünkben most mellékes, és azok a működési elvből kifolyólag teljesen nyomásérzéketlenek.)


A KÉRDÉSEDRE NINCS EGYSZERŰ VÁLASZ olyanok számára, akik az LCD technika alapjaival sincsenek tisztában - ez a korrekt válasz a kérdésedre az #1-esen kívül!


A kérdésedet érthetően megválaszolni olyan feladat lenne, mint egy írástudatlan esőerdei bennszülöttnek elmagyarázni, hogy miért lesz pirosabb az elemlámpa fénye, amikor elkezd lemerülni a telepe. (Azt hiszem, hogy a Stefan-Boltzmann törvényt még egy átlagos középiskolai fizikatanár sem képes valami hitelesen elmagyarázni, és a technikai civilizációban élő átlagemberek többsége pedig keveri a hő és a hőmérséklet fogalmát!)


Ajánlom, hogy ismerkedj meg az alapfogalmakkal:

[link]


Ajánlom még Bata Lajos könyvét a témában, melynek címe "Folyadékkristályok". De találsz még cikkeket Dr. Éber Nándortól és a többi szakembertől a témában - a google a barátod.


Úgyhogy lassan a testtel, és ne oktass ki az egómat illetően, mert nekem csak a tudásom "csillog-villog" a gyakorikérdéseken nem a Dunning-Kruger szindrómám!

2021. nov. 10. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

A témához idevág egy régi tanulságos vicc:


Indián mondja a mozdonyvezetőnek: Értem én hogy "gőzgép" - de mi hajtja?

2021. nov. 10. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Remek, majd elolvasom alkalomadtán, köszönöm az ajánlást.

Valaki más esetleg, aki hajlandó lenne leereszkedni az én írástudatlan őserdei szintemre, és megpróbálni elmondani a titok nyitját? Tényleg kíváncsi lennék rá, még ha alkalmatlan is vagyok a jelenség megértésére.

2021. nov. 10. 15:22
 8/13 anonim ***** válasza:
Sértődés ne essék, de a "titok nyitja" az #1-es válaszban már le lett írva.
2021. nov. 10. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Senki sem írt olyat, hogy "írástudatlan őserdei szinten" vagy! De ha már ennyire fúrja az oldaladat a kíváncsiság, egy kissé körülírom az 1-es válaszomat, hadd legyen egy igazán szép napod:


Amikor megnyomod az üveget, akkor az a nyomástól egy kis mértékű kúpos deformációt szenved. Ez a deformáció hat az üveg alatti folyadékristály-cellákra, melyek optikai áteresztő képessége kis mértékben megváltozik a többi - deformációt nem szenvedett - cellához képest.


Ez az áteresztő-képesség természetesen polársík-forgató képességet jelent, mely ráadásul kissé hullámhosszfüggő is - ez a magyarázata annak a szín-effektusnak, amit fentebb (#3) megemlítettem. Bizonyos paneltípusoknál (pl. IPS) ez a szín és tér effektus csak sima folt alakú, hisz a gyakorlatban nem egyszerű, hanem összetett szerkezetű optikai-kapcsoló cellákat használnak, így növelve a panelek látószögét - elnyomva a szín és fényerő irányfüggését.


Hogy keletkezik az "X"-re hasonlító két dimenzionális tér-struktúra? Ennek a megértéséhez tudatosítanunk kell, hogy a folyadékkristályok definiált pozícióban helyezkednek el a cellákban, hisz nem is lehet másképp a definiált pozíciójú polárszűrők és befolyásoló mezőt előállító elektródák használata miatt. A kristályok egyértelmű pozicionálását a nanoszkopikusan orientált cellafelület váltja ki.


A kristálycellák minden kompenzáló konstrukciós megoldás ellenére némi iránykarakterisztikával rendelkeznek, melyet csak előhív az általunk előidézett koncentrikus horpadás.


A jelenség hasonlatos ahhoz, mikor egy organikus üveglapot megsúrolunk posztóval egy vagy több irányban. Ha utána egy ilyen lappal kinézünk az éjjeli látképre, a lámpákról sugarakat fogunk látni a barázdákra merőleges irányban. (Művészfotózáshoz gyártanak ilyen feltéteket professzionálisan is.)


Az LCD kijelző esetében nem a fény hullámhosszánál nagyság-rendel kisebb mikrobarázdák váltják ki a sugaras látványt (a kérdező megfogalmazásában: "X"), hanem a folyadékkristályok definiált pozíciója és lényegi optikai iránykarakterisztikái.


(Ugye milyen élmény lett volna minderre rájönni az alapján, hogy utánanézel az LCD panelek működési elvének? Most el lett spoilerezve a nagy élmény - de hát ezt Te kérted - kedves Kérdező!)

2021. nov. 10. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
55%
Az RTL Klub szerződést kötött a TV gyártókkal, hogy így reklámozzák az X-Faktort 🤣
2021. nov. 10. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!