LCD-kijelzőnél miért lesz X?
Fúha - "miert X"? - az anyját! Hát kedves kérdező ez olyan kérdés, hogy miért sugárirányba reped az üveg ha betörik, vagy miért emlékeztet növényekre a jégvirág-jelenség az ablakon.
Persze részletekbe menően meg lehet magyarázni ezeket a jelenségeket, de nem egy hozzászólás keretein belül. A téma kivesézésére leginkább egy többórás előadás alkalmas, melynek a megértéséhez egy nagyon haladó középiskolás, vagy inkább egyetemi végzettség szükséges.
Feltételezem, hogy a kérdező már mélyen érti egy bóvli falióra, kalkulátor, stb. LCD kijelzőjének működését. Szintúgy mélyen érti a mészpát kristály elemi szerkezete és kettős törése közti összefüggést. Folyadékkristályt is látott már, és tudja, hogy hogy néz ki és miben különbözik a közönséges anyagoktól. Csak az a bizonyos "X" az utolsó nagy titok - mely megismerése után boldogan meghalhat!
Amúgy a monitor, mely előtt ezt írom, nem X-et csinál, csak egy alig észrevehető kék-sárga kettős lepke alakú foltot.
#3 Az egód már nagyon csillog-villog, de én még mindig nem tudom a választ a kérdésemre.
"Amúgy a monitor, mely előtt ezt írom, nem X-et csinál, csak egy alig észrevehető kék-sárga kettős lepke alakú foltot."
Mert a tiéd LED, és nem LCD. Azóta kipróbáltam LED képernyőn is ;)
Tehát a következő kérdés: miért nem X foműt mutat a LED kijelzőkön a nyomásfolt?
Tehát - nem rosszból - de még az alapfogalmakkal sem vagy tisztában - kérdező!
Olyan nincs még elterjedve a gyakorlatban hogy "LED képernyő" - az összes nagy képernyő LCD-TFT! Az csak reklámfogás a műveletlen emberek befolyásolására, hogy az alávilágítás szerint nevezik az újabb szériákat. Az én monitorom CCFL-es alávilágítású LCD. Az enyém most valamilyen nagy fényáteresztésű, inkább TV-be való paneltípus, de az előtt egy kisebb, de igen jó minőségű IPS rendszerű panelt használtam.
(Tudom, vannak OLED-esek is, főleg mobiltelefonokon, de ez esetünkben most mellékes, és azok a működési elvből kifolyólag teljesen nyomásérzéketlenek.)
A KÉRDÉSEDRE NINCS EGYSZERŰ VÁLASZ olyanok számára, akik az LCD technika alapjaival sincsenek tisztában - ez a korrekt válasz a kérdésedre az #1-esen kívül!
A kérdésedet érthetően megválaszolni olyan feladat lenne, mint egy írástudatlan esőerdei bennszülöttnek elmagyarázni, hogy miért lesz pirosabb az elemlámpa fénye, amikor elkezd lemerülni a telepe. (Azt hiszem, hogy a Stefan-Boltzmann törvényt még egy átlagos középiskolai fizikatanár sem képes valami hitelesen elmagyarázni, és a technikai civilizációban élő átlagemberek többsége pedig keveri a hő és a hőmérséklet fogalmát!)
Ajánlom, hogy ismerkedj meg az alapfogalmakkal:
Ajánlom még Bata Lajos könyvét a témában, melynek címe "Folyadékkristályok". De találsz még cikkeket Dr. Éber Nándortól és a többi szakembertől a témában - a google a barátod.
Úgyhogy lassan a testtel, és ne oktass ki az egómat illetően, mert nekem csak a tudásom "csillog-villog" a gyakorikérdéseken nem a Dunning-Kruger szindrómám!
A témához idevág egy régi tanulságos vicc:
Indián mondja a mozdonyvezetőnek: Értem én hogy "gőzgép" - de mi hajtja?
Remek, majd elolvasom alkalomadtán, köszönöm az ajánlást.
Valaki más esetleg, aki hajlandó lenne leereszkedni az én írástudatlan őserdei szintemre, és megpróbálni elmondani a titok nyitját? Tényleg kíváncsi lennék rá, még ha alkalmatlan is vagyok a jelenség megértésére.
Senki sem írt olyat, hogy "írástudatlan őserdei szinten" vagy! De ha már ennyire fúrja az oldaladat a kíváncsiság, egy kissé körülírom az 1-es válaszomat, hadd legyen egy igazán szép napod:
Amikor megnyomod az üveget, akkor az a nyomástól egy kis mértékű kúpos deformációt szenved. Ez a deformáció hat az üveg alatti folyadékristály-cellákra, melyek optikai áteresztő képessége kis mértékben megváltozik a többi - deformációt nem szenvedett - cellához képest.
Ez az áteresztő-képesség természetesen polársík-forgató képességet jelent, mely ráadásul kissé hullámhosszfüggő is - ez a magyarázata annak a szín-effektusnak, amit fentebb (#3) megemlítettem. Bizonyos paneltípusoknál (pl. IPS) ez a szín és tér effektus csak sima folt alakú, hisz a gyakorlatban nem egyszerű, hanem összetett szerkezetű optikai-kapcsoló cellákat használnak, így növelve a panelek látószögét - elnyomva a szín és fényerő irányfüggését.
Hogy keletkezik az "X"-re hasonlító két dimenzionális tér-struktúra? Ennek a megértéséhez tudatosítanunk kell, hogy a folyadékkristályok definiált pozícióban helyezkednek el a cellákban, hisz nem is lehet másképp a definiált pozíciójú polárszűrők és befolyásoló mezőt előállító elektródák használata miatt. A kristályok egyértelmű pozicionálását a nanoszkopikusan orientált cellafelület váltja ki.
A kristálycellák minden kompenzáló konstrukciós megoldás ellenére némi iránykarakterisztikával rendelkeznek, melyet csak előhív az általunk előidézett koncentrikus horpadás.
A jelenség hasonlatos ahhoz, mikor egy organikus üveglapot megsúrolunk posztóval egy vagy több irányban. Ha utána egy ilyen lappal kinézünk az éjjeli látképre, a lámpákról sugarakat fogunk látni a barázdákra merőleges irányban. (Művészfotózáshoz gyártanak ilyen feltéteket professzionálisan is.)
Az LCD kijelző esetében nem a fény hullámhosszánál nagyság-rendel kisebb mikrobarázdák váltják ki a sugaras látványt (a kérdező megfogalmazásában: "X"), hanem a folyadékkristályok definiált pozíciója és lényegi optikai iránykarakterisztikái.
(Ugye milyen élmény lett volna minderre rájönni az alapján, hogy utánanézel az LCD panelek működési elvének? Most el lett spoilerezve a nagy élmény - de hát ezt Te kérted - kedves Kérdező!)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!