Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges visszamodellezni...

Lehetséges visszamodellezni egy integrált áramkört ?

Figyelt kérdés
Nézem a TV-t , az UFO-k vannak műsoron. Szó volt arról, hogy valakinek volt egy régi irata, amiben az állt, hogy az USA kormánya visszamodellez egy/több idegen űrhajót. Na most ha ilyen van az integrált áramkör valószínűleg jelen van egy ilyen idegen járműben. Na de hogyan lehet olyan finoman lefejteni az IC rétegeit, hogy mikroszkóppal látni lehessen az elektronikát. Elképzelhető, hogy egy tranzisztor ugyanúgy néz ki a földi IC-ben , mint egy idegen IC-ben ? Mi van, ha nem ismerik fel az idegen IC összetevőket ? Lehet méréseket elvégezni egy ilyen apró tárgyon, mint a chip ?
2021. szept. 18. 22:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"Elképzelhető, hogy egy tranzisztor ugyanúgy néz ki a földi IC-ben , mint egy idegen IC-ben ? "

Tegyük fel, hogy tényleg fogtak egy idegen űrhajót (csak a kérdés kedvéért tegyük fel).

Több, mint 50 éve léptünk a Hold felszinére. 50 év alatt rengeteget fejlődött a technológiánk, de még ma sincs olyan űrhajónk, amely képes lenne épségben elvinni embereket a Marsra, pedig az csak a szomszéd bolygó. Az 50 évvel ezelőtti technológiával már nem biztos, hogy fel tudtuk volna deriteni azt, hogy egy mai űrhajóban milyen IC-k vannak beépitve (pedig messze nem a legújabb technológiákat épitik be a mai űrhajókba).

Egy idegen űrhajó minimum a szomszéd, de valószinűbb hogy távolabbi csillagtól jött ide hozzánk. Ez akkora ugrás a mai tudományunkhoz képest, amire valósznűleg 200 év műlva sem leszünk még képesek. Ha az 50 évvel ezelőtti technológiával nem tudnánk feltérképezni, hogy egy mai űrhajónkba beépitett IC mit is csinál, hogyan is működik pontosan, akkor egy minimum 200 évvel későbbi technológiáról meg még úgy sem tudnánk megállapitani, hogy a beépitett IC-k mi fán teremnek. Lehet, hogy nem is IC-kkal, hanem valami kvantumtechnológiás mütyürökkel lenne telerakva, amely technológiát mi még épp csak elkezdtük felfedezni, próbálgatni. (Ezt kb. úgy képzeld el, mintha egy mai űrhajóban lévő IC-kat kellene egy kb. 1930-as években létező technológiával felderiteni, amikor még épp csak próbálkoztak, hogy miből és hogyan lehetne tranzisztort késziteni.)

Tehát szerintem még ha valóban szert is tennénk valahogy egy idegen űrhajóra, abban jó eséllyel az alkatrészek többségéről azt sem tudnánk megmondani, hogy micsoda, nemhogy azt, hogy hogyan épül fel és hogyan működik. Mindehez hozzávehetjük azt is, hogy amely idegen faj képes volt csillagközi utazásra alkalmas eszközöket kifejleszteni, az biztosan nem lesz olyan hülye, hogy ne gondoskodjon valamilyen módon arról, hogy ha a technológiájuk idegen kezekbe kerülne, akkor azok az idegenek (jelen esetben ugye mi) a lehető legkisebb eséllyel tudják megfejteni az űrhajójuk technológiai titkait (pl. összeolvadnak az alkatrészek, ha megpróbálják szétszedni őket, vagy valami más, akár számunkra egyelőre nem ismert módon megvalósitani). Ilyen biztonsági dolgokat már az ember is alkalmazott már a múlt század háborúiban is (sőt, talán még korábban is), ma meg már aztán még inkább (hadititkok, stb.). Ennek a technológiája is folyamatosan fejlődik, képzeld csak el, hogy 200 év múlva hová jutna ez is.

Szóval szerintem hozzá sem tudnánk szagolni egy idegen űrhajóhoz, lehet hogy fel sem tudnánk nyitni, nemhogy felderiteni, hogy mi hogyan működik benne.

2021. szept. 19. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, lehetséges IC-visszamodellezni. Elektronikai cégek meg is teszik, elemzik egymás gyártmányait, és az eredményeket felhasználják a saját gyártmányaiknál. Ezt hívják koppintásnak. (Esetleg néhány változtatást csinálnak rajta.)

Ha feltételezzük, hogy találtak régen lezuhant idegen űrhajót, akkor viszont kétséges a művelet sikere. Amint azt az #1 Válaszadó kifejtette.

Ha egy mai laptopot visszarepítenénk az időben 50 - 60 évvel, az akkori szakembereknek a mikroprocesszorba, valószínűleg beletörne a bicskája, de néhány egyszerűbb csipet ( OPA, meghajtó, stabilizátor, stb, ) sikerülne lemásolni.

2021. szept. 19. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A mai anyagvizsgálati technológiával már eredményesen lehetne szinte bármit feltérképezni. Az más kérdés, hogy a működési elvét, illetve a funkcióját már egyáltalán nem értenénk...
2021. szept. 19. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Tehát akkor még egyszer egy fontos kérdés. Lefejtették az IC szigetelő, burkoló anyagait. Marad a chip, amit mikroszkóppal lehet vizsgálni. Lehet méréseket elvégezni a chip egyes alkotó alkatrészein ? Magyarán kimérhető, hogy na ez a három lábú valami egy tranzisztor ? Abból indulok ki, hogy egy elektronikai alkatrész ugyanúgy működik a földön is , mint egy idegen világban, tehát ha a mérőcsúccsal bele tudok mérni a chip-be, akkor meg is tudom rajzolni a kapcsolási rajzot. Akkor persze bonyolódik a dolog, ha valami olyan alkotórésszel találkozunk, ami a földön ismeretlen. De reménykedjünk, hogy minden alkatrészfajtát már felfedeztünk. Illetve bonyolítja a dolgot, ha a chip többrétegű.
2021. szept. 19. 23:15
 5/9 A kérdező kommentje:
Viccel lenne, ha egy 7400-ás IC-vel ekvivalens IC-t találnának egy idegen elektronikában. :)
2021. szept. 19. 23:19
 6/9 anonim ***** válasza:

:) Találtak egy K155LA3-at...


Hiába másolnád le az IC-t, ha mondjuk a benne lévő programot nem tudod.

2021. szept. 20. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
25 éve nem fogtam már olyat a kezembe. :) Qrva Oroszok már az idegenek közé is beszivárogtak.
2021. szept. 20. 00:58
 8/9 anonim ***** válasza:
Az is lehet, hogy az idegenek nem jönnek ide le még, de megfigyelnek onnan fentről és a mi technológiánkat koppintják. Így akár az is lehet, hogy a Szíriuszi 57-es körzet piacán a legolcsóbb az iPhone 🤣
2021. szept. 28. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Balf@szok , még tüzet sem tudnak rakni... :)
2021. szept. 28. 17:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!