Ha fogunk valamilyen járműt, ami után kötünk egy tartályt és azt cseppenként elkezdjük megtölteni mondjuk vízzel, minden cseppnél tesztelve, hogy meg tud-e indulni a jármű, eljön egy bizonyos mennyiségű cseppszám ami után már nem tud megindulni?
Elméletben stimmel. De a gyakorlatban már nem.
A valós világ nem ilyen kapcsoló-üzemű.
Az a megindulás nem olyan, hogy eddig megy, innentől nem megy.
Ahogy egyre nagyobb a vonszolandó tömeg, egyre nehezebben, lassabban indul meg, egyre jobban igénybe véve a jármű hajtásrendszerét stb.
És ott, a határeset környékén nem egy cseppen ide-oda fog múlni, még mozdul-e, kismillió egyéb mechanikai része a rendszernek nagyobb szórással fogja a megindulást eldönteni.
Arról nem is beszélve, hogy iterálva kikísérletezni sem fogod, mert egymás után csomószor kéne túlterhelni az egészet, az esetleges tönkrement alkatrészek cseréje meg megint többet változtathat a képességeken, mint a vontatott tömeg grammjai ide vagy oda.
Jó ellenpélda a mérleg, mert az egy tégla egyszerűségű rendszer és az átbillenés sem a rendszer túlterhelésén vagy alulterhelésén múlik, hanem a kétoldali tömegek arányán.
Az emberi meg az ilyen mechanikai tényezőket direkt írtam, hogy nem kell figyelembe venni. És egyetlen egy járműről lenne szó, ami elméletben mindig pontosan ugyanolyan állapotban-erőben lenne minden szerkezeti elemét tekintve.
A vezetéstechnika, vagy minek nevezzük, az meg mondjuk elméletben egy szuperszámítógép végezné és mindig tökéletesen ugyanúgy engedné fel a kuplungot és mindig pontosan 1 bizonyos üzemanyag adagolás mellett.
De elméletben mindezt akár egy adott személy is végezhetné, ha mindig pontosan ugyanúgy csinálná ezeket a dolgokat és ugyanazzal az ugyanolyan állapotú járművel, akkor mondjuk lehetséges lenne, hogy egy mondjuk 500 lóerős kamion 46545464465564455445646544 csepp vízzel a tartályában nem tud elindulni, de 46545464465564455445646543 csepp vízzel már igen?
Köszönöm szépen amúgy az eddigi válaszokat, mentek a zöldecskék!
Azért meg elnézést, hogy ilyen béna kérdést írtam ki, de hajnalban ilyen világmegváltó dolgokon szoktam agyalni. :)
"Az emberi meg az ilyen mechanikai tényezőket direkt írtam, hogy nem kell figyelembe venni."
Szóval tiszta elmélet.
Akkor igen.
Egy csepp ide vagy oda eldönti, elindul vagy nem.
Ha a tömegből származó tapadási súrlódás a visszatartó erő.
Ha az nincs, akkor a legnagyobb tömeget is megindítja a legkisebb erő, csak állati kis gyorsulással.
Amúgy határban tényleg nem kéne a cseppnél nagyon lejjebb menni, mert az egy molekula ide vagy oda már bekerül a részecskefizika határozatlansági területre és em tudunk igen-nemet mondani, csak x% igent és 100-x % nemet.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!