Egy James Watt féle dugattyús gőzgépnél a dugattyúban lévő gőzt nem lett volna egyszerűbb egy csonkon keresztül a szabadba kiengedni ahelyett, hogy a kondenzátorba küldik azt?
"A gőzgép után elhelyezett kondenzátorban a gőz lecsapódott és a kondenzvizet csekély veszteséggel vissza lehetett vezetni a kazánba. Stabil gőzgépek a fáradt gőzt egyszerűen a szabadba engedték, és a kazánba állandóan friss vizet tápláltak, ez azonban a hajókon nem volt kivitelezhető, mivel a tengervíz sótartalma kicsapódott volna a kazánban és a gőzgépben."
"A gyakorlatban a kazán-gőzgép rendszer hatásfoka abban az esetben, ha a kiömlő gőz atmoszferikus nyomáson a szabadba távozik, kb. 5%, azonban gőzkondenzátor alkalmazásával a hatásfok 25%-ig növelhető."
"meg lehetett volna spórolni a vízgőz lecsapásához szükséges időt és gyorsabban járt volna a dugattyú"
Próbálom érteni a kijelentésben lévő logikát...
Hogy egyszerűbben érthető legyen, úgy képzeld el a kondenzátor nélküli gépet, hogy a kijövő gőz légköri, azaz atmoszférikus nyomású, 100 celsius fokos és 1 bar nyomású. Emiatt rengeteg hőt visz el.
Ilyenek a már ritkán látható gőzmodonyok, ott lehetetlen lett volna kondenzátort alkalmazni.
Egy fixen telepített gőzgépre csatlakoztatott kondenzátor légköri nyomás alatt, és bőven 100 °C alatt kondenzál, azaz 30-50 °C-os gőz megy bele, így több hő tud mechanikai energiává alakulni ugyanannyi tüzelőanyag felhasználás mellett. A másik szempont, hogy a visszanyert kondenzvizet nem szükséges újra kivenni a vízvezetékből/folyóból, nem kell kezelni, lágyítani.
Ma már nem igazán használnak dugattyús gőzgépeket, de gőzturbinás kondenzációs erőmű ma is épül bőven, az atomerőművek is ilyenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!