Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A HP 12C számológépben mi...

A HP 12C számológépben mi volt olyan különleges?

Figyelt kérdés

Azt hallottam róla, hogy annak idején egyedi és forradalmi volt és még 30 évvel később is kedvelt számológép volt, miközben már voltak nála sokkal feljettebbek is.


Én ránézésre ebből csak annyit látok, hogy egy nem túl előnyös dizájnú, egyszerű számológép. Mi volt benne mégis olyan, ami miatt évtizedekig nem tudtak tőle megszabadulni (aki megvette)? Miért volt olyan népszerű?



2021. szept. 12. 01:38
 1/10 A kérdező kommentje:
Azért írtam ki a kérdést az alkalmazott tudományok témakörbe, mert tudományos körökben volt népszerű és hátha van itt valaki, aki pont használt ilyet annak idején és el tudja magyarázni miért volt olyan jó vele számolni.
2021. szept. 12. 01:39
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Inkább pénzügyi számításokra volt kitalálva.

Lásd: [link]

2021. szept. 12. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Való igaz. Ellenben továbbra sem értem, hogy miben különbözik /különbözött/ ez a többi számológéptől, amiért ennyire de factová vált nagyon hosszú ideig.
2021. szept. 12. 16:41
 4/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Amikor bejött, a pénzügyi területen nagyon sokat, sok helyen alkalmaztak.

Ennek megfelelően nagyon sokan szokták meg a hazsnálatát és ezzel a gyors kezelését.

Van, maikor valami azért marad nagyon sokáig használatban, mert a másra, újabbra váltás felesleges veszteséget okozna (időben és pénzben is).

Sok helyen a személyi számítógépek elterjedéséig nem váltottak számológép-típust, ugyanúgy írógépeket sem, mert a dolgozók átszoktatása időveszteséget, hibákat okozott volna.


Ha megnézed azt, hogy a HP-12C egyike az összesen 4 engedélyezett számológép-típusnak az amerikai CFA szakember-képzésen, akkor még érthetőbb a dolog.

Bizonyára benne van a HP remek marketingmódszere és háttérlobbija a termék életben tartására, de az nem működne, ha a termék nem lenne tényleg jó.

2021. szept. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Igen igen, nézem közben a videókat is róla, hogy például a mai napig téma előadásokon... Hogyan egészítették ki a szoftverét(?) hogy tudjon PI-vel számolni és hasonló geekségek. Nekem az jön le, hogy bizonyos körökben kultusza van.


Amit viszont nem értek, hogy egy ilyen hiba hogyan fogadható el egy számológéptől:


"By design, the HP-12C rounds up the number of payments to the next integer, which produces meaningless results when calculating fractional periods."


És főleg üzleti számolásoknál?

2021. szept. 13. 11:39
 6/10 Wadmalac ***** válasza:

"egy ilyen hiba hogyan fogadható el egy számológéptől"


Kiküszöbölhető. Képes primitív makrók elvégzésére.


" The HP12C owners manual (or application manual) has a program that can be keyed in to provide a more "accurate" answer, but the stock HP12C cannot do this."


[link]

2021. szept. 13. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Na jó. Találtam egy webes emulátort:

[link]


Beírok bármilyen alapműveletet, hogy például 25x5 ENTER (ez gondolom a klasszikus egyenlőség jel helyett van). És egy totál agyament hülyeséget ír ki. Mit csinálok rosszul? Ennek nem úgy kellene működnie, mint egy klasszikus számológépnek az alapműveletek esetén? Azt látom, hogy a funkció gombok nem olyanok, mint a mai tudományos számológépeken.

2021. szept. 13. 15:15
 8/10 A kérdező kommentje:
Közben rájöttem, hogy az x<->y gombbal kell megadni a két számot, ami között a műveletet akarjuk elvégezni. Szóval beírom a két számot és rányomok a műveletre, akkor elvégzi. Csak nem értem miért jó ez, hogy ennyire elbonyolították.
2021. szept. 13. 15:18
 9/10 A kérdező kommentje:

Nahát, nahát mindig tanul újat az ember.


[link]


Hát emiatt. Nem csak két szám között lehet műveletet végezni, csak meg van bonyolítva kicsit a bevitel sorrendje.

2021. szept. 13. 15:23
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
67%
Ezért az üzleti világban terjedt el, komplexebb műveletekre praktikus, nem az alapvetőekre.
2021. szept. 14. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!