Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A jövőben robotokat fognak...

A jövőben robotokat fognak alkalmazni rendőri feladatokra (rendfenntartás, őrizetbe vétel, stb) disztópiává változtatva a jövő államait, társadalmait?

Figyelt kérdés
Robotok, amik nem tesznek fel kérdéseket, nem tagadják meg a felsőbb vezetés parancsait, nem igényelnek fizetést vagy társadalmi elismerést, és ehhez hasonlók...

2021. szept. 2. 20:54
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
17 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Szerintem kell empátia és a parancsok megkérdőjelezése, hogy jól és tisztességesen végezze egy rendőr a dolgát. Sok esetben el lehet kerülni az erőszakot egy egyszerű beszélgetéssel vagy tanáccsal. Amíg nincs teljesen emberszerű AI, amit fel lehetne használni ilyen célra, én nem alkalmaznék ilyet.
2021. szept. 2. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a robotok kisegítők lesznek a rendőrök mellett, és az ő stratégiájukat követik (tehát lesz önállóságuk is, de a rendőr viselkedése alapján az ő parancsait követik).
2021. szept. 2. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
73%

Egyértelműen igen.

https://www.youtube.com/watch?v=tF4DML7FIWk

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=7Pq-S557XQU


#2

Az is elég rossz.

1. Nem lesz aki nemet mondhatna pl. egy korrupt rendőr utasításaira

2. Mi lesz azokkal akik emiatt elveszítik a munkájukat? Rengeteg kiképzett és fegyverrel bánni tudó munkanélküli hosszú távon hatalmas problémát jelent egy társadalomban. A még több civilről (gyári munkás, sofőr, raktári munkás stb.) akiket ezek a robotok leváltanak majd meg nem is szóltam. És senki ne jöjjön az alapjövedelemmel mert ha nem Dubajban vagy Norvégiában élsz akkor az egy lázálom. Átképezni pedig ennyi temérdek embert nem nagyon tud az oktatási rendszer.

Nagyon valószínű hogy kialakul egy olyan világ mint ami ma Brazíliában van lezüllött favelákban élő szegényekkel és elkerített gazdag negyedekkel, és ezeket a gazdag negyedeket fogják az ilyen robotok biztosítani. Lesznek no-go zónák is de nem máshonnan bevándorolt emberek fogják lakni őket hanem te és én és a leszármazottaink.

Szerintem.

2021. szept. 3. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
81%
Milyen időtávlatról beszélünk?
2021. szept. 3. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem meg ez nem lesz ilyen gyors.

Ma Magyarországon jobban megéri inkább a robotokat helyettesíteni emberrel. Kulimunkára.

2021. szept. 3. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 TappancsMancs ***** válasza:
76%

Olyan összetett működést még nem tudnak produkálni, mint amit az emberek döntései mutatnak, tehát egyenlőre a teherhordók kategóriájában és egyéb egyszerű munkák esetében várható ilyen.


Másik kérdés az, hogy a robot rendőr mennyiben jelent egyben disztópiát is? Mert egyáltalán nem feltétlenül, a kettő teljesen más dolog, persze a filmekben így szerepelnek, de az más azért. Ha nem akar egy rendőr kérdéseket feltenni, akkor azt most is megteheti teljesen jogosan. A rendőröknek megvan a maguk intézkedési szabályzata, és akkor kérdez ha a szabályzat alapján szükségesnek tartja, ha nincs rá szükség nem kérdez. Egy rendőr egy intézkedésnél nem fog dumcsizni, az nem a munkája. Szóval a rendőrök az intézkedésekkor nem azért nem kérdeznek, ha nem kérdeznek valamit, mert az disztópia lenne, hanem azért, mert az intézkedés nem igényli és ez robot rendőrök esetén is fenn áll. Az más kérdés, hogy egy robot bármilyen lelkiismeret nélküli parancsot is végrehajt, míg a rendőrök nyilván azért nem, van határ. Viszont a disztópiát még nem feltételezi a robot rendőr létrehozása, de az is tény, hogy ha létrehoznák, akkor már jó lesz figyelni rá, hogy mi hogyan alakul.


"Nem lesz aki nemet mondhatna pl. egy korrupt rendőr utasításaira"


Arra most sem igazán lehet csak úgy nemet mondani, ha intézkedéskor valaki szabálytalanságot lát. Annak is megvan a módja, azt jelenteni kell a maga módján, kb semmi köze a robotokhoz.


A robottal az a gond, hogy bármit végrehajt, bár itt kérdés, hogy a mai katonák és rendőrök mit nem szoktak végrehajtani, mert az most sem gyakori, hogy elvi és nyilvánvaló okokból megtagadnák a parancsot. A feltétlen végrehajtáshoz most sem nagyon kell robot. Ha ismer valaki parancsmegtagadásról megtörtént dolgokat, majd írja, de biztosan ritka most is.


Inkább kihasználható lenne - és eddig mindig voltak akik kihasználták a legkárosabb lehetőségeket is, vannak rá példák sajnos.


A munkát viszont sajnos kiszoríthatják, ezt kár lenne tagadni. Erre azt szokták mondani, hogy majd keletkeznek új munkák és az állástalanoknak is lesz valami más munkája, de az új állások keletkezését, létrehozását nem a robot gyártók és felhasználók alakítják ki, hanem a társadalom működésére "hárítják át".

2021. szept. 3. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%

3-as, a harmadik video valóban nem sok jót sejttet. Nem szeretnék senkit ilysztgetni, de munkanélküliségben nagyon oda tud tenni és már - ha igaz ahogy mondja - szóval már árában is olcsó.


01:20 után:

"Bemutatom Baxter-t. Az előzőekkel ellentétben, melyek képzett operátorokat, technikusokat és dollármilliókat igényelnek, Baxter képes látni és megtanulni tőled a dolgát, azáltal, hogy megfigyel téged. Ezen túlmenően kevesebbe kerül mint egy emberi dolgozó éves fizetése. Az idősebb robottestvéreivel ellentétben ő nincs előre beprogramozva egy kifejezett munkára. Mindent el tud végezni egy karnyújtásnyira magától. Baxter-t nevezhetnénk "általános célú" robotnak — 1 és ez a megnevezés igen nagy ügy."


Ez sajna nem sok jót mutat előre. A videót nézzétek meg. Egyébként szerintem az emberek az önellátás felé fognak elmozdulni, és megtermelik maguknak amit tudnak, nyilván középkori szinten, de lehetséges. Azt viszont nem osztom a filmekből, hogy munka és élelem nélkül "vannak", mert azt nem lehet, csak a filmekben.

2021. szept. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 TappancsMancs ***** válasza:
Szóval részben visszavonom amit írtam, mert tart valahol ott tart a technológia és az ára is, bár még láthatóan kell fejlesztgetni, de ... huh A megoldás talán a már emlegetett alapjövedelem és az önellátás, vagy ezek kombinációi, változatai.
2021. szept. 3. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:
69%

Nem tudom, mennyire jogos a robotrendőrtől való félelem.

Igen, az empátia hiányozhat belőle.

De a szadizmus is, a hatalommal való visszaélés is, a korrupció is, a rasszizmus is.

Én azt mondanám, az ideális megoldás az emberi rendőr + robot párosítás és csakis onnantól, mikor az AI már képes lesz a rendszabályok értelmezéséhez szükséges asszociációkra is.

Onnantól az ember-robot páros kikompenzálhatná egymás hibáit.

És egyben biztosítaná a rendőri akció halálpontos dokumentálását.

2021. szept. 3. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Na igen ezt vázootam én is, de sajnos nem mindig ilyen az élet. A tombombát is dobtak civil lakosságra. Egyből kettőt is. :(
2021. szept. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!