Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A biológusok mennyi matekot...

A biológusok mennyi matekot használnak?

Figyelt kérdés
Szeretem a matekot, az analízisben nagyon tetszik a deriválás, integrálás, de ezek alapjai pl.: határértékszámítás, sorok vizsgálata nem annyira. Az lenne a kérdésem, hogy az utóbbiak mennyire fontosak/milyen gyakorian használtak a biológiában (vagy akár a fizikában)?
2021. aug. 9. 21:49
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
Minthogy a matematika a tudományos modellek eszköztára, így mindenütt használatos. Természetesen vannak, ahol kevésbé, másutt meg töményebben használják fel. A matematikának sok más ágát is használják természetesen.
2021. aug. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
93%
Biztosan többet, mint amennyi biológiát a matematikusok.
2021. aug. 9. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
50%
Pontosan nem tudnám megmondani, de gimis fizikatanárunk levezette egyszer, hogy miért muszáj a matek a természettudományokhoz. Matematika alapú a tudomány megközelítése, ezt követi az “alapozásban” a kémia, a fizika (lehet, ez fordítva van mondjuk), ennek a tetején van a biológia. Szerintem itt koncentrálódik a legtöbb tudásanyag különböző területekről.
2021. aug. 10. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Mojjo ***** válasza:
66%

"Szeretem a matekot, az analízisben nagyon tetszik a deriválás, integrálás, de ezek alapjai pl.: határértékszámítás, sorok vizsgálata nem annyira"


Hmm. Mivel kérdezted, hogy a fizika tudományában ezek mennyire használatosak. Olyasmi ez mintha azt írtad volna:

"nagyon tetszik a szorzás, osztás, de ezek alapja, pl az összeadás, kivonás nem annyira. Mennyire kellenek ezek a matematika érettségihez?"


Tehát az általad említett dolgok az alapok legalapjai, egy totyogni próbáló csecsemő legelső lépése. Ha fizika irányba mész, ezt majd idővel erősen megmosolygod :)


Ami a biológiát illeti: szakterülettő függ. Ha növényrendszertanra vagy állatszervezettanra akarod kihegyezni magad, viszonylag keveset fogsz a matematikai analízissel találkozni. Viszont ami a biológusoknak is kelleni szokott, az a biometria. Azaz a biológiában alkalmazott matematikai statisztika.

2021. aug. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, a biológia mely részterületét, és azon belül is melyik témát nézed. Mondjuk monoklonális antitestekkel dolgozni egész jól lehet magasabb matematika nélkül, statisztikára vannak programok (már ha tudod, mikor melyik módszert kell használni), ellenben ha biológiai hálózatokat akarsz modellezni, ott nem lehet elmenni a matematika mellett. Amennyire látom, sajnos ritka az *igazi* határterületi kutatás (valódi biomatematika), legtöbbször megáll a dolog a statisztikánál. Ha ilyesmiben gondolkodsz, azért többre lesz szükség, mint a deriválás.
2021. aug. 10. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok ugyan biológus, de én úgy sejtem, hogy ha egyáltalán használnak a gimis szintnél komolyabb matematikát, akkor azok főként statisztikai számítások.
2021. aug. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
5. Tervezek még matekot tanulni, eddig Analízis1-et és Lin. algebrát tanultam (mateking). Még van időm, csak középiskolás vagyok. Biokémia, sejtbiosz irányába mennék majd egyszer.
2021. aug. 10. 11:31
 8/8 sadam87 ***** válasza:
100%
Mint előttem írták, leghangsúlyosabban talán a statisztika (mint nagyjából bármilyen természettudományál) és a függvénytan (pl. populációdinamika, populációgenetika, enzimkinetika, stb.) kerül elő, de persze előfordulhatnak mások is (a filogenetikában a törzsfa készítés, élettanban van bőven matematikai-fizikai háttér, stb.).
2021. aug. 10. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!