Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan törhetett el egy fém...

Hogyan törhetett el egy fém evőkanál, tapasztaltatok ilyet?

Figyelt kérdés
Egy tavalyi mosogatást követően ideiglenesen a spejzba tettem be száradni azt a néhány tányért és edényt, ami akkor éppen koszos volt, és el lett mosva, mivel nem sokkal korábban tettem szert egy edényszárítóra, ami egy műanyag láda. Akkor csak ott akadt neki elegendő hely, hogy ne legyen útban. Később szépen elfeledkeztem a spejzban lévő néhány evőeszközről és tányérról, a többit használtuk helyette. Idén azonban helyükre kerültek volna az elmosott edények, ám azt tapasztaltam, hogy az egyik kanál el van repedve, törve. Evésen kívül semmi másra nem használtuk, mégis, az a része, amit az ember a szájába tesz, a szélétől kb 1 cm hosszúságig be van repedve, és el is van kissé válva. A repedés, vagy törés friss volt, nem ült meg benne beleragadt kosz és korábban nem vettük észre, hiszen az ilyesmi azonnal feltűnik. Nos, hogyan törhetett el a spejzban állva a kanál? Senki sem nyúlt ott hozzá, és közönséges, átlagos fém, alpakka kanálról van szó, melynek dombormintás a nyele. A mosogatásnál még aligha volt eltörve, bár ezt kizárni nem tudom. Pl mosogatásnál a forró víz és a hőtágulás együttes hatása? Vagy hogy a spejzban nincs télen fűtés, és leszáll a hőmérséklet nulla közelébe, esetleg az alá is? Talán valaki korábban leejthette a csempére, amitől megrepedt, majd a hideg hatására szétvált? Szerintetek mitől törhetett el a kanál?

2021. jún. 7. 01:59
 1/10 anonim ***** válasza:
84%

Ez egy kész rejtély, ennyiből nem lehet megmondani. Előfordulhat, hogy a szélsőséges hőingadozást nem bírta a kanál, de lehet szimpla anyagfáradás is.

Milyen állásban volt tárolva a kanál? Mert ha az élén állt, akkor a nyomás is közrejátszhatott a megrepedésben. Ugyan nem nehéz a kanál, de általános iskola óta tudjuk, hogy nyomás=tömeg/nyomott felület, és a kanál élének területe közel 0.

2021. jún. 7. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Egy befőttesüvegbe volt beleállítva több más evőszeközzel, villával, késsel együtt, úgy, hogy az öblös része volt lefelé.
2021. jún. 7. 06:02
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
86%

Kanál anyaga a fő kérdés, meg persze hogy mennyi idős.

Mágnes fogja?


Vagy saválló acélötvözet, vagy alpakka, réz-cink-nikkel.

Súlyra kb. azonos. Én az utóbbira tippelek.


Ha az ötvözet inhomogén és hidegalakítással volt gyártva, lehet benne feszültség a préselés és mélyhúzás miatt, ha éppen van benne lokális ötvözőhiány is, tud repedni.

Rézötvözetek hajlamosak a használat évei közben is ötvöző-szegényedni, kristályhatárokra kivérezni és ridegedhet, törékennyé válhat. Megfelelő helyen jelen lévő feszültségnél így el is tud törni hozzányúlás nélkül.

Ezt elősegíthati az is, ha más fémekkel sokáig érintkezik, tehát pl. az evőeszköz-készletben vannak saválló meg alpakka eszközök egy helyen, kontaktban.


A saválló acélokra az ilyen feszültséges ridegtörés nem jellemző, főleg a hidegalakítható ausztenitesekre nem.

2021. jún. 7. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Annyira nem értek hozzá, de az evőeszközök gyakran ilyen porkohászati sajtolt szutymákok. A felületük fel van csiszolva, de belül épp csak annyira masszívak, ami egy evőeszközhöz kell. Törtem már el véletlenül evőkést, belül az is mindenre hasonlított, csak fémre nem.
2021. jún. 7. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"gyakran ilyen porkohászati sajtolt szutymákok"

Sajtoltnak sajtolt, vagy öntött, de szerintem a drága porkohászat itt nem játszik.


"belül az is mindenre hasonlított, csak fémre nem"

Na arra kíváncsi lennék.

Egy rideg törési felület pl. öntvénynél érdekes látvány lehet, de attól még a fém az fém, kinézetre is.

2021. jún. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Úgy értem, hogy nem olyan volt, mint kívül, hanem mint a szürke szemcsés öntött vas, vagy mint valami finom szemcsés kristályos kőzet.
2021. jún. 7. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
Jaja, az a tipikus ridegtörési felület, ilyen hülye szemcsés.
2021. jún. 7. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A nagy Levin ***** válasza:
100%
#4,6 voltak, talán vannak is olyan éttermi (kenő) kések, amiket úgy gyártottak, hogy a markolat üreges volt, amit egy betonszerű anyaggal töltöttek ki, ebbe nyomták bele a pengét egy kis peremes résszel. Talán Te is ilyet láttál.
2021. jún. 7. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az ufók törték el.

Vagy Uri Geller, félremehetett a pszichokinetikus energia, és a spájzodban lévő kanalat találta el.

2021. jún. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell ezt túlgondolni. Anyaghiba bárhol előfordulhat. Ez egy ilyen volt. Talán már a hengerműben észrevették és másod osztályú lemezként eladták a kanalasoknak.
2021. jún. 7. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!