Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Teherbírás kiszámítására van...

Teherbírás kiszámítására van képlet? Nevezetesen lucfenyőről van szó.

Figyelt kérdés
Azt szeretném megtudni, hogy egy adott szélességű lucfenyő hasáb középen mennyi súlyt bír el. Mennyi az, amikor kezd meghajolni, és ha mondjuk 1 évig folyamatosan rajta van az a súly, akkor se deformálódik el.

2021. máj. 22. 22:30
 1/10 anonim ***** válasza:
74%
3 kg szaloncukor és egy csúcsdísz a terhelhetősége.
2021. máj. 22. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Statika, kéttámaszú tartó statikája. Mondjuk nem nagyon találtam terhelhetőségi adatok a fenyőre. Egyébként a fanyagoknál nagyon függ aztól is, hogy nyers, száraz, kezelt, mivel kezelt stb. Szóval ezt nehéz megmondani
2021. máj. 22. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
51%
Sajnos nincs ilyen, ez nagyon sok mindentől függ, bár építész lehet tudna tanácsot adni, olyan aki építetett már fából házat.
2021. máj. 22. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

[link]


[link]


ezek alaoján már tudod számolni.

2021. máj. 23. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
4: a bökkenő, hogy fa szerkezetekre nincs olyan megengedett feszültség-igénybevétel amit egy ilyen fórumban miont ez meg lehetne adni. Amíg pl. acéloknál elég egyértelműen tudunk mondani egy szigma maxot ami megfelelő lesz neki, addig fa szerkezetre ilyet itt nem tudunk mondani. És amíg nincs szigma max. addig nincs mit számolni.
2021. máj. 23. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

5

Pontosan ugyan ugy létezik fa anyagokra mint acélra. Vagy szerinted hogy méreteznek fa szerkezeteket? pár példa:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2021. máj. 23. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
6.: Mit írtam, értelmezd már! " hogy fa szerkezetekre nincs olyan megengedett feszültség-igénybevétel amit egy ilyen fórumban miont ez meg lehetne adni." Miután nem ismerjük a választott fa szerkezet "előéletét" milyen kezeléseket kapott, fog kapni, festve lesz, vagy mi lesz vele nehéz bármit mondani. A fa szerkezeteknél a teherbírást befolyásolják egyes fa védő szerek. És pontosan amikor fa szerkezetet méreteznek ezeket is figyelembe veszik. Pl. nézd meg az általad megadott linkeket. Most csak találomra a doktorit néztem meg: hajlítószilárdság 25-50 MPa (14. oldal diagram), de más geometria esetén 30-50 Mpa. Szerinted milyen számot mondjuk a kérdezőnek, amikor semmit nem tudunk a szerkezetéről?
2021. máj. 23. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Bocs véletlenül elküldtem. Néha hlye a böngészőm.

Ha a legkisebb 25MPa-ból indulunk ki, biztonságra törekszünk de lehet, hogy sokkal nagyobb szerkezet fog kijönni mint kéne (drágább lesz + önsűly elszáll). Ha az 50-ből akkor meg lehet, hogy gyenge lesz. Vegyük a 30-at mint közepe? Miért? Mi van ha tényleg 25-ös lesz a fája?

2021. máj. 23. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Fémre pontosan ugyan igy nem tudsz mondani semmit..... Amúgy a linkben szerepel a mérés, osztályozás, besorolás is a szabvány szerint. Ha nem tudod miből épitesz valamit, akkor elég egyértelmű hogy lekell mérni (ez pedig független attól hogy fa vagy fém).
2021. máj. 23. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat és, hogy megvitattátok a témát!


Vásárolni tervezem a fát, ezért fogalmam sincs, hogy nedves-e vagy már száraz. Volt már, hogy egy kész terméket vásároltam és igen nagy mértékben elhajlott, pedig csak egy 20cm átmérőjű fáról beszélek. Ebből kiindulva nem tudok arra alapozni, hogy száraz fából készültet vásárlok.


Elvileg nincs kezelve és nem is lesz.


Arra jöttem rá, hogy az sem mindegy, hogy milyen tápértékű talajban termesztették. Lehet, hogy a sablon adatok jó minőségű földben termett fákból lettek mérve, azóta pedig eltelt mondjuk 20-30 év és sok minden megváltozott.

Úgy látom, hogy ebből csak találomra lesz vásárlás.


Köszönöm minden esetre a válaszokat még egyszer!

2021. máj. 24. 10:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!