Szerintem valamit félreértettél, génmódosítást nem lehet élő egyeden végrehajtani. kivétel persze a baktériumok és az egyszerűbb egysejtű élőlények. Ha például egy emlőst akarsz módosítottai akkor azt az ivarsejteken kell végrehajtani.
Amennyire én tudom előre enzimatikusan előállított DNS szekvenciákat juttatnak a sokkolt sejt sejtmagjába és az aszerint kezd el működni azt sokszorosítja.
Ha érdekel a téma és tudsz angolul ajánlom a: The Thought Emporium
youtub csatorna témába vágó tartalmait. Több konkrét génmódosított baktérium előállításáról van videója.
Bemásolom a tegnapi válaszom.Szintén a génmódosítós kérdéshez, írtam.
Sportoló vagyok, több éve használok külföldön génterápiás szereket teljesítmény növelésre versenyekhez.
''Külföldön élek, sportoló vagyok.
Elég érzékeny a sportágam, nem tagadom szedek sokféle szert.
Legújabbak a géndopping szerek.
Sehol nincsenek listán, de olyat ütnek, hogy az ütő megáll bennem ha beveszem.
Sokféle dolgot kipróbáltam de ezek odavernek.újgenerációs szerek, kísérleti szerek, mind mind a génterápia termékei.
Rosszat nem tudok elmondani, mellékhatás egyiktől sem jött elő, ellenben olyan időket tudok teljesíteni hogy hihetetlen.
Minden jót a magyar testvéreknek.
Ezt már majdnem 5-10éve használják mindennapokban a sportolók, akik megtalálják az utat idáig.
a cikk régi, azóta több olyan dolog van, hogy Mariska néni bevenné a tavaszi nagy kerttakarítás előtt, másnap gyönyörű sziklakertje lenne, és mariska néni még másnap még egy maratont is leakarna futni.
Szóval bőven használják már a hétköznapokban, főleg nyugat-európában.
A gén módosítás sejt szinten történik: a sejtek DNS-éből szendek ki darabokat, vagy toldanak be DNS-t. Arra, hogy ezt hogy lehet megcsinálni, már elég sokféle módszer van.
Leggyakrabban egy élőlényből kinyernek egy DNS szakaszt, és azt beültetik egy másik élőlény sejtjébe/sejtjeibe. Mindegyik lépést lehet többféle képpen csinálni.
Ahogy Z003 utalt rá, egy kifejlett, soksejtű élőlény (tehát például egy ember) összes sejtjét nem lehet génmódosítani. Ennek elég egyszerű oka van: a legtöbb soksejtű élőlény rengeteg setjből áll. Egy ember például sok ezer milliárd sejtből. Egy genetikai módosítást csak úgy tudunk az élőlény összes sejtjébe bejuttatni, ha azt már a zigótába (megtermékenyített petesejtbe) beletesszük.
Ugyanakkor lehet kifejlett egyed egyes sejtjeinek génjeit módosítani. Mivel a legtöbb gén nem az összes sejtben aktív, így például bizonyos működések helyre állítása és módosítása lehetséges úgy is, ha csak bizonyos sejtekbe juttatjuk be a gént (amiben arra szükség van). További előnye ennek a módszernek, hogy így a bejuttatott DNS nem kerül be az ivarsejtekbe, így nem is tud öröklődni. Ez praktikus és etikai szempontból is előnyös.
A fenti elven működik a génterápia (és a 3. válaszoló által memlített géndopping is). (Megjegyzem, tudotommal az utóbbi egyáltalán nem veszélytelen...)
Bizonyos sejtekbe bejuttatni géneket több féle képpen is lehet. Az egyik lehetőség, hogy kiszedik a sejteket, beléjük ültetik a megfelelő DNS szakaszt (ezt többféleképpen is el lehet érni), majd visszajuttatják őket a sejtbe. De van arra is lehetőség, hogy egy hordozóval (vektorral) jutassák el a kívánt DNS-t a sejtekbe a testen belül. Például egyes vírusok hajlamosak arra, hogy a DNS-üket beágyazzák a gazdasejt DNS-ébe. Ha a vírus génjeinek a helyére az általunk bejuttatni kívánt DNS szakaszt tesszük, akkor a vírus azt fogja eljuttatni a sejt DNS-ébe. Ilyenre lehet hazsnálni például adeno-associált vírusokat.
(Kicsit hasonló dolog történik a vírus-vektor alapú vakcinák használatakor [Sputnik V, Astra-Zeneca, Jansen]. Ott adneovírust használnak, ahol az adenovírus DNS-ének helyére a koronavírus tüskefehérjéjének génjét rakják. A vírus burok eljuttatja a DNS-t a sejtbe, ahol tud képződni a DNS alapján a tüskefehrje, ami kialakítja az immunválaszt. Az eltérés a fentiekhez képest, hogy az adenovírus DNS nem épül fel a gazda DNS-be. Így vírus NEM módosítja a gazdasejt DNS-ét, a bejuttatot DNS egy idő után lebomlik. Tehát ezek az oltások SEM okoznak génmódosítást!!)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!