A tengerszint feletti magasagot hogyan merik/szamoljak ki a
tengertol nagyon messze?
Figyelt kérdés
2021. márc. 6. 15:23
1/6 anonim válasza:
Mert a tengerhez közel hogy?
2021. márc. 6. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
Mindent mérnek, különféle eszközökkel, például műholdakról lézeres távolságméréssel és viszonyítják.
Maga a tengerszint is egy elméleti érték, ennek az óceánok részben alatta, részben felette vannak, egyrészt az apály és a dagálytorlódások miatt, de egyébként sem pont gömb alakú a Föld, hanem un. geoid, ami szabálytalanságokat mutat, ráadásul vannak olyan területek, például az Indiai óceánnál, ahol horpadás van az alakzaton.
2021. márc. 6. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Érdekes még, hogyan tették vajon mindezt a műholdak+lézer megjelenése előtt.
Mert előtte is voltak magassági adataink a térképeken, és hogyan tudták ezt ilyen pontosan kimérni távoli viszonyítási pontokhoz képest (és eleve a Föld görbülete miatt sok pont láncolatán keresztül).
2021. márc. 6. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 anonim válasza:
Pl. Magyarországon "klasszikus" földi méréssel. Nadap szélén elhelyeztek egy ún. szintezési ősjegyet (bevertek egy csavart a sziklába kis egyszerűsítéssel) és 1888-ban Trieszttől Nadapig mértek (ha jól emlékszem 2x oda-vissza). Egy ideig eltartott. Ehhez nagy pontosságú optikai szintezőt és szintező lécet használtak (kicsit hasonlót lehet ma is látni építkezéseken, csak lényegesen pontosabb volt a műszer). A tereptől függően 50-100-200m-enként felállították a lécet és a műszert és mértek. Arra már nem emlékszem, hogy mi volt a pontos útvonal, de több mint 500km-ről beszélünk. Később többször ellenőrizték (műholdas módszerrel is) és mindig arra jutottak, hogy szinte lehetetlen pontosságot értek el.
2021. márc. 6. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
Ha érdekel, itt vázlatosan olvashatsz a szintezésről:
#4,5: 3. voltam, köszönettel a részletes leírásért! Tehát a kulcs a többszöri pontos mérés és az eredmények átlagolása. Ha nem lép fel egyirányba torzító hiba, akkor végül elég pontos lesz az átlag. Így értelmezem legalábbis.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!