Villanyszerelök től kérdezem,konektorok szerelésénél a zöld sárga védővezetőt lehet e sorolni? Vagy minden konektorhoz külön zöldsargat kell behúzni? Van e erre vonatkozo szabvány?
Valahol nyilván sorolni kell őket különben ott lenne a fogyasztók számától függően 50-100db védőföld vezetéked a biztosítéktáblánál.
Nem vagyok villanyszerelő.
Természetesen lehet. Röviden földelésnek nevezik. A túlsó vége hová van kötve?
Fizikatanár vagyok
"Áramkörönként egyetlen zöld-sárga vezeték fut végig."
Ez a jó/legjobb megállapítás/szerelési utasítás.
Viszont a sorolás az ugye azt jelenti ebben a szakmában, hogy a dugaszolóaljzatra, készülékre, satöbbi csatlakozik a fázis-, nulla- és védővezető, és ezekről az alkalmasan kiképzett (!) csatlakozókról továbbmegy a következő készülékre a fázis-, nulla- és védővezető. Az is lehetséges.
Védővezetőt csak csillagpontosan lehet elosztani, azaz nem úgy, hogy bekötöd a fogyasztónak a megfelelő kapcsára, ugyanoda egy másik vezetéket, amit onnan viszel tovább.
A csavaros kötések hajlamosak kilazulni idővel, és akkor nem csak azt az egy fogyasztót fogod védelem nélkül hagyni, ahol kilazult, hanem az összes többit is.
Kötődobozban viszont elágaztathatod. Rugós összekötővel, vagy forrasztással vagy akármivel, azt már nem részletezem, erre is megvannak az előírások, hogy melyik vezetéket mikor hogyan.
Egyébként elvileg időnként kötelező lenne a villamos hálózatot felülvizsgálni, pont a fentebb említett csavarkötés kilazulások miatt.
Szvsz legjobb, ha az ember évente egyszer végigmegy a rendszeren, és ellenőrzi.
Persze ez csak akkor lehetséges, ha értesz hozzá, tudod, hogy mit kell mérni.
Ez hülyeség, nincs ilyen, hogy tilos lenne, én mondjuk pont az ilyen hülyeségek miatt írtam, hogy alkalmas szerelvénnyel (ami dugaszolóaljzatnál, kapcsolónál például a csavar két oldalán levő két lyuk, nem kell csillagrombolós dolgokra gondolni).
Ha a csavar kilazul, akkor az egy vezeték sem köthető bele biztonsággal.
6
"Ha a csavar kilazul, akkor az egy vezeték sem köthető bele biztonsággal."
Csak épp nem mindegy, hogy egyetlen fogyasztó marad védővezető nélkül egyetlen hiba miatt, vagy 5-10-15 másik is.
Alapszabály minden szakmában, ha nem lehet 100%-osan kizárni egy hiba lehetőségét, akkor az előfordulás valószínűségének és az általa okozott kárnak a minimalizálására kell törekedni.
Így van lehet sorolni!
De megis wagozhatod a szerelvény mögött mondjuk egy 3 assal azt kiálsz belőle a dugaljnak de felesleges!
A keresztmetszett átmérője minimum akkora legyen amekkora a fazisvezető keresztmetszete!
Ez vonatkozik a nullázó vezetőre is!
A nulla míg üzemi áramot vezet addiga földelő vezető hibaáramot vezet! Ha hibaáram lép fel akkor ha van áramvedő kapcsolód oldani fog(fi relé)
Ha összeérinted a zöldsárga vezetéket a nullával akkor is old ha a fázissal akkor durran és old! Mindenkép kapcsolj le elötte ha nem vagy szakember!
Üdv egy villanyszerelő
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!