Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért szorul meg a láncfűrész...

Miért szorul meg a láncfűrész vastagabb fában, miközben a vékonyabbat könnyedén vágja?

Figyelt kérdés
Stihl MS290-es 40-es lappal. Az a furcsa jelenség van, hogy kiélezett lánccal kb. 20cm átmérőig halad a fűrész mint kés a vajban hibátlanul. A nagy átmérőjű fában is elkezd könnyedén süllyedni, és ha úgy alakul végig elmegy benne, viszont a következő kuglinál előfordul, hogy félúton megáll mint a szög. Mintha satuval megszorítanák a lapot és hiába forog a lánc max. gázon még belenyomni sem lehet. Ezután nehézkesen kihúzom a fából és újra beleeresztem a megkezdett vágásba. Ilyenkor megint mint kés a vajon úgy megy tovább. A forgácsot kiszórja, eldugulva nincs. Mi lehet a hiba?
2020. dec. 6. 09:50
 1/8 EagleHUN ***** válasza:
73%

A fa is deformálódik miközben vágod.

Nyilván kissé 1-2 millimétert arra dől amerről belevágtál.

Szóval nagyon jól mondod "mintha satuval szorítanák" mert valóban ez történik!

Azaz a fa rászorít.

Ha rönköt vágsz el vízszintesen akkor tedd fel két bakra és alulról kezd el bevágni ekkor nem összeszorít hanem szétnyílik a vágás amikor már deformálódik a fa.


Ha lábon álló fát vágsz akkor nem véletlen hogy mindig azt látod először a döntési oldalon kivágnak belőle egy cikkelyt, akár több lépésben kimélyítve. Ennek nem csak az a funkciója hogy arra dőljön, hanem hogy ha az átellenes elkezded átvágni akkor a kivágott cikkely felé deformálódik és az átellenes bevágásod szétnyílni kezd nem összeszorulni.


Bizony az ilyen beszorulásokból akár csúnya baleset is lehet!!!

Változtass a technikán. (Nézz olvass utána.)

2020. dec. 6. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! A lényeget nem írtam le a kérdésemnél. Nem fa kidöntésekor van ez a jelenség, annál tisztában vagyok vele hogy előfordul a megszorulás. Fűrészbakon kuglizás közben vízszintes fánál, aminek nincs feszülése.
2020. dec. 7. 19:16
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
59%

Ha nedves a tuskó, a vágási résbe valamennyire visszadagadhat, ha száraz, a fában lévő száradási deformáció feszültségétől "záródhat" a vágat.


Miközben mész lefelé, érdemes a pengét nem folyamatosan vízszintesen tartani, hanem előre-hátra lassan billegetni, akkor a "csukódást" kicsit jobban visszaszeded, szélesebben tartja a vágatot.

2020. dec. 8. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Majd így próbálom.
2020. dec. 8. 19:15
 5/8 anonim válasza:
Félre reszelted a láncot a két oldal között nagy a különbség. Szerintem görbén is vág és ez nyilván egy nagyobb felületnél már olyan mértékű lehet,hogy megszorul a lap.Kínai lánc tud még hasonló jelenséget amikor a vágó fogak terpesztése kiegyenesedik és oldal irányban nincs vágás,de gondolom Stihl-re nem raksz Kínait.Akadást a lap kisorjásodása is tud okozni azon a ponton amikor a vezető felső éle leér a fához vágás közben.
2020. dec. 10. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nincs kínai alkatrész a fűrészen csak eredeti. A lapra már gondoltam én is, de nem tűnik sorjásnak. Az is igaz, hogy 2004 óta van meg a fűrész és azóta 3 láncot cseréltem de lapot még soha. Eléggé kíméletsen bánok vele, nem erőltetem és precízen be szoktam állítani a láncfeszességet is és max. olajzásra van állítva újkora óta. Évente 10m³ fát kugliztam vele. Eddig 160m³ ugyanazzal a lappal.
2020. dec. 11. 07:56
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

Lap éle, ahol fut a lánc, merőleges még a lemezre?

Mert ha ferdül rajta a láncpozíció, az is tud ferde vágást csinálni és akkor is szorulhat.

2020. dec. 11. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Szerintem veszek rá egy új lapot. Ennyi idő után amúgy is megérdemli és akkor kiderül szorul vagy nem.
2020. dec. 12. 09:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!