Ha vannak számozott tárgyaim, akkor hogyan számoljam ki gyorsan hány darab tárgyam van?
Tegyük fel, felsorolok dolgokat, mindegyik elé teszek számot.
És így vannak megszámozva:
10. -
11. --
12. ---
13. ----
14. -----
15. ------
16. -------
17. --------
18. ---------
19. ----------
20. -----------
Ha azt számolom hogy 20-10=10 , az nem jó, mert itt 11 darab dolog van felsorolva. Vagy csak egyszerűen annyi hogy hozzáadunk egyet?
Vicces kommentekkel ne fárasszatok, mint pl. használjak excelt, menjek vissza általános első osztályba, stb.
Egyszerűen ránézésre meg akarom tudni hány dolgoz tartalmazhatnak ehhez hasonló számozott felsorolások, ha nem lehet egyértelműen megállapítani a számozás alapján.
Lehet hogy több százezer elemet is tartalmaz egy felsorolás, és akkor nem lehet csak úgy egyesével számolgatni. Itt még a 11 darab dolgot meg lehet számolni egyesével.
Segítsetek, mert ezt sosem értettem. Előre is köszönöm.
Miért a tizesnél kezded...????
Az az első decimálisba tartozik, az 1-10-es csoportba. Ami 10 db.
És így tovább a többi tizes csoportnál is.
Adj hozzá egyet,az a legegyszerűbb.
De amúgy a 20ból ne a tízet, hanem a 9et vond ki, mert a kilencedik még nem számít bele,de a 10. már igen.
Azt tudjuk, hogy 1-től n-ig hány darab szám van. Például 1-től 100-ig 100, 1-től 1265-ig pontosan 1265 darab.
Ezt kihasználva tudjuk, hogy 1-től 20-ig 20 van, 1-től 9-ig 9 van, így 10-től 20-ig 20-9=11 van.
Általánosan; k és n között a fenti megközelítést használva, 1-től n-ig n szám van, 1-től (k-1)-ig k-1 szám van, így k-tól n-ig pontosan n-(k-1)=n-k+1, ez a képlet pedig ugyanazt mondja, amit te leírtál. Fontos viszont, hogy ezzel csak a szomszédos egész számok darabszámát lehet megadni; ha 10-esével számolnánk, akkor még egy kicsit rá kellene számolni.
"Vagy csak egyszerűen annyi hogy hozzáadunk egyet?"
Pontosan. :)
A dátumokkal is gyakran előjön ez a probléma. Például szabadságon voltam 10-től 20-áig, akkor az hány nap.
= 20 - 10 + 1
Egyébként az a trükk, hogy mit is számolunk.
10 - 11 - 12 - 13
Ha simán kivonjuk a 13-ból a 10-et, akkor köztük lévő helyeket számoljuk meg, a matematikában ez az általános, vagyis a számok közti távolságok összege (a kötőjelek száma) lesz 3.
De ha magukat a számokat kell összeszámolni darabra, akkor egyet hozzá kell adni, mert azokból eggyel mindig több lesz, mint a példában a kötőjelekből.
A te problémád a következő. Kezdődik a számozás egynél, tart egy darabig, majd veszed az első olyant, amit számolni akarsz, legyen az n (és itt gondolj egy akármilyen számot) és veszed az utolsót, ez meg legyen m. Na most, te látod az n-t, és tudod, hogy ez már kell, viszont előtte n-1 sorszám van, ez az utolsó, ami nem kell. A számolás módja: veszem az utolsót ami kell, és az utolsót, ami nem kell. A kettő között lesz az összes, ami kell. Akkor tehát m - (n-1) = m - n + 1.
Mindig azt kell tenni, hogy az utolsóból kivonom az elsőt és hozzáadok egyet, ugyanis neked az eleje is kell, vagyis mindig azt a számot kell kivonni, ami az első ELŐTT van (más szavakkal, kivonjuk a két ismert számot és hozzáadunk egyet. A matematikában ezt úgy mondják, a zárt intervallum (amikor a két széle is benne van) elemeinek száma a két szélének a különbsége plusz egy.
A 20-10 a két szám KÜLÖNBSÉGÉT adja meg definíció szerint. Azaz, hogy MENNYIT KELL LÉPNI a számegyenesen a 10-es számról, hogy a 20-as számra érkezzünk meg.
Mivel eredendően definícióról beszélünk, ezért biztos lehetsz abban, hogy mindig 1-el kisebb lesz a végeredmény, mint amit számolni szeretnél, hiszen a kezdőpont a "0" pont, arra már nem kell rálépnünk, mert rajta állunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!