A régi TV-k képernyője miért volt lekerítve?
Egyrészt hogy ne torzítsa a képet. Az elektronsugár egy gömbfelületre tud a leginkább torzításmentesen "rajzolni".
Másrészt hogy ne robbanjon szét a képcső a vákuumtól. A légnyomás a sík felületű testek oldallapjaiban sokkal nagyobb feszültségeket okoz.
"Ha belegondolunk, akkor logikátlan"
Nem a logika diktálta hanem a fizika.
Nekem nem egyértelmű, hogy a képernyő felületére érted a lekerekítést vagy a sarkokra.
Leginkább amit 1-es írt: "Másrészt hogy ne robbanjon szét a képcső a vákuumtól. A légnyomás a sík felületű testek oldallapjaiban sokkal nagyobb feszültségeket okoz."
Gyakorlatilag a képcsőben vákuum van (nagyon pici a nyomás). Így a képcső felületére 10^5 Pa nyomás hat (azaz 10^5 N/m2 100 000 N/m2; 1000 kg/m2). A "szögletes" sarok kialakítása (egyrészt gyártástechnológialig is nehéz az üveg megmunkálás során(fúvás) íves felület könnyebben gyártható) a feszültségek szempontjából vszélyes és törés veszélyes. Pl. ezért lekerítettek a repülőgépek ablakai is (volt probálkozás szögletes ablakkal, de néhány lezuhanás után erről letettek).
A CRT tv esetén a gömbfelületre vetítés a legjobb, úgy, hogy a sugártérítés a gömb középpontjában van.
Az adja a gömbfelületen a legkevésbé torzult képet.
Ha ezt egy síkra akarod széthúzni, akkor a kép a sarkok felé megnyúlik, torzul. Szóval a torzításmentes képhez a sarkok felé a sugáreltérítést "el kellene csalni".
A modernebb crt tévéknél ezt már megoldotta az elektronika, de a régi, simán egyetlen frekvenciával, egyetlen sebességgel futtatott képrajzoló sugarával a torzítás kivédhetetlen volt, torz képet meg senki sem akar.
A vákuumozott üvegdoboz nyomástartásához szükséges kialakítást is leírták már feljebb, szóval látható, hogy az eredeti régi tévéknél két ok is kötötte a tervezők kezét.
A crt tévék tündöklésének a végén a szupersarkított, csaknem síkképcsöves példányok már mindkét problémát elég jól tompították, de addigra tarolt a plazma, beindult az LCD, tervezték az oledet, szóval nem volt értelme tovább csiszolni a technikát.
"az eredeti régi tévéknél két ok is kötötte a tervezők kezét."
Ott van még a fókusz problémája is.
Ha egy pontból vetítünk sík felületre akkor a sugár hossza változik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!