Akiket érdekel a meteorológia! Hol és mikortól lehet
látni előrejelzéseket az idei télről, hogy csapadékos
és hideg - magyarán havas lesz-e?
Figyelt kérdés
2020. máj. 11. 16:54
1/6 A kérdező kommentje:
létezik effajta hosszútávú előrejelzés?
2020. máj. 11. 16:56
2/6 anonim válasza:
Nem. Max 1 het az elorejelzes, a tobbi talalgatas.
2020. máj. 11. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 2*Sü válasza:
Valamirevaló előrejelzést maximum 2 hétre lehet adni, de 2 hétre előre már a beválási esélye kezd közeledni a hasraütéses saccoláshoz. Bizonyos globális folyamatokat lehet hosszabb távon is előrejelezni – pl. az El Niño jelenségének segítségével –, de ezek megbízhatósága sem túl nagy. Jelenleg a télről kb. annyit tudunk elmondani, ami statisztikailag elmondható. Télen hideg lesz, előfordul, hogy havazik, az januári átlagos havi középhőmérséklet -7 °C és +4 °C között várható. (Mert az eddigi évtizedekben nagy arányban ebbe a tartományba esett.) De ez nem is annyira előrejelzés, hanem inkább statisztika, ami kb. bármelyik évre megállapítható, a 2026-os télre is.
2020. máj. 11. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 anonim válasza:
Több intézet is próbálkozik efféle előrejelzésekkel. Az amerikai NOAA például fél évre előre próbálja megmondani a havi hőmérséklet-anomáliát:
Egy időben még ők tűntek a legbiztatóbbnak a nagyon hosszú távú előrejelzések között. Éveken át vezettem is, hogy mit jeleznek és mi a valóság. Az sült ki, hogy még az övék is annyira megbízhatatlan, hogy igazából nincs értelme kiindulni belőle. (még annyira sem, hogy melyik nyári hónapban menjen nyaralni az ember, vagy hasonló)
2020. máj. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm!
Utolsó! Az anomália áltaálnosságban a normálistól való eltérést jelent. Tehát úgy kell értelmezni, hogy pl. október enyhén csapadékosabb "lesz", mint normálisan lenne, vagy csak szimplán úgy kell értelmezni, hogy enyhén csapadékos lesz, és a fehér skála a nulla csapadék?
2020. máj. 11. 23:33
6/6 anonim válasza:
Így van, az anomáliát az átlaghoz képest kell venni. A fehér területeken az előrejelzés nem tér el az átlagtól. Olyankor is fehéret látni, amikor a sok bizonytalanság miatt gyakorlatilag semmilyen irányú anomáliát nem sikerül előrejelezni, emiatt az éghajlati átlagot adja az előrejelzés. Szóval ha mondjuk a következő hónap fehér, az azt jelenti, hogy átlagosra számítanak, ha pedig távolabbi hónap fehér, az többnyire azt jelenti, hogy teljességgel tanácstalanok (mint pl. a szeptemberi, októberi hőmérsékletnél).
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!