Egy több millió éves élőlény mennyire lenne kitéve a mai vírusoknak és baktériumoknak?
Beláthatatlan az eset. Részben mert még azt se tudjuk pontosan, hogy akkor milyen kórokozókkal kellett szembenéznie és egyáltalán azokból mit bírt leküzdeni egy bizonyos állat. Számos homályos pont. Tippelni lehetne inkább, de még azt is inkább alapos elemzés után.
Még az is lehet, hogy a maihoz viszonyítva extrém alkalmazkodó képességei/k voltak a több millió, vagy akár több százmillió évvel ezelőtti állatoknak. Ezt nem tudjuk, csak inkább a maihoz hasonlítjuk, de ez tipp. Kérdés vajon az akkori baktériumok is mennyire tudtak mutálódni adott esetben.
Vagy nagy baja lenne, vagy mindenre tök immunis lenne.
A kórokozók ugyanis koevolválódnak a hordozójukkal, és általában viszonylag specifikus az, hogy egy-egy kórokozó milyen élőlénycsoportot tud megtámadni. Van, amelyik csak egy fajt, esetleg közel rokon fajokat, az pedig kimondottan ritka (és csak a véletlennek köszönhető), ha távoli fajok közt ugrálnak, mint a madárinfluenza. Ezt egy kicsit úgy kell elképzelni, mint azt, hogy hogyan lehet betörni egy lakásba: ha mechanikkus kulcs van rajta, akkor mechanikus feltöréssel, ha elektronikus kulcs, akkor hekkeléssel. Egy mindent feltörni képes hekker nem fog tudni bejutni egy ajtón, amin csak mechanikus zárak vannak.
Namost ha a képzeletbeli kiolvaszott állatunk elég messze van már mindentől, akkor az olyan, mintha a világ egyetlen mechanikus zára ébredne fel egy olyan világban, ahol minden zár elektronikus, és senki sem tud már zárat törni. Vagyis abszolút biztonságban lenne minden mai kórokozótól.
Ha viszont lenne közel rokon faj, amiről át tudnak ugrani rá a kórokozók, az olyan lenne, mintha egy vacak 17. századi mechanikus zár felébredne a modern mechanikus zárak korában. Mivel feltörés elve hasonló, csak sokkal egyszerűbb, aki egy modern zárat fel tud törni, az könnyedén feltörné ezt is.
Bár a példa kicsit sántít, de a lényeg nagyjából ez. (Valójában a mai állatok immunrendszere nem vagy nem feltétlenül "jobb" abban az értelemben, ahogy egy modern zár mindenképp jobb egy 17. századinál.) Valószínűleg az állat saját kórokozóival ugyanez a helyzet: vagy minden rokon élőlény meghalna, akire rálehel, vagy senki nem lenne veszélyben tőle.
Állatokról beszéltem főleg, nagy vonalakban a növényekre is biztosan hasonlóak a szabályok, de ahhoz nem értek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!