Miért hamis az énekes hangja élőben, mikor a hivatalos stúdiós verzióban nem?
Szóval a hivatalos verziót hallottam először, abban jó hangja van az énekesnek, viszont utána több videót is néztem kocertről, és ott többször is nagyon hamisnak hallatszódik. Több számnál is előfordult már ez. Valaki meg tudja magyarázni ezt a jelenséget?
Amúgy Imagine Dragons-ről van szó, ha ez számít valamit. :D
elsősorban azért, mert stúdióban van lehetőség korrigálni, mármint, ha nem sikerül elsőre jól felénekelni, újrapróbálja, és újra, és újra, amíg megfelelő nem lesz. Ott kéznél lehet akár egy profi énektanár is, aki tanácsokat adhat, hogy miért nem sikerül és miként próbálkozzon. Élő koncerten ugyebár a már rosszul kiénekelt hangokat nem lehet korrigálni... másodszor, a stúdiófelvételre általában kipihenten, rendkívül felkészülten érkeznek a művészek, ami mondjuk egy turné során történő fellépésről nem igazán mondható el (utazás innen oda, onnan ide, kialvatlanság, fáradtság, esetleges másnaposság, stb.), na meg persze azt se felejtsük el, hogy a stúdióban végig egy helyben áll az énekes, énekléshez optimális pózban, nem ugrál, táncol, szaladgál össze-vissza, ezeknél a mutatványoknál is előfordul, hogy megbicsaklik az ember hangja... és végül a stúdiómunka is sokat segíthet, bár ahogy már írták fentebb, a túl sok autotune már hallható, de az apróbb korrigálásokat meg lehet észrevehetetlenül csinálni, pl. egyik szónál 25 centtel lejebb csúszott az énekes -ez egy félhang negyede-, ezt még simán lehet utólag észrevétlenül korrigálni, és könnyebb is, mint emiatt újra felvenni.
És azoknak, akik most itt a "régenmindenjobbvót" szintet tolják, régen is használtak olyan megoldást, amit lényegében nevezhetünk "retro autotune"-nak. Ez egy bevett technika volt már azt hiszem úgy a 60-as,70-es évektől kezdve, de a 80-as években már biztosan használták: az éneksávot ráküldték egy vocoderre, amin játszották az ének dallamát, a vocoder hangját külön sávra felvették és végül hozzákeverték az énekhez, természetesen nagyon halkan, hogy a vocoder effektet ne lehessen hallani, de épp elég hangosan ahhoz, hogy a dallammenetet megerősítse, és így az esetleges apróbb hamisságokat elfedje, "stabilizálja".
És a 6-os válaszolónak üzenem, hogy szerintem nem volt olyan előadóművész a világtörténelem folyamán, aki egy többórás koncertet végig tudott volna énekelni, vagy bármilyen hangszeren végigzenélni egyetlen hiba nélkül, csak mondjuk egy Queen koncerten nyilván nem azt figyelték az emberek, hogy "na basszus, a dobos kihagyott egy ütést a cintányéron", vagy hogy "Freddie hangja megcsuklott, hahaha, de gáz". Hidd el, a legnagyobbakkal is előfordulnak bakik, ez mindig is így volt és így is lesz. DJ körökben van egy mondás, de szerintem minden zenészre egyaránt igaz: onnan tudod, hogy egy DJ élőben kever, hogy hibázik. Szerintem ez ugyanígy igaz énekesre, gitárosra, dobosra... onnan tudod, hogy élőben játszik, nem pedig playback-el, hogy hibázik.
Bocsi a kisregényért és köszönöm a figyelmet :D
Jaj igen, tényleg, a vocoder. A 11-es nagyon jól leírta még. Erről eszembe jut egy Metallica felvétel pl, ahol hasonló technikát használtak. Felvétel közbe egy nagyon halk szintetizátorhoz hasonló hangszert kevertek az énekhez, így az énekes hallotta ha hangnemben marad és ezt alá is keverték a végleges stúdiófelvételhez. Meg egyébként ez is agyon van effektezve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!