Érdeklődő63 kérdése:
Elektronikus zenét komponálni valóban nem lehet az akkordok ismerete nélkül?
Figyelt kérdés
2019. jún. 7. 18:56
1/9 anonim válasza:
Technikailag semmi sem lehetetlen formális zeneelméleti háttér nélkül, de azért lényegesen megkönnyíti az ember dolgát, ha legalább a diatonikus hangsorok, meg az akkordok szintjéig eljut benne, főleg elektronikus zenében, aminek nem annyira van fizikai aspektusa, hanem nagyrészt egy (vagy több) leíró nyelvben való komponálásra alapszik. Persze, ott is be lehet játszani azt, hogy addig kísérletezgetsz, amíg el nem kezd jól hangzani a dolog, de szinte biztos, hogy az a bizonyos jól hangzó dolog, amit kapsz a végén, az olyasvalami lesz, amit formális "megkötések" mentén módszeresen is megalkothattál volna, valszeg lényegesen kevesebb idő alatt.
2/9 A kérdező kommentje:
értem nagyjából, köszönöm a választ!
2019. jún. 7. 21:14
3/9 anonim válasza:
Vajon #1 válasza megállja-e a helyét a kísérleti elektronikai zene esetében is? Egyébként nagyjából mindenben egyetértek.
4/9 anonim válasza:
#3 Őszintén szólva az utolsó előtti pillanatig bennem volt, hogy legalább egy gondolat erejéig kitérjek a "már ha egyáltalán olyan zenéről beszélünk, amiben vannak konszonáns hangközök..." opcióra, csak aztán elvetettem, mert a kérdés megfogalmazásából kiindulva éltem a gyanúperrel, hogy a full avantgárd vonalat most inkább érdemes figyelmen kívül hagyni. :D
De persze ha alaptalan volt a feltételezésem, és a főképp atmoszféra/textúra-alapú kísérletező elektronikus zene is benne van a pakliban, szerintem a válaszom logikai része ugyanúgy fennáll, csak cseréld ki a zeneelméletet az ilyen-olyan hangszintézis/keverés/effektelés eszközökre/módszerekre.
5/9 anonim válasza:
Lehet ösztönböl normálisan vagy jobban zenélni. Ez nem kérdés. A kemény rész azzal kezd: mit raksz bele?
6/9 anonim válasza:
Attól függ, mit értesz elektronikus zene alatt. Ha tuc-tucra gondolsz, ahhoz semmilyen zenei érzék vagy ismeret nem kell.
7/9 anonim válasza:
Lehetni lehet, csak elég nehéz. Valamennyi elméleti tudás nem ártana a zeneszerzéshez. :)
8/9 anonim válasza:
Meg azért az meg tudja ölni a kreatív svungot, ha fejben hallod, mit akarsz, aztán nekiállsz keresgélni a billentyűket, nincs skála mentén gondolkodás, nem egyetlen kis mondat megfogalmazásával vetekedő egyszerűségű agymunka az akkordmenetek szándékaid szerinti megvalósítása, csak mert mindennek van neve és egy elmés nagyobb rendszerbe illeszthető. Meg ugye ahhoz, hogy kerülni tudd a közhelyeket, előbb kb. mindet ismerned kell.
9/9 elistvan válasza:
Utolsóval abszolút egyet értek. Sok zenész van aki szerintem nem tud kottát írni/olvasni mégis nagy sikereket ért el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!