Bebizonyítaná nekem valaki, hogy a digitalizálás alapból egyáltalán nem rontja le a zene hangminőségét, élvezhetőségét, stb. , csak akkor, ha silány az A/D konverter, vagy ha rosszul van beállítva az MP3 tömörítő?
Tegyél elé egy zenei CD-t, az ugyanis digitalizált tartalom. Ha szerinte hallhatóan romlott a zene élvezhetősége az élőzenéhez képest, akkor nem tudod meggyőzni.
Ha nem romlott akkor pedig bebizonyítottad.
Az átlagember számára valóban nem rontja, de akinek az átlagnál jobb hallása van, annak a számára igen, legalábbis a szokványos 44.1 kHz / 16 bit konverzióval.
Az A/D konverzió úgy működik, hogy meghatározott időközönként mintákat veszünk az eredeti hangból. Ez leggyakrabban másodpercenként 44 100-szor történik, ezért mondjuk 44.1 kHz-esnek a mintavételt. Na most ha van mondjuk egy 11 kHz-es hang, annak percenként van 11 000 periódusa, ami azt jelenti, hogy 44.1 kHz-es mintavétellel periódusonként 4 mintát veszünk belőle. Egy ilyen periódus kb. így néz ki, de a hullám formája változhat: [link]
Ha egy ilyen hullámból összesen 4 db mintát veszünk, abból az életben nem fogjuk tudni élethűen rekonstruálni az eredeti hanghullámot. Természetesen lehet becsülni a mintavételek közötti részt, de az nem lesz ugyanolyan, mint az eredeti hullám.
Számomra a legfeltűnőbb különbség a cintányér hangjában van. Nem véletlenül, mert egy rockzenekarban ez a legmagasabb hangú hangszer. Zenészként sokszor hallok élőben cintányért, és bizony azt kell mondanom, hogy a digitális formátumban hallott cintányérhang alig hasonlít a valódihoz.
A mély hangokat nem éri ehhez hasonló veszteség, mert nagyobb a hullámhosszuk, így egy periódusból sokkal több mintát vesz a konverter, ezáltal emberi fül számára hallhatatlan a különbség.
A digitalizálás egyébként nem zsákutca, csak a fentiekből kiindulva jóval nagyobb mintavételi frekvencia kell hozzá, mint ami általánosan elterjedt. Pontosan ugyanaz sosem lesz a hang, mint az eredeti, de a mai technikával könnyen el lehetne menni odáig, hogy egyetlen élő ember se halljon különbséget.
# 2/2 Időpont ma 11:43
másodpercet akartál írni, de elírtad.
Az analóg, illetve az élőzene tartalmazhat szebb, élvezhetőbb, információt a digitalizáltnál.
A valóság pedig az, hogy legtöbbször botfülű hifi-rajongókra rásóznak minden drága szart, hopgy vegyék meg, mert ez ilyen, és olyan jó. Van aki keveri a próza, és a zenekiséret nélküli énekhangot, és zenélni is akart! Persze aki elhiszi a RAP-ről hogy zene, attól minden kitelik! :-)
Az, hogy az élvezhetőségét lerontja-e, nem lehet megválaszolni, mert ez relatív. Van aki számára igen, van, aki számára nem.
De ha a hangminőségről beszélünk, ott csak egyetlen dolgot lehet bebizonyítani, az pedig az ellenkezője annak, amit te akarsz. A 2. válaszoló igazándiból tökéletesen ki is merítette.
Kérdező, amit te szeretnél az sajnos lehetetlen. Kivéve, ha hazudunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!