Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Gáz ilyen zongoradarabot...

Gáz ilyen zongoradarabot megtanulni?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy kezdô vagyok sajnos, de imádok zongorázni, és szeretem a haladó nehézségû klasszikusokat is. És ezeknek vannak olyan részei, amiket egyszerûen nem tudok megtanulni. Itt van pl ez:

[link]

A 0:59 és 1:40 közti részt nem tudtam megtanulni, így egyszerûen kihagyom, a maradékot meg kicsit tovább játszom, így elhúzom ilyen 2 és fél - 3 percesre. De úgy voltam vele inkább így tanuljam meg, mint valami könnyû verziót. Más dallal is csináltam már hasonlót.

Nekem ez örömet okoz, szal tudom, hogy nem gáz, de az is öröm, hogyha más élvezi a zenémet. Ciki másoknak ilyen rövidebb verziót játszani klasszikusokból? Egyszerûen nem akarok könnyebbeket tanulni, nekem ez tetszik.

Ja, sajna kottát olvasni sem tudok, de nem is akarok megtanulni, már próbáltam és egyszerûen nem megy, tanárra sincs pénzem, szóval egyedül tanulok. Hangszerem szerencsére van, ráadásul nem is akármilyen. Így meg egész jól tudok haladni.



2018. márc. 26. 17:08
1 2
 1/16 Mojjo ***** válasza:

Jobb - és nehezebb - a kérdésed, mint hinnéd.


Alapvetően a zene, a zenélés arra van, hogy élvezzük. Azért tanul valaki hobbiból egy hangszeren, hogy örömet leljen benne, szóval ha te ezt ilyen darabok megtanulásában leled, akkor első megközelítésben minden szuper. Az sem gond, hogy kihagysz belőle részeket - ha úgy is tetszik, miért ne. Sőt... ha valamelyik rész nehezen megy, meg is próbálhatod átírni, ahelyett, hogy kihagynád. Nem ír fel ilyesmikért a rendőr, semmiféle dühös tömeg sem lincsel meg, és még élvezed is - minden rendben van.


Második megközelítésben viszont már nem ilyen rózsás a helyzet. Ahhoz, hogy tényleg megtanulj zongorázni, és ne akadj el egy szinten, muszáj bejárni egy utat. Ha te ezt az utat ki akarod hagyni, úgy, ahogy van, akkor egy szinten sosem fogsz továbbfejlődni. Sőt, igazából amit tudsz, az is jó eséllyel némileg hibás, pontatlan lesz. Hallgatva a linkelt darabot, az merült fel bennem elsőként, hogy vajon milyen lehet a tempótartásod, nem csúszkálsz-e kicsit. Az írásodból arra következtetnék, hogy nem vagy az a fajta, aki szeret leülni és annyit gyakorolni a metronómmal, hogy a könyökén jöjjön ki.


Összességében: klassz dolog, ha élvezzük, de félek, hogy ha ezen az úton haladsz, egy idő után ez az élvezet is el fog tűnni, mert neked magadnak is fel fog tűnni, hogy nem fejlődsz tovább. A zongoratanuláshoz elképesztően sok idő, energia, kitartás kell, nincs rövidebb út, nem lehet levágni a susnyásban. A kottaolvasást is maximálisan ideértve.


De neked kell tudnod... azt is csinálhatod, hogy mist kicsit kiélvezed ezeket a darabokat, majd amikor már látod, hogy jé, tényleg nem tudsz így fejlődni többet, elkezded a kihagyott alapokat bepótolni. Nehezebb utólag megtenni ezt, de nem lehetetlen, és ha így esik jól, akkor így esik. A te választásod, rajtad múlik.

2018. márc. 26. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Igen, igazad van... viszont mindössze 11 hónapja zongorázok, abszolút magamtól. Szóval fejlôdni fejlôdök, mivel 11 hónap önálló itthon zongorázás után Török indulót játszani nem rossz teljesítmény kezdôként. Meg tudnám tanulni a full verziót is, csak az még 1-2 hónapba telne (1 hónap alatt tanultam meg teljesen folyékonyra ezt a rövidebb verziót).

A kérdésem konkrétan arra is vonatkozik, hogyha leülök bárhol egy zongorához, gáz-e, ha másoknak ezt a rövidebb verziót játszom-el..

Amúgy hasonló eset: az egyik elsô zongoradarab amit tanultam az a Für Elise volt. Annak is van ugye egy belsô része, ami akkor nagyon nehéznek tûnt, így azt nem tanultam meg. Viszont helyette egy olyan részt tanultam meg (raktam bele) hogy jobb kézzel két oktávban játszom nagyon gyorsan és dinamikusan az alap dallamot, ami igazából sok ember számára nehezebb, mint az alap belsô rész, de nekem ígz szimpibb volt, úgyhogy ezt csináltam :D szóval sajna elég öntörvényû vagyok.

Szívesen megmutatnám, hogy hogy megy, meg milyen a tempótartás, stb, hogy mondj véleményt, csak nem tudom, hogy itt hogy tudnék videót megosztani

2018. márc. 26. 19:32
 3/16 Mojjo ***** válasza:

Ha meg akarod mutatni - aminek örülnék, kíváncsi vagyok rá - a legegyszerűbb, ha simán feltöltöd youtubera, vagy más videómegosztóra és belinkeled. Akár új (kamu)regisztrációval, úgy, hogy egy nap múlva má le is törlöd, ha nem akarod fenthagyni, ez már részletkérdés


Az, hogy egy szinten túl így nem lehet fejlődni, nem 11 hónap után fog kijönni.


Amúgy nem gáz. Ha csak nem az eredeti verziót követeli a közönség, szerintem abszolút belefér. Kissé személyiségfüggő is, pl Chopin nagyon tisztelte a leírt kottát és hangról-hangra betartandónak gondolta, míg Liszt jóval kevésbé - Chopin sértődött is meg rá, amikor az ő darabjaiba improvizálgatott bele. Nyilván nem kell az előbb említett zenei óriások szintjén lenni, hanem egy egyszerű földi halandó is lehet háklis ilyesmire, de nem lehet mindenki háklijára figyelni. Szóval szerintem jászhatod nyugodtan így, maximum, ha közönség előtt vagy, előtte bejelented, hogy saját interpretációdban fogod előadni a darabot.

2018. márc. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Na a telomon talaltam egy fur elise videot. Feldobom youtubera es kilinkelem, hogy adhass tanacsot:D bar visszanezve a videot valoban eleg amator vagyok meg:(

Amugy koszi a sok segitseget, ment a zold termeszetesen

2018. márc. 26. 19:56
 5/16 Mojjo ***** válasza:

@4: Köszi, és szívesen!


Ha gondolod, valamikor felveheted a török indulót is, kíváncsi vagyok rá.

2018. márc. 26. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
2018. márc. 26. 20:32
 7/16 A kérdező kommentje:
Felveszem, holnapig feldobom ;)
2018. márc. 26. 20:32
 8/16 A kérdező kommentje:
Sajna most nincs hely a telomon, ugyhogy nem tudom felvenni, de talaltam keresztapa filmzenet, ami az egyik kedvnc m, es meg azt jatszom a legturhetobban, arrol majd meg dobok vidit
2018. márc. 26. 20:37
 9/16 Mojjo ***** válasza:

Tulajdonképpen nem rossz, és dícséretes, hogy ezt magadtól így megtanultad.


A tempó ennél a darabnál adott előadásmódban lehet eléggé szabadon értelmezett - nálad is. De azért a metronóm szerintem nem árt :) Vagy azt lehet csinálni, hogy egy youtube videóval együtt játszod ezt a darabot. Elindítod, és követed a tempóját.


A kéztartásod, az ujjaid mozgása elég furcsa. Azzal egy taná sok mindent tudna kezdeni. Kissé merevek az ujjaid, meg eleve furán tartod őket. Az ujjak jóbedetben úgy másznak a billentyűzeten, mint egy pók. Ennél a darabnál mint egy óvatosan lopakodó, settenkedő pók. Valahogy lazábbra kell ezt venned.


De mindezekkel együtt is őszinte elismerésem. Szerintem van tehetséged a zongorázáshoz, nagyon is. :)

2018. márc. 26. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 Mojjo ***** válasza:

Érdemes az ő ujjait megnézni, hogy mozognak:

[link]

Ugyan ő mindig sokat röpteti a pókot a billentyűk felett, de nézd a mozdulatok finomságát. Nagyon lazán, nagyon finoman mozgatja az ujjait, ami ennél a darabnál igencsak fontos.

2018. márc. 26. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!