Hogy is van ez akkordoknál gitáron?
Dúr=alaphang+nagyterc+kisterc
Moll=alaphang+kisterc+nagyterc
Amikor dúr akkordot kreálok,akkor először megnézem,hogy az alaphangtól melyik hang van nagyterc távolságra ugyanazon a húron.Majd egy másik húron megkeresem ugyanazt a hangot.Ugyanezt a kisterccel.De mindegy melyik terccel kezdem,mert úgy is ugyanaz a végeredmény.
A dúr és moll akkordok, amikről beszélsz, hármashangzatok. Azért hármashangzatok, mert egyszerre három hang szólal meg.
Valóban ez a három hang az alaphang, az arra épített kis-, vagy nagyterc, majd az arra épített nagy-, vagy kisterc. De mindhárom hangnak szólnia kell. A harmadik hang persze, minden esetben ugyanaz - ami megfelel egy, az alaphangra épített tiszta kvintnek.
Ez a megnézed az adott húron, majd megkeresed egy másik húron módszer jó, ha a girár nyakán lévő hangokat akarod memorizálni, és ezt gyakorolnád, minden másra teljesen felejtős. A gyakorlatban véletlenül se így akard az akkordokat lejátszani a gitáron. Már csak azért sem, mert egy 6 húros hangszer lévén egy-egy akkord lejátszásakor egy, vagy több hang több különböző oktávban is meg fog szólalni - tipikusan 4-6 hang szól egyszerre, akkor is, ha hármashangzatokat játszol.
Azt, hogy hogyan kell lefogni egyes akkordokat, könnyedén megtalálod a neten (persze igény szerint szívesen segítek), és aztán majd annak a fogásnak a hangjait kielemezheted utólag.
"Azért hármashangzatok, mert egyszerre három hang szólal meg."
Ezt kijavítanám inkább arra, hogy három különböző ABC-s hang. (És mivel, ahogy írtam, egy-egy hangnak több oktávbeli verziója is szólhat egyszerre, a megszólaló hangok száma több lehet és több is szokott lenni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!