Mi a véleményetek a szerző jogok megsértéséről?
A hazánkban vásárolt adathordozókra rátesznek egy külön díjat (artisjus), amiből fizetik a jogdíjakat (nagyon sarkítva kb ennyi).
Tehát amikor veszel egy winyót, pendrive-ot, memóriakártyát, dvd-korongot, vagy bármit, akkor gyakorlatilag előre és látatlanban kifizeted azokat a díjakat.
Ezért nem sikerült nálunk pl. büntethetővé tenni a letöltést (pedig próbálkoztak), de akkor ugye nem kérhetnék el azt a különdíjat.
Hogy még örömtelibb legyen a dolog, még a nyomtatóknál is fizetsz egyfajta jogdíjat mikor megveszed, mivel "úgyis jogdíjas termék sokszorosítására fogod használni".
Tehát, amikor majd eltörlik ezt az automata sarcot, akkor lehet büntethetővé tenni a letöltéseket.
Ettől függetlenül még mindig nem normális a letöltögetés, mivel egy hangfelvételt úgy birtokolsz, hogy nem fizettél érte.
De fizettél érte, mert az adathordozó árát ezzel a jogdíjjal növelték. Ezt a pénzt minden évben szétosztják az Artisjustnál regisztrált előadók között.
Amúgy nem egy tanulmány bizonyította hogy a letöltés kedvezett az együtteseknek, mivel ha lehetőséged van meghallgatni az albumot akkor nagyobb az esélye hogy megveszed majd azt, vagy elmész a koncertre. Ha nem lenne ez a lehetőség, kevesebb emberhez jutna el az együttes munkássága és kevesebb rajongót generálna ez, ami valamilyen szinten kevesebb bevételt is jelent. Amit az ingyen letöltés elvesz tőlük, az valamilyen más formában visszakerül hozzájuk.
Amíg nem volt elterjedve a legális számonkénti online vásárlás, az is komoly gond volt hogy neked meg kellett venned egy együttes albumát több ezer forintért, aminél mondjuk 15 számból 3 tetszett. Akinek 3 zeneszám tetszik az nem lesz hajlandó a teljes albumot kifizetni feleslegesen hogy legálisan meglegyen neki az amit szeret.
Értem én végülis.
Akkor már csak egy kérdés: a youtube nem zavar? :)
Ők még irdatlan pénzt is kaszálnak azért, mert megosztják a művészek klipjeit/zenéit. Nem, nem minden esetben van meg az előadó(k) beleegyezése.
Valamilyen szinten igaza van a kérdezőnek, bár én erről az adathordozós dologról most hallok először. A zeneiparban nagy feladat lesz, hogy a szerzői jogokat érvényesíteni tudják.
Azonban, a globalizálódó világgal együtt jár, hogy kíváncsi az ember, hogy milyen zenék mennek egy ausztráliai klubban, vagy Bostonban, vagy Japánban vagy akárhol, és a letöltés megadja a lehetőséget arra, hogy anyagi kockázat nélkül belehallgass zenékbe. Ha nem tetszik, csak az időt vesztetted vele, nem pénzt. Valamelyik válaszoló írta, hogy többen mennek el koncertre, ezzel is teljesen egyetértek, saját tapasztalat.
Pont, hogy nem. Egy névtelen bandának az kell hogy minél jobban elterjedjen a munkássága. Az underground előadók nemhogy erőltetik a CD-vásárlást (amúgy is halott ez az iparág), hanem sokan ingyen közzéteszik Youtube-on és letölthetővé teszik a teljes albumaikat. Ezzel lehet a legszélesebb körben rajongókat elérni, akik a nagy számok törvénye alapján nagyobb közönségből többen fognak koncertre elmenni mint egy kis elszeparált közösségből akik tényleg megvették a lemezt.
Te nem látod át azt a folyamatot és jelenséget, hogy amit ingyen közzétesznek azt az előadó még ugyanúgy bevétellé képes fordítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!