Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Létezik olyan VST host ill....

Létezik olyan VST host ill. effekt rack, ami képes a bezárás előtti állapotában indulni?

Figyelt kérdés
Globális effekt racknek használnám, emiatt kellene tudnia a legutóbbi állapotban indulni, vagy legalább egy módosítható alapállapotban (default projekt vagy init preset). Amiket eddig próbálgattam, egyik se képes hasonlóra, meg is untam a próbálgatást. Próbáltam többféleképpen keresni a kérdésben megfogalmazott eszközt, angolul is, és inkább vegyes eredmények születtek, és amit így találtam, az se tűnt alkalmasnak. Inkább megkérdezem, van-e tapasztalat, használ-e valaki hasonlót?

2015. aug. 17. 22:10
 1/6 A kérdező kommentje:
Windows 7 alatt használnám minden hangforrás után kötve, ahogy a hangkártya drivere is módosít a hangzáson, csak így nagyobb lenne a szabadság és valószínűleg messze jobb lenne a realtek csacsiságainál.
2015. aug. 19. 18:39
 2/6 anonim ***** válasza:
Aktuális még a kérdésed?
2018. júl. 3. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen :)
2018. júl. 5. 13:04
 4/6 anonim ***** válasza:

Nos, akkor röviden (tökéletesség és teljesség igénye nélkül):


Ha egyes beépülő szoftverszintetizátorokra (a konkrét VST) vonatkozik a kérdés:

Külön arra, amit leírtál, egyik VST SEM lesz képes, ugyanakkor állapot lementését 99.99%-ban MINDEGYIK VST modul tudni fogja, ugyanis a VST-khez >szabvány< szerint (tehát hangsúlyozom: szabvány szerint) van megoldva a beállítások rögzítése.


A beállítások lementése tehát a VST-Host és a VST-modul-futtató keretrendszer között van megoldva, két féle formátumba (gyakorlatban modulonként egy-egy "preset" röggzítéséhez mind a kettő ugyanolyan jó):

*.fxp : ("effekt preset")

*.fxb : ("effekt bank")

Teljesen józan logikát követve lett kialakítva a dolog: az első (fxp) egyetlen, a modul beállításait átfogó pillanatnyi állapotkép, a másik (fxb) pedig több ilyen elnevezett beállítás, amik betöltése után azok között szabadon lehet váltogatn : Olyan, mint pl. egy Yamaha Keyboard-on egy hangszerbank (benne is van a nevében), itt ugyebár teljes mértékben általad van felépítve (bizonyos szintikkel, ahogy említettem főleg keyboard-okkal szemben, ahol a hangszerbank előre van beégetve a firmware-be).


Mivel a hangszerbankok (fantázianevekkel) megnevezett gyorbetölthető konfigurációinak kezelése is a VST modul képességeitől függetlenül implementálva van az alapvető szabvány VST keretrendszerben, ezért az effektbankok kezelése mindig fog működni, az adott VST/VSTi modul grafikai interfészétől, interakciójától, lehetőségeitől függetlenül.


Ha magára a VST Host-ra vonatkozik a kérdés (minden benne megnyitott VST modullal együtt):


Hermann Seib által (még az évezred eleje fele által) x86-ra és x64-re "tanulmánydarabként" leprogramozott "VST-Host" tökéletes példája ennek.

Talán néha még kifejezetten idegesítő szokása is, hogy a legelső "init preset" minden indulásnál előtöltődik, valamint gyakorlatban rövid időközönként lementésre is kerül - ami kifejezetten régi és gyenge gépeken, v. bizonytalanul futó driverek esetében szívás lehet, ha az ember egy olyan VST modult fog ki ill. úgy sikerül felkonfigurálnia, hogy az kifagyasztja a programot, rosszabb esetben a teljes OS-t is.

(Realtek hangkártya, ASIO4ALL és egy virtuális audio loopback driver mellett nekem jópárszor kékhalált is sikerült kapnom, mire az egész keretrendszert sikerült megfelelőképpen beállítanom)


A Hermann Seib féle VST-Host 128 elnevezhető, gyorsan elérhető "init preset"-et tartalmaz, ennek kezelésében is teljesen funkcionalista, egyszerűsített szemléletmódot követ.

Az "init preset"-ek között emellett nem csak a program kezelőfelületéből lehet váltogatni, hanem - pl. színpadi előadás közben - a MIDI-keyboard-ról is, ha erre az eszközön vannak gombok, ill. a megfelelő MIDI jeleket kiküldi. Valószínűsítem, hogy ennek menete a MIDI szabvány keretében ki lett dolgozva, amit az említett program val.szeg. jól lekövet.

Ezt gyakorlatban vettem észre, amikor a saját Yamaha Keyboard-omon váltottam a "bank"-ok között. Elég régi típusú, erősen megkopott Keyboard-al rendelkezem, de annak a jeleit is fogta a program. Nálam annyi csúszás volt benne, hogy nem egymás utáni sorrendben tartoznak a program általi preset-ek a Keyboard által kiküldőtt bankcímekhez, hanem eléggé össze-vissza. Pl. a Keyboard szerinti első "bank" a programon belül az ötven-valahányadik "init-preset"-et tölti be, a második a hatvan-valahányadikat, stb-stb.


Az "init preset"-ek élő előadás közbeni váltogatása viszont gyakorlatban csak nagyon gyors géppel, elég sok memória, valamint gyors SSD mellett működhet csak, ugyanis valamennyire is összetettebb VST modul betöltése másodperceket is igénybe vesz, több modulnál pedig pláne idő lesz a betöltés (>10 sec.) Ez esetleg még úgy képzelhető el, ha a zenébe direkt átvezetés van kitalálva, ami alatt a zenész nem játszik, hanem csak a WAV-ből lejátszott alap megy tovább (ugyanis a program ezt is tudja).


Ha belső ún. VST-Hoster-ként működő, VST modult betölteni képes VST modulokra vonatkozik a kérdés:

VST-Host-ként működni képes (DLL-ből betöltött) VST modulok készítésére implementálására a Steinberg szabvány egyértelműen lehetőséget ad, viszont nagyon kevés (pláne ingyenes) ilyen modul készült.

Én eddig egy ilyen illetőt találtam, aki régebben (szintén tanulmányból) több ilyen modult is írt, viszont csak a weboldalának megkeresésére és lementésére jutott időm, kipróbálni egyetlen konkrét munkáját sem tudtam.


Viszont az első válaszom alapján - mivel normális VST-vel kapcsolatos eszközök tulajdonságai a jó szabvány miatt eléggé logikusan és kiszámíthatóak - ott is hasonló lehetőségeknek kell lennie a beállítások lementésére.

Az viszont ez esetben előfordulhat, hogy egy belső VST-Host-ként futó modul nem fog megnyitáskor azonnal visszatölteni FXP vagy FXB beállítást, hacsak nem ez bele nem lett programozva.



Ha esetleg még lenne kérdésed, telefonon vagy neten (Skype vagy hasonló) nyugodtan kereshetsz. Levelezésre viszont - mivel még hónapokra előre vannak olyan munkáim, ami miatt aludni is csak teljesen rendszertelenül tudok (!SAJNOS! =[) - nem igazán lesz időm.


Pár napon belül MIDI és VST programozással is elkezdek foglalkozni (középfokú C prog.-nyelvtudásom már megvan hozzá), úgyhogy ha Te is szükségét érzed majd, pár héten/hónapon belül ezen a téren is segíthetek >kisebb< dolgokban. Viszont akkor mindenképp neked kell keresned!! :)


Minden jót!

2018. júl. 5. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Huh, hát, köszönöm... A VSTHostot újra kipróbálom akkor, hátha... A bank select anomáliád gondolom MSB<>LSB csere lehet, midiox kimutatja.
2018. júl. 5. 23:01
 6/6 anonim ***** válasza:

"A bank select anomáliád gondolom MSB<>LSB csere lehet, midiox kimutatja."


Köszönöm a tippet, hasznosítani fogom! =D

2018. júl. 6. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!