Mi az optimális húrmagasság?
Hogyan ellenőrzited a nyak görbületét? Miből tudod, hogy az rendben van?
Nem, nem a tolómérő az ideális. Nagyon kis beosztású precíziós mércével szokás mérni inkább.
Az érték meg attól függ, milyen gitár és milyen beállítást kedvel valaki.
Itt van például a Fender gyári ajánlása.
Vízmértékkel próbáltam, meg szemre, de újonnan vettem, és azt senki nem piszkálta, jó tudom a gyári beállítás is lehet hibás, annyit állítottam a gitáron, hogy a tremolókar pozitív irányba is tudjon mozogni, mert fix hidas volt, arra gondolok, hogy talán utána kell állítani a húrokat így, hogy a híd a levegőbe van egy kicsit!
Olyan kis precíziós mércét, gondolom hangszerboltba beszerezhetek?
szólózásra szeretném beállítani
köszönöm a linket!
Attól függ, ki játszik rajta. milyen gitár, mire akarja
A nyak rádiusza is sokat változtat a húrok magasságának optimális értékén.
"szólózásra szeretném beállítani "
Olyan beállítás nincs.
Műfajonként eltér a szólókhoz használt beállítás is...
A vízmérték semmire nem jó, nem azt kell nézni, vízszintes-e, hanem azt, hogy mennyi a görbület a nyakban. Azt meg úgy kell mérni, hogy lefogod egy capo-val az első bundnál meg kézzel lenyomod az utolsónál és megméred középen a távolságot.
A gyári beállítás sokszor nem sokat ér, egyrészt azért, mert az olcsóbb és közepes kategóriában ez csak eléggé durva beállítás, másrészt amíg utazik meg amíg tárolják a raktárban, simán elállítódhat.
A fix hidat nyilván úgy érted, hogy rá volt "ültetve" a testre? Az a megoldás, amikor lefelé és felfelé is lehet a hangot a karral változtatni "floating" vagy lebegő beállításnak hívják és a nyakhoz nincs köze, meg különösebben a húrmagassághoz se.
Fix hídnak olyan hidat hívunk, amelyik nem tremolós.
A mérce, hát tulajdonképpen egy finom, precíz kis vonalzó is megteszi, ha van rajta a mm-nél kisebb beosztás. Nem hinném, hogy hangszerboltban árulnak ilyet.
A tolómérő ilyen szempontból jó volna, de azzal meg ott a gond, hogy nehéz lenne úgy beállítani, hogy éppen a húr aljához és közben nem mozdítani meg a húrt, de végül is azzal többre mész szerintem, mint egy mm beosztású vonalzóval.
Szokták még mondani azt is, hogy hézagmérőket is lehet használni.
Így utólag belegondolva, talán úgy értette, hogy azt használta egyenesség mérésre, tehát a viszonyítási egyenesnek.
Bár ezzel azért szemre megmondani, jó-e, elég sok gyakorlatot igényel.
Szóval ha így csinálta, nem volt alapjában rossz az elgondolás, csak nem az igazi.
A nyak geometriája mérhető a húrokhoz való viszonyítás nélkül is, csak bonyolultabb. Annak önmagában is van értelme, ha tudjuk, hogy középen mekkora a "relief". Amúgy meg a húrok magasságát a nyereg és a húrláb is befolyásolja, tehát nem csak a húrhoz viszonyítva van értelme mérni a nyak görbületét.
Az első és utolsó bundokra fektetett "egyenessel" (ami lehet a vízmérték is, bár azért az nem biztos, hogy mindig elég precíz) középen mérhető lenne a nyak görbülete.
A húrok első és utolsó bundnál való lefogásával is ugyanezt az egyenest határozod meg. Persze szemre valóban csak az igazán nagy eltérést lehet észrevenni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!