Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Progresszív house - ez milyen...

Nagylzs kérdése:

Progresszív house - ez milyen stílus?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Olvastam arról hogy mi is az a house, és mi az a trance, illetve hogy ezen belül mit is jelent az hogy "progresszív". Mostanában hallgattam sok ilyen számot, de nem tudom megfogalmazni vagy eldönteni hogy ezen belül mi az ami nekem tetszik. Van ez a lap ahol bemutatják az egyes stílusokat, és hogy azok hogyan fejlődtek ki egymásból:


[link]


Ezen belül a progresszív house-ról nem írnak semmi jót, igazából csak egy kérdés van ott hogy "miért így nevezik"? És van néhány minta zene ami állítólag progresszív house. Sajnos amit én hallgatok az első hallásra sem hasonlít. :-(


Amit én hallgatok az pl. ilyen:


https://www.youtube.com/watch?v=WjWPan5VPcE&list=UU14ap4T608..


Hogyan lehetne definiálni ezt a stílust? Vagy talán nem is lehet?



2014. aug. 14. 17:45
 1/7 anonim válasza:
Ebben én sem vagyok biztos, de a progressive csupán annyit tesz: modern, haladó, folyamatos (topszótár). Tehát ez nem a műfajt külömbözteti meg, hanem azt, hogy mennyire divatos (maga az alműfaj). Amit linkeltél, az meg inkább trance mint house. Én house műfajba, annál is inkább progressive house műfajba inkább az ilyen típusú zenéket tenném: https://www.youtube.com/watch?v=_o-XIryB2gg https://www.youtube.com/watch?v=YFT9Q7XA5IA
2014. aug. 14. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hát igen, ez érdekes. Van fórum ( [link] ) ahol azt írták, a következő különbözteti meg a house-t és a trance-t:


1) Sebesség. House 115-125 bpm között. Trance 130 és 170 között. Amit én küldtem az szerintem 125 alatt van.


2) Trance-t moll-ban játszák, House-t nem. Na ehhez nem értek annyira hogy el tudjam dönteni.


3.) Struktúra. Mindkettőben van felvezetés, build, break, build, release, egy fő dallam és egy levezetés. De ez a house-ban finomabb átmentekkel van összekötve, a trance-ben pedig extrém átmenetek vannak.


4.) Hangszerelés. House-ban több a természetes hangszer vagy minta, de legalábbis a szintetizált hangok sokkal természetesebb hangúak. De sajnos itt sem egyértelmű a helyzet, mert van "melodic trance", és állítólag Robert Miles-től a "Children" az egy trance, és nem house, pedig akusztikus zongora van benne... Azután meg van a "vocal trance" amiben énekelnek is. Na akkor most ember legyen a talpán aki eldönti hogy house vagy trance.



5.) A trance-nek monoton üteme van, metronóm szerűen követi egymást a lábdob és a nyitott cintányér. A house-ban vannak kihagyások, néha lüktető (pl. blues szerű).



Na és mindezekkel szembe megy az, hogy a korábban említett kategorizáló oldal ( [link] ) szerint a "house" az egy főkategória, és a trance egy másik főkategória. Bár ott is elég érdekes a megkülönböztetésük: a trance-re azt írja hogy ez a legérzelmesebb, a house-ra pedig azt hogy ez a leglelkesebb (???). De ha külön főkategóriába kerültek akkor mégis hogy lehet hogy ennyire nehéz őket megkülönböztetni?


Mégis kell hogy legyen különbség, mert pl. youtube csatornán is van olyan feltöltő aki havonta egyszer szokott feltölteni "progressive house mix"-et és "progressive trance mix"-et, és elég élesen megkülönbözteti őket. Nekem hangzásra a house jobban bejön, de most már abban sem vagyok biztos hogy ez a neve. :-(


Na az is lehet hogy ez egy nem eldönthető kérdés, hiszen ha egy szakértő is csak annyit képes rá írni hogy "nade ezt miért így nevezték el!?", akkor én még ennyire se leszek képes. Közben meg eléggé idegesít, hogy ha valaki megkérdezi hogy "milyen zenét hallgatsz" akkor azt kell mondanom rá hogy "tudod már órákat eltöltöttem a válasz megfogalmazásával de még mindig nem tudom". :-(

2014. aug. 14. 20:24
 3/7 anonim ***** válasza:

Manapság tucatnyi retardált nevez progresszív trance-nek olyan dolgokat, ami nem is az. Pl. Orjan Nilsen újabb számai, Dash Berlin, vagy hasonló 'cheesy' cuccokról még véletlenül se hidd, hogy BÁRMI közük van a trance-hez.


Egyébként eleinte tényleg elég nehéz megkülönböztetni, plusz vannak olyan számok, ahol méginkább az, de egy idő után ráérzel. Pontosan leírni nem lehet.


Jómagam trancer volnék, és annyit tudok mondani, hogy a progresszív trance sokkal eufórikusabb. Van egy atmoszférája, amit már-már meg tudsz fogni, ami a prog.-housenál nincs. Ezt nem leszólásféleképpen mondom, csupán én így érzem.


Ha nem csak a prog-trance-et vesszük, akkor máris hülyeség, hogy a trance-ben nincsenek 'természetes' hangszerek, ugyanis manapság konkrétan egy egész alműfaj épült ki nagyzenekari kiállásokkal, orchestral, korábban epic/anthem-trance néven. Ez valójában uplifting, csupán nagyzenekari kiállással.


Robert Miles - Children pedig dream trance, ami ma már nem is túlzottan létezik, de a hangzás integrálódott a stílusba.


Az ilyen, low-bpm, 'ambient' progresszív-trance, és progresszív-house között különbséget tenni... hát... finoman szólva k**va nehéz. Egy idő után, ha ismered mindkét stílust, ráérzel. Leírni tényleg nem tudom, miért.


De a progresszív-trance is olyan színes, hogy ez a fajta, ambient-es hangzás csupán tört része. Ugyan úgy, ahogy a prog-house-nak is.


Csak, hogy pár példát mondjak.

EZ, is prog-house: https://www.youtube.com/watch?v=CLl_zUZSQF0 (Néhányan prog-trance-nek hiszik, de ha van Audien-nek olyan száma, aminek végképp semmi köze a trance-hez, akkor ez az. Habár a többinek sincs túlzottan , de ez most mindegy. xD Ez már egy másik téma.)


Valamint ez is prog-house:

https://www.youtube.com/watch?v=NVcrkTZAegE


És akkor prog-trance:

https://www.youtube.com/watch?v=wunrsk91l2w


https://www.youtube.com/watch?v=HNDMIEof_58


Valamint ez is trance: https://www.youtube.com/watch?v=qIik72IUdrA


Ebben 3:10-től jön a modern prog-trance-re legjellemzőbb hangzás, amit fingom nincs, hogy kéne leírnom, de annyira jellegzetes, hogy néha már-már erőltetettnek hat.


Valamint tökéletesen hallatszik, hogy ez jócskán eltér az ambient-es hangzástól.


Igazából lehetne ilyen kis részleteken rágódni, hogy hol vannak a határok, meg néhol mi különbözteti meg, de őszintén szólva néhol már felesleges. :D


Ha akarod, dobj egy privátot, mert szívesen segítek, de ha tényleg csak a határvonalat keresed, azt idővel lehet csak megtalálni...

2014. aug. 15. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Van "ambient trance" és "ambient house" is. Meg van "melodic trance" és "melodic house". Stb. Segíts kérlek! amit én hallgattam azokra milyen jelzőket lehet aggatni? Kíváncsi vagyok hogy melyik tulajdonsága az ami nekem tetszik, de nem tudom rá a megfelelő szót. Lehet hogy nem is a "house" miatt hanem az "ambient" miatt tetszik valami? Azt is el tudom képzelni hogy ambient-ből a house és a trance is tetszik, de annyi jelző van hogy nem tudok rajta eligazodni.


Mindenféle jelzők vannak, és le sem lehet írni hogy mit jelentenek. Pl. te is használtad a "modern progresszív trance" kifejezést, a szótár szerint a "progresszív" már önmagában is azt jelenti hogy modern ("haladó", "élenjáró"), akkor a "modern progresszív" mit jelent? Egy inkább az fogalmazódik meg bennem hogy ezek csak szavak amiket ráaggatnak az emberek a zenékre, és ebben a környezetben ezek a szavak az eredeti jelentésüktől teljesen idegen dolgokat jelentenek. Ambient, melodic, vocal, progressive, epic, happy, eurobeat... egy millió jelző. Olyat is láttam már hogy "sunset trance" mint külön alműfaj. A naplemente az nem is jelző hanem főnév, még is jelzőként használják. Totál káosz az egész. Olyan mintha azt csinálnák a zeneszerzők, hogy ha alkotnak valamit ami egy kicsit is újszerű, akkor találomra kiválasztanak egy szót egy könyvből és rányomják mint egy bélyeget.


Nekem igazából csak arra lenne szükségem hogy megtudjam: mik azok a jelzők amik közel állnak hozzám. Hamarosan küldök egy listát azokról amik tetszenek, és akkor talán ki tudod szűrni belőle. :-)


Köszi!

2014. aug. 15. 09:28
 5/7 A kérdező kommentje:

Íme egy lista, néhány mixből szedtem össze. Szétválogattam tetszik/nem tetszik alapon, szűk területről. Így talán ki tudjuk deríteni mi a neve annak ami nekem bejön. Vagy az is lehet hogy nincs külön neve, csak ízlés kérdése. :-)



Amik tetszenek:


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]



Ezek közül van ami egy mix-en belül volt. Ugyanúgy 128bpm de az egyikre trance-t a másikra house-t írtak.


Amik NEM annyira tetszenek:


[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2014. aug. 15. 09:46
 6/7 anonim ***** válasza:

A progresszív trance már jó pár éve jelen van, viszont az elmúlt pár évben, főként a hangzásvilága kezdett nagyon megváltozni. Csak én szoktam, 'modern' prog-trance-nek hívni, mert gyakorlatban ugyan az, mint régen, csupán ez a nagyon jellegzetes hangzás jelen van.


Amiket küldtél példaként, hogy mi tetszik, és mi nem... Nem sok a különbség. Sok esetben nem is számít, hogy trance, vagy house. És valóban, ahogy látom, neked az ambient-es vonal jön be igazán.


Én amikor ennyire elmegy ebbe az irányba, akkor szimplán chillout-nak hívom, és nem érdekel, hogy az adott szám trance, vagy house.


A stílusoknak néhány esetben tényleg semmi értelmük, konkrétan "sunset"-trance-ről életemben nem hallottam, ellenben ott van a balearic-trance, ami akusztikus gitárral, latinos hangzással, tengerpart-effektekkel operál. Ez is, az ambient-től, a progresszívig terjed.


Pl itt a következő: https://www.youtube.com/watch?v=MhHyzAqsVbM


Ez tökéletesen illik a progresszív-trance-be, viszont a balearic jelző is ráfér. Sőt, néha még a 138bpm körüli uplifting trance-ből is csinálnak balearic trance-t, csupán egy kis halszaggal, gitárral, meg még több halszaggal.


Annyi fúzió van, hogy néhány esetben már csak ha az a munkád, hogy besorold, akkor érdemes rajtuk rágódni. Habár még akkor sem feltétlenül, mert beatport is dugig van az olyan számokkal, amik legkevésbé sem illenek az adott műfajba. (Pl big room baromság a progresszív house alatt)


Amennyire érzem, te az általam chillout-nak nevezett műfajba estél bele. Ha csak besorolni akarod őket, akkor ne törődj az egésszel, mert értelmetlen. Ha azért érdekel, hogy műfaj alapján találj még, akkor chillout/prog-trance/prog-house alatt dugig van youtube ilyen mixekkel.

2014. aug. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Az egy nagyon kellemes és élvezhető zenei műfaj; egyszerre lazít el és visz táncba... Az ilyen és hasonló képviselői a műfajnak számomra az eddig, legtöbbet adó darabok voltak amit eddig zenétől kaptam!

[link]

2014. szept. 23. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!