Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogyan fejlesszem a gitár...

Hogyan fejlesszem a gitár tudásom?

Figyelt kérdés
Most valamiért leragadtam ... Eddig számokat tanulgattam, de most nem tudom mit tanuljak ... Nincs is ötletem, de amit meg meg akarnék tanulni az túl nehéz ... Mit tegyek?

2014. jan. 21. 20:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Gyakorolj, tanulj.

Ne számokat.

Skálákat, elméletet.

2014. jan. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezt egy kicsit bovebben kifejtened? Legyszives :)
2014. jan. 21. 21:31
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem meg számokat is tanulj, mert azzal tudod gyakorolni az elméletet és a skálákat, a ritmikát, meg a zenei ötleteket :)
2014. jan. 21. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Akkor valaki egy hosszabb válaszaban letudná írni? Fontos lenne, mert nem akarom abbahagyni a gitározást.
2014. jan. 22. 14:54
 5/8 anonim ***** válasza:
Akkord váltások kettesével, négyesével, különböző kombinációban. Az előbbi gyakorlása nyolcadosban, tizenhatodosban, sikálva, valamint bontásban. Skálavariációk tömkelege többféle fekvésben. Ezekkel el lehet lenni egy darabig és nagyon hasznosak. Metronómmal való gyakorlás, mert feltételezhető, hogy ha otthon gyakorlunk tanár nélkül, csak hisszük, hogy pontos a játékunk. Le-fel pengetés. Ez utóbbi alapnak tűnik, de ha nincs bele idegződve az emberbe, nem biztos, hogy betartja, márpedig a gyors játékhoz nagyon hasznos. Végül is mindaz amit leírtam alap, de érdemes külön rákoncentrálni ezek fejlesztésére.
2014. jan. 23. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Átmásolom egy másik kérdéshez írt válaszomat. Hosszú, de jobban kifejteni senki sem fogja neked, mert ezekről más konyvet ír. Neten keress rá a dolgokra az alapján amiket írok, vagy ott a könyv a végén. A számok tanulása nagyon jó dolog, ne hagyd abba, csak találj olyat ami nem túl nehéz. Gyakorlásról van szó, szóval nem kell egész számokat megtanulnod, elég csak részleteket, amit épp gyakorolni akarsz.


-----------------------------


Ha ügyességre értetted, hogy megakadtál, akkor érdemes kiválasztani pár szólót és megtanulni őket, lehetőleg különböző stílusokból mert a szólók jellege és játéktechnikája is más-más lehet. Lassan kigyakorlod őket a helyes technika és pengetés használatával, aztán fokozatos gyorsítás eredeti tempóig vagy tovább. Szerintem egy szint felett ez az egyik legjobb módja az ügyesség fejlesztésének, persze az is kell hozzá, hogy ne tanuld meg rosszul pl a pengetést és tudd, hogy a kotta/tab/videóban lévő dolgot hogyan kell helyesen eljátszani. Skálákkal is lehet gyakorolni, de egy szint felett már nem fog az ügyességed ettől nagyon fejlődni, max ha agyonbonyolítod őket és végig a fogólapon össze vissza játszol, de inkább az elöbbi verzió az élvezhetőbb és más számokkal legalább gyakorlod a technikákat is (pl nyújtás, hammer on...).


A zeneelmélet már más tészta, ott kicsit összetettebb a dolog. Skálákat azért kell tanulni, hogy a hangokat és hangközöket pontosan megtanuld velük. Minél több skálát ismersz, annál változatosabbá teheted a szólóidat és több stílusba is nyithatsz velük. Nagyon fontos, hogy a skáláid kb semmit sem fognak érni, ha nem érted a skála és akkord, hangnem kapcsolatot. Ugye tipikus kezdő dolog, hogy tud vki egy skálát és nem tudja mikor használja a hangjait vagy melyikeket ne használja belőle a kísérettől függően. Ez a légyege a dolognak! Ha írni akarsz egy szólót, akkor tudnod kell, hogy miylen hangnemben(többen is lehet) van a szám és milyen akkordokból, hangokból áll. Ismerni kell az ütemjelzést is (több is lehet egy számon belül) és érezni kell a szám hangulatát. Aztán ha ezek megvannak és skálákat meg az akkordok kapcsolatát ismered, akkor tudod, hoyg nagyjából milyen hangokat használhatsz épp az adott résznél. (persze nincs szabály a zenében, bármit lehet ha jól szól) Fontos érezni, hogy egy adott akkordra vagy egy a szám adott részénél a szólóban, hogy fog szólni az adott hang. Milyen lesz a "hangzása, hangulata" és hogyan alakítja a további lehetőségeket. Alapszinten szerintem ezek a legfontosabbak egy jó szóló megírásához és, hogy ne légy elveszve ha improvizálni kell.


Hallgass sok jazz-t, ott kiszúrhatsz érdekes megoldásokat szólóban illetve állj neki rendesen zeneelméletnek/jazzelméletnek és akkor hamar fogsz fejlődni és nem lesznek furcsák más stílusok sem. Improvizálj minél többet és lehetőleg vedd fel és hallgasd vissza, elemezd ki. Próbáld meg tudatosan használni amiket írtam, amint megtanultál 1-1 részt.


Impróhoz jó alapok vannak youtubeon ha beírod "backing track". Pl A moll-t akarsz gyakorolni, akkor: Am (vagy A minor) backing track. Sok stílus fent van. Ha hangnemváltásokat is akarsz gyakorolni akkor FUSION backing track. A jazz fusion-t kerüld az elején mert túl nehéz lesz.


Itt egy könyv amiből tudsz tanulni és a szólózáshoz ad főként segítséget az improvizáció "tanulásán" keresztül: [link] Nagyon jó ez a könyv és pont a légyeget foglalja össze. Persze ez is csak alapszint, de jó sokáig elleszel vele, ha gyakorlod is amit tanulsz.


Na ez hosszú lett, de ha már nekiálltam, gondoltam ki is fejtem kicsit.. :D

Jó gyakorlást/tanulást!

2014. jan. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Am meg nem írtad milyen szinten vagy kb, így nem igazán lehet tudni, hogy miket kéne ajánlani. A zeneelméletnek igen komoly "mélységei" vannak és mindent egy élet alatt sem lehet sztem megtanulni, de az alapoknál akadnak el a legtöbben, pont azért mert nincs alapismeretük és nem látják át a dolgokat benne.
2014. jan. 23. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Lehet ez a baj ... Egy kicsit átugrottam az alapokat és egyből a számok tanulásához ugrottam ...
2014. jan. 23. 21:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!