Van olyan program számítógépre amivel feltudok venni gitárt vonalban?
Nem is az a lényeg, hogy melyik a legjobb program, hanem az, miként kapcsolódsz analóg cuccal a digitális világba.
Elsődlegesen szükség van egy jó minőségű külső hangkártyára, ami nem csak kényelmes megoldás, de az első lépcsője is a házi stúdiódnak. Aztán persze kell egy program, ami a kérdésedben felvetett problémát megoldja. Én Sonar8-at használok, mivel ez a "szerkesztő" képes mind audio, mind midi adatok kezelésére. Az sem elhanyagolható, hogy saját hangszerparkja van, ami megint jó, mivel csak egy midi billentyű kell (kb. 10e huFt) és bármit megtudsz csinálni a rendszerrel. Természetesen van gitárosoknak szánt támogatása is, ami a Guitar Rig nevű progi előhívásával applikálható a rendszerbe.
Guitar Rig vagy Amplitube legújabb verziói. Én utóbbit ajánlom inkább, de mindkettő jó. Van bennük erősítő, effekt szimulátor, hangfalak, hangszóró, csövek, mikrofonok, rack-ek, meg sok sok beállítás, ezek variálása stb... felvenni is tudsz vele vonalból persze. Több sávot is.
Ha dobot is akarsz alá pl vagy egyéb hangszert ami nincs kéznél vagy nem tudsz játszani rajtuk, akkor érdemesebb abban gondolkozni, hogy egy Daw progit teszel fel és nem VSTi-t mint az előzők. A DAW-ok a tipikus studiókban használt felvevő progik, amiben keverőtől kezdve minden van, de nem konkrétan gitárra vannak kitalálva, hanem csak simán felvevők. Persze vonalból is lehet.
Két népszerű DAW:
Cubase, Samplitude. Az utóbbiban azt hiszem biztos van belső gitár VST is és nem is rossz minőségű!
Ezekbe betudsz tölteni VSTi-ket és akkor ugyan az az eredmény mint a fenti írásban, csak pluszba tudsz más vst-t is betölteni. (vsti- virtuális hangszer, többnyire ezek erősítőivel stb...) PL dobot, aztán így összetudsz hozni zenéket, még ha nicns is dobcuccod, de gépen megtudod szerkezteni a gitárokat emg feljátszod. Erről sokat lehetne írni, meg kicsit érthetetlen gondolom elsőre, de nézz utána neten a kifejezéseknek, programoknak aztán tisztább lesz a kép. Sok oktató videó is van, de alapszinten magadtól is rájössz sztem.
Összefoglalva:
Ha csak gitározgatni akarsz géppel, mert pl nincs erősítőd, de torzított hangok akarsz vagy pl hendrix, salsh, féle hangzást és sok sok erősítőt, effektet, hangfalat kipróbálgatni + 1-1 sávot felvenni más hangszer nélkül, csak hogy pl meglegyen egy ötlet lementve, akkor Amplitube vagy Guitar Rig (nyilván több is van, de ezek jók és pl Ampliban van hivatalos Fender erősítő szimuláció + hendrix és slash hangcucca számokra/szólókra/riffekre lebontva HIVATALSON).
Ha viszont ezeken kívül, rendes számokat akarsz csinálni, keverni, többféle hangszert rögzíteni meg szinte mindent amit studiókban csinálnak (nyilván nincs több millós hardware-ed hozzá, szóval közel se olyan minőségben), akkor Simplitude vagy Cubase és ezekbe betöltve az adott hangszer VSTi, szóval VST is kell többnyire hozzá még. Hátránya, hogy már feltelepíteni és mindent beállítani is rohadt bonyolult tud lenni, de alapszinten minimum szükséges ezeket megcsinálni, hogy okésan működjön minden. Több macera, sok szakkifejezés ismerete kellhet ha jól akarsz vmit csinálni, de persze alapszinten, próbálgatással jó dolgokat lehet összehozni. Ha nem akarsz ilyeneket, akkor a fenti megoldást válaszd, mert azok a VSTi-k futnak DAW nélkül is külön és ezért sokkal egyszerűbb használni.
Igen azt elfejlettem írni, hogy kell, hozzá ASIO driver, mert anélkül sokat fog késni a hang. A jó hír az, hogy egy átlagos pc-vel is (proci számít) rendszerint meglehet oldani külső kártya nélkül is, hogy ne halld már a késést. Integrált kártyánál (vagy amihez nincs gyári ASIO), le kell szedni egy "univerzális" drivert, az asio4all.com -ról és azt feltelepíteni. Az Amplitube-ban és a Guitar Rig-ben sincs asio driver, mint ahogy gyalogos írta, mert az a hangkártyához "jár" ha olyan a kártyád. Ha nem, akkor nem elég csak a fenti programot felrakni, hanem le kell töltened a fenti linkről az asio drivert és felrakni. A driver beállításánál pedig a buffer-t (vagy puffer - nem emlékszem) be kell állítani úgy, hogy ne legyen hallahtó a késés játék közben. A legkisebb -ha jól emlékszem - 64 bit. Ezzel tuti nem hallod már.
Sokszor leírtam, hogy kell beállítani az ASIO drivert pl az AMplitube-on keresztül, még egyszer nem fogom. Ha nem tudod, akkor nézz utána neten vagy GY-en, le lesz írva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!