Hogyan tudom eldönteni egy zenéről, hogy rock, vagy metál?
Wikipédia alapján ennyit tudok mondani:
Rock: "A rockzene hangzását meghatározza az elektromos gitár alkalmazása, ami az ötvenes években, a rock and roll előretörésekor vált népszerűvé.[1] Rockban az elektromos gitárt általában basszusgitárral kísérik, ami szintén ekkor jelent meg (először a jazzben alkalmazták),[2] valamint dobfelszereléssel, ami magában foglal különböző dobokat és cintányérokat.[3] A három alapvető hangszer gyakran kiegészül billentyűs hangszerekkel (például zongorával vagy Hammond-orgonával, esetleg szintetizátorral).[4] A rockzenét játszó csapatokat szleng kifejezéssel bandáknak vagy rockbandáknak nevezik, és általában 3-5 személy játszik bennük. A rock tradicionális felállása a quartett, ahol szerepel egy énekes, egy szólógitáros, egy ritmusgitáros, egy basszusgitáros és egy dobos, néha billentyűs illetve egyéb hangszeres.[5]
Más könnyűzenei stílusokkal (pl. jazz) szemben a rock zeneileg sokszor jóval egyszerűbb mind dallam, mind harmóniavezetés, mind ritmika szempontjából. Rockban az akkordok sokszor egyszerű hármashangzatok, fordítások nélkül, így nem ritka a kvint- és oktávpárhuzam, ami a klasszikus összhangzattanban tiltott. A rockszámok általában egyszerű, 4/4-es, egyenes (nem szinkópált) alapokra íródnak repetitív, monoton 2-4-es dobkísérettel, ami a második és negyedik leütést hangsúlyozza.[6] A dallamok sokszor modális skálákon alapulnak, gyakori a dór, mixolíd, ión és eol-skála. A leggyakoribb akkordmenetekben terc, kvárt és kvint-lépések találhatók, néha disszonanciával. [6] A hatvanas évek óta a rockdalok gyakran a verze-refrén formát követik, ami korábban a blues és a folk sajátja volt.[7] Azonban a rock rengeteg különböző zenei stílussal keveredett, ezért mára a fent leírtaktól nagyban eltérőek lehetnek a rockszámok."
Metal: "A heavy metal (vagy egyszerűen csak metal) rockzenei műfaj,[1] amely 1968 és 1974 között jött létre.[2] A heavy metalt életre hívó, blues-rock- és pszichedelikusrock-gyökerekkel rendelkező együttesek gitár- és dobközpontú, vastag, kemény hangzást alakítottak ki, melyet erős torzítás és gyors gitárszólók jellemeznek.[3] A heavy metal a könnyűzenei műfajok egyik legextrémebb formája. (A kifejezés eredeti jelentése angolul nehézfém.)
Bár már a korai heavy metal együttesek, mint a Led Zeppelin, Deep Purple és a Black Sabbath is hatalmas közönséget vonzottak, ugyanakkor folyamatosan támadták őket a műfajon kívülről, ami azóta is végigkíséri a metalzene történetét. Mikor a heavy metal együttesek első hulláma kezdett kifáradni, az 1970-es évek végén felbukkant a brit heavy metal új hulláma (New Wave Of British Heavy Metal, rövidítve NWOBHM), amely sokkal inkább eltávolodott az eredeti blueshatásoktól, és beolvasztotta a műfajba a punkrock fogósságát.
A heavy metal az 1980-as években vált igazán népszerűvé világszerte, amikor sok, ma már szélesebb körben elterjedt alműfaja először kifejlődött. A metal korábban ismert formáinál jóval agresszívebb és extrémebb variációk jobbára csak az underground közönség figyelmét keltették fel, de például a glam metal és kisebb mértékben a thrash metal is már komoly kereskedelmi sikereket arattak.
Magyarországon mindig is mostohán kezelték a műfajt, bár a nemzetközi trendeknek megfelelően, az 1970-es évektől már itthon is tömegeket vonzottak a külföldi példaképek követői,[4] elsősorban a P. Mobil.[5] Az állampárti kultúrpolitika miatt az első magyar heavy metal lemezek elkészítése azonban csak a következő generációnak adatott meg, az 1980-as évek második felében."
Szóval a rockdalok felépítése egyszerűbb, a ritmusra pedig általában a 2/4 jellemző, ami egyfajta állandóságot ad ilyen tekintetben. A riffek és a szólók is általában egyszerűbbek (már ha egyáltalán van szóló, mert elég gyakran kimarad).
A metal viszont ezzel szemben sokkal szívesebben kísérletezik akér ritmus tekintetében (a gyors váltások főleg a thrash metal zenekarokra jellemzőek), mind pedig a szólónál. Szóval a metál kevésbé követi a bejáratott formulákat (ehelyett sajátokat alkotott, de ez már más tészta...). Ezek mellett az is igaz, hogy a metal zúzósabb mint a rock.
A mai világban viszont a sok coreság és egyebek mellett egyre nehezebb határozottan megállapítani hogy egy-egy dal milyen műfajhoz tartozik. Az együtteseket pedig még nehezebb lenne kategorizálni, hisz ők albumról-albumra, vagy éppen dalról-dalra más és más formulákat alkalmazhatnak.
Remélem segítettem valamit :)
Első körben én megnézném Wikin hogy milyen műfajban alkot az együttes, pölö Pantera és máris látod, hogy ilyen-olyan metál.
De szerintem a rock egyszerűbb hangzásvilágú, nincs benne hörgés. A metál többnyire sötét hangulatú és karakteresebbek a riffjei. Kissé nehéz meghatározni, mert sok alműfaja van.
1-es nincs konkrét dal amiről eldönteném, csak úgy általában amiket hallgatok nem mindről tudom eldönteni hogy melyik műfajba tartozik.
Köszi mindenkinek :)
A rock nem csak üvöltésből és hörgésből áll. A metál kb. csak ebből áll. A rock dallamos. A metál dallamtalan.
ROCK 4EVER<3
5: Hát akkor is azokból sorolj fel, mert konkrét stílusjegyeken könnyebb megmutatni.
Alapjában véve egyik zenei műdaj részhalmaza a másiknak, merthogy egymásból nőttek ki.
A rock a bluesból nőtt ki, a metal a rockból. Amint kivált a metal a rockból, azonban rocknak csak azt kezdték nevezni, ami nem metal - de ez sincs kőbe vésve.
A metlalexikonomban vannak rock stílusok is például..:)
A rock és a metal ugyanazon a skálán van, minél lágyabb, dallamosabb a zene, annál inkább rock, minél keményebb, zúzósabb, üvöltősebb, annál inkább metal - és a metalnak 10-12 stílusa van.
Pl. az Aerosmith-t én hard rocknak mondanám, de pl. a Crazy c. számuk blues-os rocklíra.
A Sepultúra egyértelműen trash és death metal, de van egy számuk, a Kayowas, ami nem.:)
A subscribe-ot a sajtó alternatív metalnak hívja, szerintem pedig vérbeli funk metal, de nekik is van olyan számuk, ami nem az - pl. a Bogozd ki feldolgozása.
A Bon Jovi igazi dallamos rock, de a metal lexikon szerint pop-metal... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!