Itt milyen hangszeren játszott Ronnie Wood (Rolling Stones)?
Pedal-steel gitáron. Kezelése egy slide gyűrűből áll, vagy egy ún. fésűből, amivel a húrokon csúszkál, tehát jó hallás is kell hozzá. A másik kezével penget, általában 3 ujjal bontva. Még pedálok is tartozékok, egy hangerő, és váltakozó számú pedál, amikkel a húrokat nyújtják játék közben. +még 4 kar, amivel szintén különböző húrokat hangolhatnak át. Tehát elég nehéz hangszer. Kitűnő hallás, jó mozgáskoordináció szükségeltetik.
Ha jobban érdekel: ez a hawaii gitárból eredeztethető, aminek az elektromos változata a lapsteel, majd továbbfejlesztették pedálossá.
Van több változata, 6-8-10-12 stb húros, sőt van 2 manuálos is.
Country hangszer. Itthon Bródy János használta először az Illésben a lapsteelt, pl a Kéglidal, Elvonult a vihar, Gondolj néha rám számokban.
http://www.youtube.com/watch?v=NaTmJ-MKdZ8
Majd '73ban vett egy pedálosat, és az meghatározta a Fonográf hangzásvilágát.
http://www.youtube.com/watch?v=Ot6wzfJC5ag
Később többen lettek a Bojtorján lévén, már Vörös Andor is nyúzta, a hazai mester (nemzetközileg is elismert) Bartha Tibor. Ma sincsenek sokan itthoni művészek.
Idén megrendezték az I. Magyar Steel-gitár találkozót, erről láthatsz egy összeállítást, Bartha 1:21:25-től
http://www.youtube.com/watch?v=eb3e1wdi8eU&feature=youtu.be
Amúgy a film címe Shine a Light.
Köszi szépen,sokat segítettél!Látom értessz hozzá:)Amikor megláttam a hangszert,gondoltam megtanulok rajta játszani,mivel 8éve gitározok csak menne.De most hogy ezeket leírtad...hát,nem tudom hozzá kezdjek-e!
Egyébként ilyet magyarországon hol lehet venni?Gondolom egy sima hangszerboltban nem.
Hát szerintem próbáld meg! Ha már lelkes vagy, csak jó lehet:) Pedálosat csak rendelni lehet, vagy ha itthon épp van egy eladó, de mivel kis körről van szó sztem egymás közt leboltolják ha kell valakinek. De tudok olyanról is aki csinált magának, nyilván elvetemült:) egyik barátom lapsteelt készített:)
Olyat vehetsz is: [link]
Nem is drága, egyszerűbb, és ha azon megy, úgyse fogsz megállni:) Ha így teszel, akkor esetleg privátban tudok adni tanár elérhetőséget (ha hozzájárul:)), vállal oktatást.
Sok sikert!
Szerintem remek hangszer, csak ajánlani tudom. Én vagyok az egyik a kb 10 emberből aki itthon játszik rajta. Tényleg nem a legkönnyebb hangszer de azért túlmisztifikálni nem kell, ugyanúgy hamar sikerélményt lehet vele elérni mint bármelyik másik hangszeren, ha valaki rászán egy kis időt, hogy megértse a működését. Már nagyon egyszerű figurák is egészen újszerű hangzást adnak a zenének.
A beszerzése a problémásabb, főleg angol, német ebay-en lehet néha elkapni egyet-egyet, és még spanyoloknál is nagy élet van, ott is szokott lenni eladó. És persze USA, Kanada a fő lelőhely. Amerikában olcsóbb de rájön a szállítási költség a vám és az áfa ami nagyon megdobja az árát de még sokszor így is olcsóbb mintha Európában vennéd, érdemes valaki kint lakó rokonnal ismerőssel kooperálni mert nem szeretnek Európába küldeni. 20-30 kiló egy ilyen gitár, ezt mind postázásnál mind a későbbi cipelésnél figyelembe kell venni. Árban egy "tanulóhangszer" 200-300E ft között mozog, a profi gitárokat kb 400 000-1000 000 között lehet kapni de itt is határ a csillagos ég. Egyébként itthon is rá lehet bukkanni eladó darabokra, szerencsére egyre több kerül be az országba. A steelgitár találkozón fellépők közül megkeresel valakit a facebookon akkor elirányítanak, hogy kinek van épp eladó hangszere.
Minimum 10 húros, 3 pedálos+4 térdváltósat kell venni. Amelyiknek ennél kevesebb van azt nem szabad megvenni, mert valószínűleg ősrégi, darab, és korlátozottak rajta a lehetőségek.
Az egy nyakú változat az E9 hangolású, általában ezt hallod a country, folk, és hasonló zenékben.
A kétnyakú pedal steel gitáron van egy plusz nyak ami C6-os hangolású, jazz-es, swinges hangulatú számokhoz való.
Szóval hajrá, én csak bíztatni tudok mindenkit, hogy vágjon bele, pezsdüljön fel kicsit a magyar steel élet!
1. tapasztalatból
2. egy gitáros könyvben volt így leírva:)
Amúgy köszi, mert tényleg ilyen is van..
ha ezt hívjuk fésűnek akkor talán el tudom képzelni, de ez szerintem valami magyar fantázianév lehet. [link]
de ilyet az 40-es 50-es években használtak, mostanában nem divat mivel nem lehet olyan stabilan tartani a bal kézben mint a henger alakút társát.
mostanában az emberek 99.9% által használt steelbar/tonebar így néz ki:
dobrohoz ilyet használnak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!