Valaki tud segít nekem ezen a gitártabon eligazodni? Melyik fekvésekben kell játszani? És egyáltalán. Pengetni mit kell?
Na jó, most kezdtem el nézegetni az online gitároktató oldalakat (ha jól számolom 10 perce), és addig jutottam, hogy megtanultam az ujjak számozását, meg hogy csak a fekvésekben játszunk, meg volt pár akkord megrajzolva egy ilyen - világosan - kezdők számára készített táblázatban. Szóval az alapján le tudtam játszani az akkordokat, mivel hogy közvetlenül a nyak alatt volt (lehet, hogy így nem érted, de szerintem enélkül az információ bélkül is tudsz nekem segíteni).
Szóval itt a link:
Tehát: melyik fekvés? Mi az az 0 meg 5? (Gondolom az ujjakra vonatkoznak, de olyan nincs...?
Köszönöm a válaszokat!
Látom kicsit összezavart ez a sok számozás meg... minden. :) Nem is csodálom...
Az ujjak számozását és most felejtsd el. A fekvésnek is két (vagy több jelentése van), szerintem egy időre ezt is verd ki a fejedből.
A gitározást többféle jelöléssel tanítják. Amiről te beszélsz, az az akkordtábla. Igen, itt a pöttyökre az ujjak számozását írják.
Amit linkeltél, az viszont egy un. tabulatúra (gitár tab). Ez olyan mint egy kotta, csak gitárra van tervezve. Itt a számok nem az ujjaidat jelölik, hanem a gitár bundjait/érintőit (fekvéseit? ... felejtsük el). A húrok úgy vannak ábrázolva, hogy a legalsó a legmélyebb, a legfelső a legmagasabb húr. Így ha a legalsó húron ezt látod pl.:
--4--0--4--0--7--7--
Az azt jelenti, hogy a legvastagabb húron fogd le a NEGYEDIK bundot (persze pengesd is meg, egyszer!), aztán pengesd meg ÜRESEN (0=üres húr, nem fogsz semmit) és így tovább...
Ha egymás fölött több szám is van, akkor azokat egyszerre kell pengetni, ezek általában akkordok. Fontos, hogy csak azt szabad pengetned, amin van szám. Ha egymás fölött két szám van, de köztük egy húron nincs semmi, akkor valahogy meg kell oldanod, hogy a közbeeső húr EGYÁLTALÁN ne szólaljon meg, azaz tompítanod/némítanod kell, vagy valahogy át kell hidalnod, erre több technika is létezik.
Most jöjjön egy jó tanács, amit senki sem szokott megfogadni (én sem tettem anno) de előbb egy kissé korai kérdés:
Milyen szinten szeretnél gitározni?
- Ha csak önmagad szórakoztatására, hogy a szobádban zenélj, azt mondom rendben, keress rá, hogyan olvasunk tabot és tanulj meg játszani.
- Ha komolyabb céljaid vannak, kérlek felejtsd el a tabok használatát! De komolyan! Ennek több oka is van. Egyrészt hihetetlen pontatlanok, másrészt semmilyen zenei érzékedet nem fejlesztik, hisz csak megtanulsz egy számsort a gitár nyakán és addig erőlködsz amíg meg nem szólal a gitár. 10 éve mindenki nagyon boldog volt, hogy megjelentek a tabulatúrák... a mai modern gitártanárok teljesen elzárkóznak tőle. Nem véletlenül, ráadásul pontatlanok is.
...
Akkor felmerül a kérdés, hogyan tanulj? Tanulj meg annyi akkordok amennyit tudsz, skálákat, technikákat, stb. Aztán kezdj hallás alapján játszani... kissé őrültségnek hangzik, amikor még a gitár sem szólal meg az ember kezében, de gondolj csak bele... 20-30 éve, amikor a szobájában gyakorolt a nemtudomki (aki épp a kedvenced), vajon rendelkezett bármilyen tabbal? Nem hiszem... és nem is. Sajnos a gitározásban a modern technika csak hátrányt jelent, ugyanis ennél jobb módszer a mai napig nem létezik, hisz a zene erről szól: használd a füled. Persze ez egy rögös út, de nem véletlenül mondják a nagyok, hogy a gitározást soha nem lehet megtanulni, meg hogy 5-10 év elsajátítani.
Kissé messze mentem ezzel az írásommal, de próbálom felnyitni minden szobagitáros szemét, akik nagyobb célokkal kezdtek zenélni. Még az is fényévekkel jobb, ha felmész Youtubera és megnézed más hogy játssza az adott számot, majd megpróbálod leutánozni. Csak a tabokat felejtsük el! Remélem hasznos volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!