Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogyan improvizálunk?

Hogyan improvizálunk?

Figyelt kérdés

Gyakorolgatom az improvizációt. Egyelőre kezdő szinten megy. Leginkább úgy írnám le, hogy az adott jam-trackhez tartozó skálából mindenféle hangot össze-vissza játszok. Én is hallom, hogy így sokszor sántít a dolog, de olyan is van hogy néha eltalálok részeket. Nyilván ez a tanulás folyamata és adott idővel fejlődik. Egy valami viszont nem hagy nyugodni. Több helyen is olvastam már, hogy az improvizációnak is vannak íratlan szabályai, mert nem mindegy mikor mit játszunk az adott részletre a skálából. Viszont arról sehol sem találok egy épkézláb magyar nyelvű leírást, hogy mégis akkor mitől függ az, hogy mikor mit játsszak? Mert mielőtt belemélyedtem volna anno 1-2 éve, én úgy képzeltem el a dolgot, hogyha van egy zenei alapom mondjuk G dúrban, akkor arra teljesen mindegy milyen G-dúr skálán lévő hangokat játszok mert jó lesz. Ma már látom, hogy ez nem teljesen így van. De akkor hogy? Mitől függ, hogy mikor mit játsszak? Honnan tudom ezt eldönteni? Vagy ez magától kifejlődik a gyakorlással?

Bocs, ha hosszú lett.


2012. febr. 17. 09:11
 1/5 anonim ***** válasza:

Az improvizáció fejben dől el. Menet közben eszedbe jut egy pici dallamocska, amit aztán rögtön le is játszol.

Persze, vannak ilyen-olyan trükkök, de a valóságban azon múlik minden, hogy belülről mi jön. A skálák, arpeggiok, riffek olyanok mint a szavak. Ahhoz, hogy a szavakból szöveg legyen, össze kell őket fűzni. Hogyan? Csak az ember fantáziáján múlik. A hangok ugyanazok, látszólag nincs sok belőlük egy-egy hangnemen belül, mégis korlátlan lehetőség létezik, hogy egymás után rakjuk őket. Vannak "univerzális" skálák, mint pld. a pentaton (vagy blues), amik jók a teljes akkordmenetre (ha egy hangnemben van az egész), de egy idő után unalmasak. Minél jobban követed az akkordváltásokat a dallammal, annál érdekesebb lesz a szóló.

2012. febr. 17. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Fontos a sok gyakorlás. Én zongoráztam nagyon sok évig, gitározni nem könyv szerint tanultam (csak itt-ott megnéztem, ha valami érdekelt). Minden este pengettem koncepció nélkül, aztán láss csodát, idővel észrevettem, hogy egyre kevesebbet hibázok. Úgy játszottam a dallamokat, ahogy épp sikerült, és kialakult egyfajta ujjrend, amit használtam. Mit láttam utólag a könyvekben? Majdnem ugyanazt. Milyen érdekes...
2012. febr. 17. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Öhö válasza:
Ez mind kifejlődik majd gyakorlással, már nagyjából jó úton jársz, azt onnan tudod eldönteni hogy mikor mit játsz, hogy megkeresed, hogy milyen hangon kezdődik a szám, pl. ahogy írtad G-ben akkor nem csak G-dúr skálákat variálhatod, mert egy adott hangnemben több hang is van (sajnos a hangnemekről fogalmam sincs még, úgyhogy a példám nem lesz jó csak írok egyet, hogy megértsd) pl G-ben kezdődik egy szám akkor abba a hangnembe még beletartozik az F,C,E és ezeknek a skáláit is beleveszed még. Ha egy nap eltöltesz 1-2 órát skálázással, hogy csak azokkal játszadozol, variálod őket akkor szépen ki fog alakulni.
2012. febr. 17. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Na megtaláltam amit kerestem. Itt gyönyörűen le van írva:

[link]

2012. febr. 21. 18:43
 5/5 anonim ***** válasza:
Én is megtaláltam egy pár éve. Majd rájössz közben, hogy hiába van leírva, ez alapján nem fogsz tudni improvizálni. Egyfajta "fejbenfoci". Arra mindenképpen jó, hogy megértsd, a hangok mögött milyen elmélet van.
2012. febr. 21. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!