Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Miért nem írja le egyetlen...

Miért nem írja le egyetlen zenetanulós könyv sem normálisan, a kottákban az előjegyzések jelentését?

Figyelt kérdés
Nemrég kezdtem a billentyűkkel ismerkedni, s vagy 15 könyben olvastam a b és a # előjegyzésekről meg a feloldójelről, de egyik sem írta le érthetően, hogy mit jelent PONTOSAN a sor eleji b, folyton csak azt írták, hogy az egész sort változtatja meg, vagy az ütemvonalig, de azt egyik sem említette meg, hogy a kottának csak arra a vonalára vonatkozik, ahova ráírták. Úgy szokták írni, hogy az összes hangot módosítja, s nem úgy, hogy azokat a hangokat! A feloldójel szintán nem egyértelmű egyik leírás alapján sem, hogy akkor most csak azt a hangot oldja fel, ami pont utána van, vagy abban az ütemben már mindent, vagy már a sorban mindent. A kérdés tehát az, hogy miért nem írják le érelmesen? Nem akarják, hogy megtanuljuk???
2012. jan. 11. 18:22
1 2
 1/12 Rsta ***** válasza:
Nem hinném, hogy ez lenne az oka. Inkább az, hogy az író feltételezi - megjegyzem joggal -, hogy az általános iskolában ének-zene órán mindezt megtanították. Tehát az alapműveltséghez tartozik. Ha pedig valaki olyan is kedvet kapna a zenéhez, aki nem ilyen irányban tanul tovább, akkor annak elegendő csupán átismételnie róla pár dolgot.
2012. jan. 12. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

ez egy összeesküvés elmélet, összefogtak ellenünk a zenetudósok, és céljuk, hogy soha ne értsük meg az előjegyzések fogalmát:)

Írd meg, hogy te eddig mennyit értesz belőlük, és mi nem tiszta, és leírom neked gyorsan

2012. jan. 12. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Az előjegyzés csak azokat a hangokat változtatja meg, amelyik vonalra írva van. pl ha a 3. vonalon van akkor csak a "h" hang(ok) fognak megváltozni. A b fél hang lefelé, a # fél hang fölfelé.
2012. jan. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Rsta ***** válasza:
Utolsó, ez biztos?
2012. jan. 12. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Rsta ***** válasza:
Bocs, félrenéztem.
2012. jan. 12. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

most olyat találtam, hogy feloldó jel van olyan hangelőtt ami az előjegyzések szerint amúgy sem lenne módosítva.


Akkor minek a feloldójel?

2012. jan. 18. 08:34
 7/12 Rsta ***** válasza:
Ütemen belül előtte volt módosítva a hang?
2012. jan. 18. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

nem.


van olyan kotta, aminek az elején van 2 b vagy 2 kettőskereszt, de az egész műben egyetlen hang sincs azokon a sorokon, tehát valójában nincs mit módosítani, de akkor minek az előjegyzés?


még valami.

Mit jelent az, amikor pl egy 4/4-es ütemben azonos helyre írják le kétszer ugyanazt a hangot. (Himnusz jobbkezes sorának első hangja, alsó pótvonal alatt 2 B félhang, angol nyelvterületen bB lenne, az előjegyzés szerint a H hangok lefele módosítandók).

Két különböző hangot le tudok ütni egyszerre, de ugyanazt a billentyűt egyszerre csak egyszer tudom leütni.

2012. jan. 21. 11:18
 9/12 Rsta ***** válasza:

Jó lenne ha tudnád linkelni a dolgokat, mert úgy azt konkrétan megbeszélhetnénk. Így én nem is igazán értem az első kérdést. - Két kettős-kereszt előjegyzésben? lehet a hiba bennem van.


Nagy általánosságban az előjegyzés megkönnyíti a kottaírást-olvasást, mivel információt hordoz a hangnemekkel kapcsolatban.


A második rész már világosabb. A többszólamúság a magyarázata. Két szólam ugyanabból a hangmagasságból indul. A klasszikus összhangzattanban használt szólamvezetési szabályok szerint sokszor előfordul, hogy két szólam ugyanarra a helyre mozdul. Pl. hogy ne jöjjön létre tiltott párhuzam vagy a vezetőhang/szeptimhang egyirányúsága miatt. Ilyenkor nyilván nem tudod egyszerre mindkettőt megszólaltatni, így kettőzve szokás játszani a közös hangot.

2012. jan. 21. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

[link]


erről írtam. első violinkulcsos sor első hangja, egy helyen két hangjegy ugyanabban a magaságban. Ha két külön hang lenne, akkor le tudom ütni egyszerre, de ezt így nem.

2012. jan. 21. 21:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!