Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A Bakelit lemezről digitalizál...

A Bakelit lemezről digitalizált FLAC zenék lehetnek az audio cd-nél magasabb minőségűek?

Figyelt kérdés
2011. nov. 22. 10:15
 1/6 mbalage ***** válasza:

Elméletileg igen, ha:

- megfelelő minőségű a lemez

- megfelelő minőségű a lejátszó, a tű

- megfelelő minőségű a digitalizáló eszköz (hangkártya)

- nagyobb bitmélységben és frekvenciában mintavételezel


A CD ugyebár 16 bit és 44,1 kHz. Ha pl. 24 bit 96 kHz-ben rögzíted az anyagot, és a fentiek mind érvényesek, akkor feltétlenül jobb lesz a hangzóanyag, mint egy CD.

2011. nov. 22. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az előzővel nem feltétlenül értek egyet. Örök vita, hogy az analóg vagy a digitális adathordozók képviselnek-e jobb minőséget. Persze a "minőség" fogalmát kellene először definiálni. Mit értesz magasabb minőség alatt? Jobb frekvenciamenetet? Nagyobb jel-zaj arányt? Nagyobb dinamikatartományt? Melegebb, színesebb hangélményt? Ha megfogalmazod, mit szeretnél hallani, könnyebb válaszolni a kérdésre.


Kérdéses az is, hogy az eredeti felvétel digitálisan készült-e. Amennyiben igen, akkor egy digitális-analóg konverzió útján került a vinilre (bakelitből sosem készült hanglemez, de ez csak mellékes megjegyzés). Innen megint visszakonvertálni digitálissá gyakorlatilag két alkalommal is (minimális) jelveszteséget jelent a közvetlenül digitális adathordozóra kerüléssel szemben.


A nagyobb mintavételi frekvencia és/vagy bitmélység jelenthetne ugyan jobb minőséget, de kérdés, hogy a vinilen van-e egyáltalán plusz információ, amit egy jobb mintavétel ki tud hozni. (Az valószínű, hogy az eredeti felvételen van plusz információ, de a vinilre kerülés után ez már korántsem garantált.) Átkerül viszont a digitalizálás folyamán a hanglemezről néhány olyan plusz információ, ami az eredeti felvételen sosem szerepelt, és csak az adathordozó tökéletlenségéből ered. Ezek szubjektíven kiértékelhető változások, színezik az eredeti hanginformációkat, sokszor a hallgató számára nagyon kellemesen, viszont az eredeti információ érintetlenségének a kárára.


Szóval sokváltozós kérdés ez.

2011. nov. 23. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 mbalage ***** válasza:

Épp a fentiek miatt írtam a lista elejére a bakelit lemez minőségét, mint legfontosabb tényezőt. Ha az eredeti bakelit felvétel nem jobb a CD-nél (bármilyen okból), akkor nyilvánvalóan nincs értelme azt digitalizálni.


(A bakelit lemez kifejezést nyugodtan elfogadhatjuk, bármennyire is téves alapokon nyugszik. Rengeteg hasonló "hibás" szó van a magyar nyelvben...)


A bakelit lemezek hibái egészen más jellegűek, mint a digitális mintavételkor jelentkező minőségromlás, ezért nemigen lehet objektíven összevetni őket. Én nem vagyok bakelit-hívő, de érzésem szerint egy jó minőségű bakelit hangja valóban barátságosabb az emberi fülnek, mint egy CD. Ahogy a neoncső villogását sem látjuk, csak érezzük.


Jogos felvetés viszont, hogy a digitalizáláskor óhatatlanul rákerülnek hibák a felvételre: sercegés, recsegés, hangspektrum megváltozása, stb. Ezek hozzá tartoznak a bakelit lemez lejátszásának "hangulatához", viszont furcsán hangozhatnak egy digitális felvételen, pláne, mert mindig ugyanott és ugyanúgy jelentkeznek majd, "ráfagynak" a felvételre.


Szerintem ma már nem kérdés, hogy melyik adathordozó technológia ad ár és minőség szempontjából is jobb végeredményt. A zene előállításában viszont még erősen tartja magát az analóg technika, és szerintem tartani is fogja magát - már csak azért is, mert maguk a hangszerek is "analógok".

2011. nov. 24. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az én hozzáfűznivalóm mindössze annyi volt, hogy az alapvető kérdés nem az, hogy az adott hanglemez jobb minőségű-e, mint a CD-változat, hanem hogy egyáltalán lehet-e jobb minőségű. Fontos megjegyezni, hogy még ha úgy is tűnt, egyáltalán nem kötekedni próbáltam, mindössze rávilágítani arra, hogy mik a valódi kérdések, amelyektől függ, hogy a többi részletkérdésnek (mint amilyen ez a topik is) van-e egyáltalán létjogosultsága megválaszolhatóság szempontjából. Akár van, akár nincs, a kérdés ettől függetlenül nagyon jó.


A magyar nyelvvel kapcsolatban azért egy kis kötekedés is elfér. :) Ha a magyar nyelvnek - használói révén - joga van beengedni egy tartalmilag hibás kifejezést, akkor ugyanolyan joga van ugyanezeknek a használóknak a révén kiengedni azt. Én személy szerint szívesen beengednék helyette valami mást.

2011. nov. 24. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 mbalage ***** válasza:
A kérdés szerintem is nagyon jó, és örülök a gondolatébresztő hozzászólásoknak is. Köszönöm! :)
2011. nov. 25. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Élmény volt. :)
2011. nov. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!