Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Ha azt akarom, hogy írjanak...

Ha azt akarom, hogy írjanak nekem egy dalt, fel kell kérnem egy zeneszerzőt, fizetni X összeget és kész a dal? Vagy ez hogy működik?

Figyelt kérdés
És vajon mibe kerülhet valami ismertebb zeneszerzővel dolgozni?
2011. máj. 15. 14:34
 1/6 anonim ***** válasza:
Igen nagyjából így működik. Csak szerintem nem éri meg. Bár nem tudom hogy milyen témájú illetve stílusú művet szeretnél. Azt tudom h a suli kórusának írtak egy bartók jellegű művet kb 8 perceset. Baráti alapon 120.000- jó magyar forintba került, és nem éppen egy híres zeneszerző készítette. Egy nevesebb elkérhet akár 400.000-at is egy 5 percesért.
2011. máj. 15. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nekem van egy híres magyar szövegíró ismerősöm, tőle tudom, ez nem így működik. Elsőnek, ami a legfontosabb, hogy legyen menedzsered, vagy producered vagy hasonló emberke, aki támogat téged. A dalok nem úgy készülnek, hogy megmondod, hogy kérsz egy 3 perces pop dalt és erre mondja a szerző, ok, akkor X százezer forint. Megírja neked a dalt(ingyen) és neki abból lesz csak haszna mikor a lemezből sokat eladnak és/vagy rádiók játsszák a dalt, tehát a jogdíjakból.Híres zeneszerző csak akkor áll veled szóba, ha van mögötted tőke, ami garantálja a befutást(a "sok" jogdíjat) vagy ha nagy reményt lát benned a szerző és felkarol.

Én ezt így tudom, aztán lehet, ha nem az a célod, hogy rádiók, CD-k, meg hasonlók, akkor bizonyos összegért lehet venni dalt, erről én nem tudok.:) Remélem hasznos voltam!:)

Üdv

2011. máj. 15. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkettőtöknek, második: nagyon hasznos dolgokat írtál! Írtam neked egy privit, kérlek válaszolj! Szeretnék többet megtudni a témáról:)
2011. máj. 15. 20:54
 4/6 anonim ***** válasza:
Második vagyok, örülök, hogy hasznos voltam, nézem az e-maileimet, de nem jött semmi. Lehet, csak lassú a citromail.hu, majd megnézem holnap reggel!
2011. máj. 15. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Oké, ha nem érkezik meg szólj, és elküldöm újra:)
2011. máj. 16. 03:32
 6/6 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy a kérdés már nem aktuális, és nem is szeretnék reklámozni senkit, de úgy érzem hasznos válasszal tudnék szolgálni. :)


Egy éve a barátnőm kitalálta, hogy szeretne felvenni egy albumot, saját számokkal. Felhívott ismert zeneszerzőket, stúdiókat, kiadókat és érdeklődött az árakról. Nos, csak a hangfelvételért összesen 3-4,5 millió Ft számított ki, ha pedig nem annyira ismert szakemberekkel veszi fel, akkor 1,5-2 millió jött ki. És ez csak a felvétel, ami nincs kiadva, sokszorosítva, menedzselve. Mivel ennyi pénze egy átlag embernek a világon nincs, úgy éreztük, hogy az egész tervnek lőttek.


Aztán pár hónappal később egy szórakozó helyen találkoztunk egy sráccal, aki azt mondta, hogy a Diktátor együttes énekesének van egy stúdiója Debrecen mellett, ahol több zeneszerző, hangmérnök és egyéb szakember is dolgozik és csupán 120-150 ezer Ft-ért igényes saját számokat írnak és jó minőségű hangfelvételt készítenek.


A dolog teljesen hihetetlen volt, de megpróbálkoztunk vele próbaszerencse alapon és az eredmény megdöbbentő volt. A stúdió egy régebbi építésű házban volt, tele hangszerekkel és egy csomó műszaki felszereléssel és nagyon profi zenészekkel.


Az elején semmit nem kellett fizetnünk csak elmentünk egyeztetni az egyik zeneszerző sráccal. Leültünk beszélgetni, nagyon sokat kérdezett és közben jegyzetelt, majd átmentünk egy másik helyiségben egy zongorához ahol elkezdte énekeltetni a barátnőmet és csinált valami géppel néhány próbafelvételt is az énekhangról.


Ezután egy héttel később találkoztunk a sráccal, mondta, hogy tegyük szabaddá a hétvégénket, mert egész napos elfoglaltság lesz. Szintén bementünk a zongoraszobába és ott helyben "megírtunk" 4 számot, szöveg nélkül úgy, hogy teljes mértékben a barátnőm volt a "főnök", ha valami nem tetszett neki a srác készségesen változtatott a zenén, de ha a barátnőm hülyeséget mondott, akkor érthetően megmagyarázta neki, hogy az ötlet, miért nem jó. Vasárnapra már 12 zene volt kész. A barátnőm mindnek külön-külön címet is adott.


Két hét múlva találkoztunk újra, ekkor már többen is bent volt a stúdióban. Ekkor már kész volt mind a 12 szám dalszövege, ami kifogástalan lett, teljesen a barátnőm lelki világát tükrözi, és kész lettek a zenék is, igaz még csak szintetizátoros alappal, de már sokkal átláthatóbbak voltak, mint egy darab zongorával. A barátnőm a következő egy-két napban felénekelte ezeket a számokat, és ha valami nem volt jó a zenében vagy a szövegben akkor itt még korigáltak rajta. Ezek voltak az úgynevezett demó felvételek.


Ezután megkérdezték, hogy akarjuk-e folytatni a felvételeket vagy megállunk itt. Természetesen nem álltunk meg, ekkor ki kellett tölteni a szerzői jogi papírokat és befizetnünk az első részletet, a dalok levédetését a stúdió vállalta teljesen ingyen. Cserébe megkaptuk a demó felvételekről a CD-t, két példányban az egyikek volt ének, a másikon nem.


Ezután ki lett adva, a parancs, hogy kb. 6 hétig a barátnőmnek, minden nap 3-4 órát kell gyakorolnia otthon az ének nélküli CD-re. És miden héten egyszer be kellett mennie a stúdióba másfél órára egy énektanárhoz, aki tanított neki különböző technikákat ingyen, azaz benne volt a végösszegbe.


Amint letelt a hat hét az igazi hangszerek nagy része már fel volt véve, akkor tudtam, meg, hogy ezt nem egyszerre, hanem külön-külön szokták csinálni. Ezután a barátnőm énekelte fel a dalokat, részletekben úgy, hogy közben bent volt a felvevő helyiségben egy nő, aki ha meghallott egy darab hamis hangot, egyből leállította az egész felvételt és az adott részt újra kellett venni. Ő volt zenei rendezőnő és nagyon szigorú volt, kemény 5 napba telt mire végig szenvedtük.


Újabb hét múlva kezdődött az utómunka. Ez nagyon unalmas volt és nem bírtam idegekkel ezért mindig leléptem egy közeli presszóba. Itt minden felvett hangot és hangszert külön-külön állítgattak, effekteztek, vágtak, toldottak, milliószor visszahallgattak, finomítottak rajta...stb. Mindenesetre a barátnőm ezt a részét is nagyon élvezte.


Végül megkaptuk a kész nagylemez felvételét és meg kell mondani a hangzása fantasztikus lett. A végösszeg 140 ezer Ft volt és kiderült, hogy rendesen működő számlaképes cégről van szó. Szuvenírként megadták néhány grafikusnak, videósnak, CD-gyártónak és koncertszervezőnek a címét.


Mivel az albumra, a benzinpénzt nem számítva 200 ezer Ft-ot szántunk, a maradék pénzből sikerült legyártatnuk 500 db CD-t. A felvételnél segédkező fiatal zenészek vállalták, hogy koncertenként és fejenként 5-7 ezer Ft-ért, a bemutatkozó fellépések alatt ők lesznek a barátnőm kísérőzenekara, mivel a dalai már úgyis el tudják játszani.


Januárban még szeretnénk két videóklippet csinálni, mert tavasz végétől eddig 11 bemutatkozó koncertet sikerült leszerveznünk, vidéki városi napokon és művelődési házakban. Pénz úgyis csak annyi lesz belőle, hogy az úti költségeket és zenészeket ki tudjuk fizetni, dehát valahol el kell kezdeni.


Most ősszel, próbáltunk bekerülni különböző vidéki tv-kbe és rádiókba, de egyenlőre sajnos kevés sikerrel. Ez még a jövő zenéje.


Szóval azért írtam le ezt a hosszú történetet, hogy mindenki lássa még manapság is mekkora üzlet van a zeneiparban és milyen nagy szerencse kell ahhoz, hogy valaki a sok kapzsi zeneszerző és stúdió között megtalálja, megtalálja az igazi szakembereket.


Elnézést a kisregényért. :)


Üdvözlettel:

Ádám

2012. dec. 19. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!