A kvintkörben miért pont 1 kvintkülönbség van minden szomszédos hang között?
Köszönöm szépen a válaszokat! Már úgy ahogy kezdem érteni, rájöttem 1 érdekességre, nem tudom hogy jó helyen kapizgsálok e...
Megfigyeltem, hogy a C-dúr és a D-dúr között 2# távolság van. 1 # = egy fél emeléssel, tehát 2# = szekund. A C és D hang között valóban 1 nagyszekundnyi különbség van. Aztán ha tovább nézzük a D-dúr és az E-dúr közt is ugyanennyi a különbség van. Az E-dúr és a Fisz-Dúr közötti különbség is ha jól számolom nagyterc, mivel a Fisz egy féllel nagyobb mint az F. És akkor az elejétől kezdve jön a hangok másik fele. De azért ha valaki ki tudja egészíteni bővebben, az nyugodtan írjon!
"Az E-dúr és a Fisz-Dúr közötti különbség is ha jól számolom nagyterc"
E-Fisz az nagy szekund.
Jó helyen kapizsgálsz, ez egy összefüggés, ami a kvintkör jellegéből adódik. Azt meg különösen jól teszed, hogy gondolkozol rajta, velünk annak idején bemagoltatták az egész zeneelméletet. Megérteni viszont csak így lehet.
Fogd az egész cuccot, és bontsd le számokra, fél hangokra, ahogy tetszik, és számolgass velük. Érdekes összefüggések jönnek elő.
Amit mondasz, az onnan adódik, hogy egy oktáv 6 egész hangtávolságból áll össze (azaz 6 nagy szekund). Ennek a fele 3 nagy szekund (3 egész hangtávolság), viszont a kvintet 3 és fél hangtávolság alkotja. A kvintkör kvintenként lépeget, és minden 2 kvint után marad 2 fél hang eltérés az oktávhoz képest, azaz nagy szekund, ez az, amit Te találtál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!