Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A kvintkörben miért pont 1...

A kvintkörben miért pont 1 kvintkülönbség van minden szomszédos hang között?

Figyelt kérdés
Példának vegyük a G-dúrt, és a D-dúrt. az egyiknél egy # előjegyzés van, a sorban következőnek, a D-dúrnak pedig ## ,és ez így megy körbe. Magát a logikát próbálom megtalálni benne.
2010. dec. 11. 23:24
 1/6 anonim ***** válasza:
Hát mert attól kvintkör. :-)) Viszont amikor körbemegy, nem ér össze pontosan... Itt jön a temperálás kérdése, hogy ezt hogy oldja föl.
2010. dec. 11. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert a dúr hangsor sajátossága, hogy a 3-4. és 7-8. hangok között félhang távolság van. Egy dúr hangsort le lehet játszani bármilyen hangról indulva, de ahhoz, hogy megtartsuk a dúr jellegét, módosítanunk kell az alaphangokon. Ezért, annak függvényében, hogy melyik hangról indulunk, néhány hang előjegyzést fog kapni. Ha pedig vesszük a kapott hangsorokat, és sorbarendezzük őket előjegyzéseik alapján, akkor kiderül, hogy a hangsorok egy kvintnyi távolságonként következnek, vagyis a kvintkört kaptuk vissza.
2010. dec. 12. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Már úgy ahogy kezdem érteni, rájöttem 1 érdekességre, nem tudom hogy jó helyen kapizgsálok e...


Megfigyeltem, hogy a C-dúr és a D-dúr között 2# távolság van. 1 # = egy fél emeléssel, tehát 2# = szekund. A C és D hang között valóban 1 nagyszekundnyi különbség van. Aztán ha tovább nézzük a D-dúr és az E-dúr közt is ugyanennyi a különbség van. Az E-dúr és a Fisz-Dúr közötti különbség is ha jól számolom nagyterc, mivel a Fisz egy féllel nagyobb mint az F. És akkor az elejétől kezdve jön a hangok másik fele. De azért ha valaki ki tudja egészíteni bővebben, az nyugodtan írjon!

2010. dec. 12. 07:19
 4/6 anonim ***** válasza:

"Az E-dúr és a Fisz-Dúr közötti különbség is ha jól számolom nagyterc"


E-Fisz az nagy szekund.


Jó helyen kapizsgálsz, ez egy összefüggés, ami a kvintkör jellegéből adódik. Azt meg különösen jól teszed, hogy gondolkozol rajta, velünk annak idején bemagoltatták az egész zeneelméletet. Megérteni viszont csak így lehet.


Fogd az egész cuccot, és bontsd le számokra, fél hangokra, ahogy tetszik, és számolgass velük. Érdekes összefüggések jönnek elő.


Amit mondasz, az onnan adódik, hogy egy oktáv 6 egész hangtávolságból áll össze (azaz 6 nagy szekund). Ennek a fele 3 nagy szekund (3 egész hangtávolság), viszont a kvintet 3 és fél hangtávolság alkotja. A kvintkör kvintenként lépeget, és minden 2 kvint után marad 2 fél hang eltérés az oktávhoz képest, azaz nagy szekund, ez az, amit Te találtál.

2010. dec. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Ja, tényleg én is arra gondoltam, csak kevertem a szekundot a terc-cel.
2010. dec. 12. 19:36
 6/6 anonim ***** válasza:
:) Gondoltam is, mert előtte következetesen jól írtad.
2010. dec. 12. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!