Mikor lesz a Rádió 1 országos kereskedelmi rádió?
A Petőfi Rádió ezentúl csak magyar zenét sugároz, így csak a Retro Rádió maradt az olyan országos Rádió amely külföldi slágert is játszik. (Abból is régebbit.)
Egy Magyar slágerzene csak alig 100 ezres nézettséget hoz, míg egy világsláger 5+ milliárdos is lehet.
"Egy Magyar slágerzene csak alig 100 ezres nézettséget hoz, míg egy világsláger 5+ milliárdos is lehet."
Ez így hatalmas nagy ferdítés.
Hol hoz 5 milliárdos hallgatottságot? Magyarországon? Teljesen értelmetlen egy globálisan terjesztett terméket összehasonlítani egy helyi, vagy országos terjesztéssel. Ha feltétlenül hasonlítgatni akarunk, akkor azonos körökben kell nézelődnünk. Országon belül pedig nemigen fogunk eltérést tapasztalni egy magyar, és egy külföldi sláger népszerűsége között. (Igen, népszerűséget mondtam, ugyanis önmagában még a hallgatottság sem döntő tényező. Attól, hogy valami eljut valakihez, még nem lesz a kedvence, sőt, az sem biztos, hogy szeretni fogja.) A hallgatót pedig nem az fogja érdekelni, hogy Ugandában, Bolíviában, és Houston külvárosában mit hallgatnak. Attól nekem nem fog egy szám jobban tetszeni, hogy New Yorkban is hallgatják. Épp ezért tök értelmetlen összehasonlítgatni a globális, és a helyi adatokat.
Ami pedig a zenékhez való hozzájutás lehetőségét illeti, vizsgáljuk csak meg kicsit a helyzetet! Ugyan Sümegprágán még nem jártam, így személyes tapasztalataim nincsenek a vételi lehetőségekről, szóval kénytelen leszek az elérhető adatokra, és egyéb személyes tapasztalatokra hagyatkozni.
Ami a Rádió 1-et illeti, a keszthelyi 0,1 kW-os adó tényleg nem valószínű, hogy elér hozzátok. Tapasztalataim alapján 0,1 kW-tal kb. 10 km hidalható át, ami persze függ a terep- és beépítettségi viszonyoktól is. Egy próbát talán megér, menj ki az udvarra, vagy a lakásban egy délnyugat felé mutató ablak mellé, told ki maxra az antennát, és próbálkozz, hátha.
De sajnos a lakóhely eléggé behatárolja, hogy az ember milyen szolgáltatásokhoz juthat hozzá. Budapesten annyi rádióadó van, hogy azt sem tudja az ember, melyiket hallgassa. Egy félreeső kis faluban viszont jóval korlátozottabbak a lehetőségek. Amitől persze személyes véleményem, hogy nem lesz az a hely rosszabb, mert vannak olyan pozitívumai a falusi létnek, amit én személy szerint nem szívesen adnék fel, akkor sem, ha cserébe kevesebb rádiót hallgathatok. Persze, ez egyéni preferencia kérdése, de nekem a nyugodt, csendes környezet megéri ezt az áldozatot. De ez már más kérdéskör. :) (Egyébként vannak jóval elhagyatottabb helyek is rádiós szempontból Magyarországon: Kiskunhalastól délre a hivatalos térképek szerint egyik országos FM rádió sem fogható. Ami persze azért nem teljesen igaz, de a helyzet ott még sokkal rosszabb, mint nálad.)
Visszatérve a rádiókhoz: lehet, hogy Rádió 1 nincs, de azért léteznek még más lehetőségek is, ha az ember zenét akar hallgatni. Ugyan a fő profilja a népzene és a magyar nóta, de azért megjegyezném, hogy a Dankó rádiónak az esti FM műsorsávban (21:00-tól) van egy világzenei műsora, igaz, jellemzően ez sem amerikai világslágereket játszik, de szoktak ott azért jó zenéket játszani, méghozzá újabbakat is.
Ha pedig nem ragaszkodunk az FM sávhoz, akkor rengeteg egyéb lehetőség nyílik meg előttünk. Középhullámon a Dunántúlon szépen fogható a szlovén rádió a 648 kHz-en, bár nem egy zenecsatorna, de szoktak rajta lenni zenék, külföldiek, és újabbak is. (Mondanám az 558 kHz-es MMR-t is, de az jellemzően csak magyar zenét játszik, és ugyebár most pont a külföldiekre keresünk vételi lehetőséget.) Esténként pedig jópár külföldi csatorna befogható ott, tapasztalatból mondom, hogy vannak köztük nagyon jók is. :-) Ha pedig arra alkalmas készüléked van, még talán a hosszúhullámú (LW) rádiókra is érdemes egy pillantást tenni, ugyan nap közben csak a lengyen állami rádió jön be rajta (225 kHz) (bár amikor nem beszélgetős műsor van rajta, és nem templomi közvetítést tartanak, itt is szoktak vállalható zenék lenni), és esténként is jellemzően az észak-afrikai államok rádióit lehet venni, azokon is szoktak lenni jó műsorok. Rövidhullámon meg tényleg tök jó állomásokat is el lehet érni. A többségük inkább csak hírcsatorna, meglehetősen kevés műsoridővel, de sok zenés műsor is van, helyi, és nemzetközileg ismert zenékkel is. Azt meg már csak mellékesen jegyzem meg, hogy sok olyan nem angol nyelvű zene van, ami csak azért nem világsláger, mert nem angol nyelvterületen keletkezett. Szóval ha van rövidhullámú vételre alkalmas rádiód, főleg a késő délutáni, esti, és éjszakai órákban nyugodtan üzemeld be, és keresgélj, sok olyan dolgot hallhatsz ott, amiről a Rádió 1 szerkesztői még csak nem is tudnak. ;-)
De nem csak rádió létezik. ;-)
Tévében is lehet zenéket találni. Ez függ ugyan az előfizetéstől, de a legtöbb csomagban van valamilyen zenecsatorna. Mondjuk a Mindig TV ingyenes csomagban pont nincs, de tapasztalataim alapján az emberek kb. 95%-ának van valamilyen kábeltévés, IPTV, vagy előfizetéses földfelszíni (Mindig TV Prémium) előfizetése, amikben vannak zenecsatornák is.
Végül pedig: internet. Nem csak a Rádió 1 fogható interneten keresztül is, de annyi rádióállomás, hogy felsorolni is nehéz lenne. Még a jópár éve megszűnt Danubius Rádió is újra elérhető online, meg persze a hazai helyi rádióktól kezdve az amerikai countrí-rádiókig tényleg bármi.
Tudom, nincs mindenkinek internet-előfizetése. Nincs mindenkinek tévéje. Nincs mindenkinek közép- vagy rövidhullámú rádiója. De azért legyünk őszinték: nagyon halmozottan hátrányos helyzetűnek, vagy pedig nagyon töketlennek kell lenni ahhoz, hogy valaki egyik lehetőséggel se tudjon élni.
"Visszatérve a rádiókhoz: lehet, hogy Rádió 1 nincs, de azért léteznek még más lehetőségek is, ha az ember zenét akar hallgatni. Ugyan a fő profilja a népzene és a magyar nóta, de azért megjegyezném, hogy a Dankó rádiónak az esti FM műsorsávban (21:00-tól) van egy világzenei műsora, igaz, jellemzően ez sem amerikai világslágereket játszik, de szoktak ott azért jó zenéket játszani, méghozzá újabbakat is."
De a Dankó Rádió állomáshangja egy öregember.
"Tévében is lehet zenéket találni. Ez függ ugyan az előfizetéstől, de a legtöbb csomagban van valamilyen zenecsatorna. Mondjuk a Mindig TV ingyenes csomagban pont nincs, de tapasztalataim alapján az emberek kb. 95%-ának van valamilyen kábeltévés, IPTV, vagy előfizetéses földfelszíni (Mindig TV Prémium) előfizetése, amikben vannak zenecsatornák is."
De az autóban nem lehetséges.
Ráadásul a MinDigTV Nem HD-ban adja.
"De a Dankó Rádió állomáshangja egy öregember."
És?
"De az autóban nem lehetséges."
Eddig szó nem volt autóról. De ha már autózol, akkor meg 10 percen belül beérhetsz a Rádió 1 vételkörzetébe.
"Ráadásul a MinDigTV Nem HD-ban adja."
És?
Tudod, alapvetően két féle ember van: az, aki a megoldást keresi, és az, aki a kifogásokat. Te az utóbbi kategória vagy.
Egy felhasználó ennél a kérdésemnél https://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__zene__12170114-mi.. ezt írta:
"Gondolom, a Retro Rádióra gondolsz.
2012 óta csak egy országos kereskedelmi rádió van, mivel a másik frekvenciacsomgot szétosztották a Kossuth és a Dankó Rádió között.
Azért a Retro Rádió van rajta, mert ők nyertek a pályázaton, és azért nem adja az új zenéket, mert a vezetői így látják jónak."
De 2012-ben a legtöbb Magyarországi tévéadó még SD felbontású és 4:3 képarányú volt.
(pl. Film+, Viasat 3, és TV Paprika)
Illetve egy másik kérdésemnél:
https://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__egyeb-kerdese..
"Sokkal. A Rádió 1 nem országos rádió, hanem sok kicsi rádió hálózatba kötve. Jobb autórádiókkal utazás közben még olyan amilyen, de nem is közelíti a valódi országosok lefedettségét. A rendszeres késések, eltérő helyi tartalmak, bizonyos esetekben pocsék, máskor csak közepesen rossz hangminőség pedig csak hab a tortán."
A Rádió 1-nek mekkora az országos lefedettsége (%)?
Akkor hogyan hallgatják millióan?
Az a szégyen, hogy te rögeszméket kergetsz ahelyett, hogy megoldást keresnél.
Egyszer már leírtam, és nem fogom mégegyszer. Az állításod sántít, tekintve, hogy aki akar, az bizony tud angol/amerikai slágereket is hallgatni. Tudod: tévé, internet, esetlegesen külföldi rádióadók. Erről is írtam már. A probléma az, hogy te nem megoldást keresel, hanem a problémát.
"Egyszer már leírtam, és nem fogom mégegyszer. Az állításod sántít, tekintve, hogy aki akar, az bizony tud angol/amerikai slágereket is hallgatni. Tudod: tévé, internet, esetlegesen külföldi rádióadók. Erről is írtam már. A probléma az, hogy te nem megoldást keresel, hanem a problémát."
Tudom, de a tévében nem HD-ban adják a zenéket, és az internetes rádiót lehetetlen behozni az autóban, nekem nincs SW és/vagy LW rádióm, Csak FM és AM rádióm.
Esküszöm hogy Magyarország az egyetlen ahol nem sugároznak országosan 2020-as világslágert, mivel a Petőfi Rádió 2023. 10. 01. óta kizárólag Magyar zenét sugároz amelynek sikere nem is közelíti az Angol és Amerikai zenék hallgatóságát, a Retro Rádió azonban továbbra is ad világslágert de nem 2020-asat hanem 1960-2010-eset.
De továbbra sem tervezik hogy 2 országos kereskedelmi rádió legyen.
2012-ig volt 2 országos kereskedelmi rádió Magyarországon, de akkor még a legtöbb tévéadó SD felbontású és 4:3 képarányú volt.
Az országban nem mindenütt vannak külföldi rádióadók, pont ahol Rádió 1 nincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!