Ha én egy régi felvételt digitalizálok és feltöltöm a YouTube-ra, akkor a szerzői jog miért a digitalizált szám dallamát tartalmazza?
Ezeket kazettáról digitalizáltam:
https://www.youtube.com/watch?v=YSRqulcY2FI&t=19s
https://www.youtube.com/watch?v=XfRseX6MQo4
Vannak olyan számok, melyek nem tartalmaznak szerzői jogot. A jogvédők hogy tudják felismerni a YouTube-ra feltöltött zenét?
Nem akarom, hogy felfüggesszék a fiókomat!
A szerzői jognak több féle szintje van. Az pl. teljesen értelmetlen mondat, hogy "Vannak olyan számok, melyek nem tartalmaznak szerzői jogot." A szerzői jog minden zeneművet véd, függetlenül attól, hogy te tisztában vagy-e vele, hogy ki a szerzője, vagy hogy bárhol fel van-e tüntetve a szerző és attól is, hogy a YouTube vagy más rendszer képes-e felismerni a számot és hogy ki a jogtulajdonosa.
Azzal, hogy te rádióból, vagy bárhonnan felvettél zenéket, nem válsz a zenék tulajdonosává. A kazetták árában megfizetett üres hordozó díjjal magán használatra szerzel jogot a hordozón tárolt zenékre. Jogod van tetszőleges forrásból magánmásolatot készíteni és azt saját szórakoztatásodra hallgatni. Amint bármilyen nyilvánosság előtti előadásra, pláne haszon szerzésre is használod, külön jogdíj megfizetésére vagy köteles. Mivel a magán használatú felvételed semmilyen publikálása nem jogszerű, a YouTube-ra sincs jogod feltölteni.
A YouTube ContentID rendszer célja, hogy minimalizálja a szerzőjogi visszaéléseket. A YouTube azért alkalmazza, hogy ezzel saját magát megvédje az esetleges szerzőjogi visszaélésekért fizetendő kártérítésektől.
Lehetőséget biztosítanak a jogtulajdonosoknak, hogy beregisztrálják a saját tartalmaikat és hogy mi történjen azok felhasználásakor. Ha a jogtulajdonost nem zavarja, hogy használják a tartalmait, akkor engedheti a felhasználást akár ingyen is. Ha mindenképp pénzt akar érte, akkor beállíthatja, hogy mások videói után is ő kapja a reklám bevételeket és aki ezzel sem éri be, az beállíthatja, hogy tiltsák a tartalmai használatát. Ezzel a YouTube védve van, mert ők biztosítják a lehetőséget mindenkinek, aki él vele, annak a tartalmaival a YouTube-on az történik, amit ők kérnek, aki nem él vele, az meg magára vessen, miért nem regisztrálja be a tartalmait.
A ContentID rendszer az alapján ismer fel zenéket és videókat, hogy a zenék és filmek jogtulajdonosai milyen mintákat regisztrálnak be sajátjukként. Ha pl. ugyanannak a dalnak több féle hangszerelését, feldolgozását is beregisztrálják, akár azonos azonosítóval, mert a szerzemény ugyanaz, akkor több különböző verzióját is azonosként fogja beazonosítani - mert szerzői jog (különösen engedik, vagy tiltják a használatát szempontból azonos a mű).
A zenei szerzői jog több szintű, mert jogtulajdonos az előadó zenész, az énekes, a zeneszerző, a dalszerző, sőt külön szerzői jogai vannak a felvétel készítőjének is. Ha ezek mind külön természetes vagy jogi személyek, akkor kellően bonyolult tud lenni egy zeneszám engedélyezése és szerzői jogdíj elszámolása is. Általában a kiadók, illetve sok esetben az őket is és az alkotókat is képviselő szerzői jogkezelő szervezetek, mint pl. Magyarország esetében az Artisjus intézik a jogdíjak kezelését, nyilvántartását és kifizetését - ma már sokszor a YouTube esetében is.
Ha egy számot a YouTube ContentID rendszere nem ismer fel, az vagy azért van, mert azt a számot egyáltalán nem regisztrálták be a jogtulajdonosok - ezt később megtehetik és akár utólag is kiderülhet, hogy jogvédett tartalmat használtál. Az is lehet, hogy a felvétel minősége, zaj és egyéb torzítások miatt nem ismeri fel a ContentID rendszer algoritmusa. Mivel az algoritmus és a vizsgálati módszerek is folyamatosan fejlődnek, ez is bármikor változhat. Illetve az is lehet, hogy a felvétel a rendszer tolerancia küszöbén túli mértékben eltér a referenciaként beregisztrált eredeti mintától. Ez jelenthet bármilyen műszaki eltérést, eltérő hangszerelést. Emiatt lehet, hogy ha más hangszerelésben, nem kellő pontossággal, vagy egyéb módon eltér a felvétel a beregisztrált mintától, akkor nem jelez egyezést, még akkor sem, ha pont ugyanarról a számról van szó. Viszont itt is igaz, hogy akár a jogtulajdonos is beregisztrálhat egy újabb változatot, amivel már nagyobb lesz az egyezés és ezért felismeri, illetve az algoritmus változásai miatt is előfordulhat, hogy utólag rájön, hogy ez egy beregisztrált szám és emiatt kár tilthat is.
Ma már a YouTube feltöltéskor ellenőriz minden videót és ha problémát talál, akkor rögtön letiltja a tiltásra szoruló zenéket, illetve jelzi az egyéb tudnivalókat, ha vannak. Viszont mivel nem mindent ismer fel azonnal, de ez később is változhat, továbbra is fenn áll, hogy ha utólag tiltott zenét talál nálad, akkor strike jár érte, ami fél év után elévül, de ha fél éven belül összegyűjtesz 3 strike-ot, akkor törlik a csatornádat, ha pedig ismételt szabálysértéseken kapnak, akkor akár a fiókodhoz kapcsolódó többi csatornát is korlátozhatják, illetve azt is, hogy újabb csatornákat hozhass létre.
Nagyon szépen köszönöm a választ.
https://www.youtube.com/watch?v=XfRseX6MQo4
Ennél a videónál a szerzői joghoz nekem azt írja ki, hogy Nincs.
"szerzői joghoz nekem azt írja ki, hogy Nincs"
Ajánlom a korábban írtak értő újraolvasását!
Az, hogy a YouTube azt írja, hogy nincs, nem azt jelenti, hogy a szerzői jogi törvény által minden alkotónak automatikusan járó szerzői jogi védelem nem illeti meg a művet, hanem hogy a YouTube rendszere nem ismeri fel, hogy kinek a műve és ez alapján ki jogosult rendelkezni felette. Nem szerzői jog nincs, hanem a YouTubenak információja nincsen róla, hogy ki a jogosult.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!